Kenan KOÇAKGörüş 07 Mayıs 2013 17:02

Nostalji - Alydar


ALYDAR ( Raise a Native - Sweet Tooth / On-and-On), 23 Mart 1975-15 Kasım 1990.

Evet bir efsanenin gölgesinde kalmıştır, ama en az onun kadar hatırlanmayı hak eden bir şampiyondur, Alydar. Yarış yaşamı boyunca sık sık yollarının kesiştiği; son Amerikan Triple Crown sahibi ve efsane şampiyon Affirmed ile olan mücadeleleri, dünya yarışçılık tarihindeki unutulmaz rekabetler arasındaki yerini almıştır.

Yarış yaşamına 1977'nin haziran ayında merhaba diyen Alydar; Affirmed'in kazandığı Youtful Stakes'ten 5. olarak ayrılmıştır. Bu aynı zamanda ikilinin karşılaştığı ilk koşu olmuştur. Ardından katıldığı 4 yarışı üst üste kazanan Alydar; bu yarışlarından Great American Stakes'te ezeli rakibi Affirmed'i 2,5 boy farkla mağlup etmiş ve ilk yarışın rövanşını da almıştır. 2 yaşlı dönemlerinde sırasıyla Hopeful Stakes, Futurity Stakes, Champagne Stakes, Laurel Futurity Stakes'te karşılaşan ikiliden Affirmed sadece Champagne Stakes'te Alydar'a mağlup olmuş diğer koşuları kazanmıştır. 2'li dönemlerinde katıldıkları bu koşularda sonlara kadar, kafa kafaya harika mücadeleye giren ikilinin arasına hiçbir at girememiştir. Bu mücadelelerin ardından Alydar, 2 yaşlı döneminin sonlarında Remsen Stakes'e katılmış ve yarışı kazanan Believe It isimli atın arkasında ikinci olmuştur.

Alydar 3 yaşlı döneminde Affirmed'in olmadığı, Kentucky Derby hazırlık koşularından Flamingo Stakes, Florida Derby ve Blue Grass koşularını kazanma başarısı göstermiştir. Ve sıra Amerika'da yılın en önemli koşusu olan, 3 yaşlı tayların derbisi ve Triple Crown'ın ilk ayağı olan Kentucky Derby'e gelmiştir. Beklenildiği gibi koşu, yine bu ikili Affirmed & Alydar arasında geçmiştir. Derbinin son düzlüğünde hemen öne gelen ve liderliği alan Affirmed'in arkasından geç gelen ataklar yapmasına rağmen Alydar 1 boy farkla yarışı kaybetmiştir.
Ardından katıldıkları Preakness Stakes'te yine gelenek bozulmamış ve bu ikili fotoyu en önde gören isimler olmuştur. Yarışın başında hemen öne düşen Affirmed'i Alydar geriden takip etmiş, son viraj üzerinde yaptığı ataklar ile son düzlükte hemen Affirmed'in yanına gelmiş ve izleyenlere yine fotoya kadar harika bir mücadele izletmişlerdir. Preaknes Stakes'in de kazananı, yarım boy farkla da olsa, Affirmed olmuştur. Ama Alydar'ın pes etmeye niyeti yoktur, sıra Belmont Stakes'e gelmiştir. Tarihin gördüğü en iyi ikili mücadelelerden birisi bu yarışta Alydar & Affirmed tarafından sergilenmiştir. Affirmed'in Triple Crown yapabilmesi için bu yarışı mutlak surette kazanması gerekmektedir ama Alydar'ın kolay kolay teslim olmaya hiç niyeti yoktur. 2400 mesafede, 5 atın katılımıyla gerçekleşen Belmont Stakes'te ilk 1000 metrede yan yana gelen Affirmed ve Alydar fotoya kadar hiç ayrılmamışlar ve neredeyse 1400 metre lute girmişlerdir. Neticede baş farkıyla koşudan Affirmed galip ayrılmış ve Triple Crown sahibi olmuştur. Bu farkla Affirmed, Triple Crown'ın 3 ayağında da toplamda Alydar'a 2 boy fark yapmıştır. 3 yaşlı döneminin ve yarış yaşamının son 2 koşusuna çıkan Alydar, bu iki koşuyu da kazanmıştır. Bu koşularından sonuncusunda, aynı zamanda yarış hayatının son koşusunda, ezeli rakibi Affirmed'i Travers Stakes'te mağlup etmeyi başarmıştır.

Yarış hayatın boyunca katıldığı 26 yarışın 14'ünü kazanma başarısı gösteren Alydar'ın, Affirmed ile toplam 10 yarışı olmuştur ve bu yarışlardan 3 tanesini kazanma başarısı göstermiştir. Hara kariyeri de fena sayılmayacak Alydar; Easy Goer, Alysheba, Turkoman, Strike the Gold, Criminal Type, Althea, Alydaress, Benchmark, Stella Madrid ve Miss Oceana gibi çoğu şampiyon olan yavrular vermiş ve aynı zamanda Peintre Celebre, Cat Thief, Anees, Ajina, Aly's Alley, Gio Ponti, Lure gibi isimlerin kısrak babalığını da yapmıştır.

15 Kasım 1990'da uyutulan Alydar'ın ölümünden sonra, sigorta parası için özellikle öldürüldüğü yönünde şüpheler oluşmuştur.

Alydar'ın atçılığımız açısından da önemli bir konumdadır; aygırlarımızdan Strike the Gold'un babası ve unutulmaz şampiyonlarımızdan Sabırlı'nın da dedesidir.


 

Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.