Kenan KOÇAKGörüş 04 Mayıs 2013 18:11

Nostalji - Sham


Çoğu sadece Secretariat'ı bilir. Ama onun kadar hatırlanmayı hak eden ve Secretariat ile kora kor birçok mücadeleye girmiş; SHAM (Pretense - Sequoia / Princequillo) tarihteki yerini alan önemli isimlerden biridir.

3 yaşında koşmaya başlayan Sham'in hiç şüphesiz en iyi mücadeleleri Secretariat ile olan yarışları olmuştur.
İkili ilk defa 1973 yılında G1-Wood Memorial Stakes'te karşılaşmış; yarışı Angle Light isimli safkan kazanırken, Sham ikinci, Secretariat ise yarıştan üçüncü ayrılmıştır.
Sıra büyük koşuya gelmiştir; Kentucky Derby.
İkili yine harika bir mücadeleye girmiş ama Sham kudretli Secretariat'a diş geçirememiştir. Secretariat bu yarışta tüm zamanların en iyi derecesini yaparken, arkasında 2. olan Sham'de, tüm zamanların en iyi ikinci derecesine imza atmıştır.
İkili daha sonra Triple Crown'ın 2. ayağı olan Preakness Stakes'te karşılaşmış ve Sham'in üstün gayretlerine rağmen yine Secretariat'ı mağlup edememiştir. Secretariat'ı geçmeyi kafasına koyan Sham bu kez Triple Crown'ın son ayağı olan Belmont Stakes'te Secretariat'a kafa tutmayı denemiş fakat yine başarılı olamamıştır.
Yarışın başında hemen Secretariat'ın dışana gelen Sham, azda olsa Secretariat'la mücadele etmesine rağmen, son metrelere kadar adeta uçan ve yarışı 31 boy farkla kazanan Secretariat'ın arkasında yarışı ancak 5. tamamlayabilmiştir.
Secretariat önünde yarış kazanabilmeyi başaramayan Sham, son kez Saratoga'da onun karşısına çıkmayı düşünmüş ama bunu gerçekleştiremeden 1973'ün Temmuz ayında kariyerini noktalamıştır. Hara kariyerinde de Arewehavingfunyet, Jaazeiro ve Safe Play gibi Stakes koşu galibi yavrular vermiştir.
3 Nisan 1993 yılında 23 yaşında kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Sham'in, ölümünden sonra yapılan otopsi ile kalbine bakılmış ve 8,2 kg bir kalbe sahip olduğu görülmüştür.
Normal bir atın kalbinin ortalama 4 kg olduğu düşünülürse Sham'in bu gücünü nereden aldığını görebiliriz. En büyük rakibi olan Secretariat'ın kalbi ise, öldükten sonra yapılan incelemelerde 10 kg olarak tahmin edilmiş ve Sham'in kalbinden daha büyük olduğu söylenmiştir.


 

Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.