Emre DİVARGörüş 16 Temmuz 2013 13:30

ÖZTÜRK EKÜRİSİ & KALİMDOR


İlk bu işe girdiğinde ve son birkaç aya kadar en sevdiğim ve takdir ettiğim ekürilerden biri oldu ÖZTÜRK ekürisi. En sevdiğim yönü bazı büyük eküriler gibi at sayısını arttırmak yerine sayıyı aşağıda tutup açık yarış seviyesinde atları sahada koşturmak oldu ve bu şekilde eküriyi zirveye taşımayı hedeflediler.. Bence bu taktikleri genel anlamda bakarsak başarılı oldu.

Şu ana kadar %41 gibi tabela başarısına sahipler. İlk kazandıkları yarış Kesebir eküri sinden alıp atçılığa başladıkları YAZ DOSTUM isimli atla at başı olarak elde ettikleri yarıştı. Bugüne kadar 77 kez 1.sevinci yaşarken bunlardan 21 tanesi Grup koşu bu grup koşulardan 4 Tanesi G1 koşu 28 tanede KV koşu kazanma başarısı göstermişler. Atlar genel anlamda hep belli sınıfta belli koşularda start almışlar. Eküri hep çıtayı aynı seviyede tutmayı başarmıştı. Fakat bu sene yaptıkları bence hanelerine eksi olarak işlendi.

Öncelikle KALİMDOR gibi belkide bu sahalara gelen en iyi safkanlardan birini bizlere izlettirdiler. Adeta ezerek kazandığı ÇALDIRAN koşusu sonrası malisef ciddi bir sıkıntı gösterip geri alındı. Sahalara dönmesi zor denilirken bu başarıldı ve KALİMDOR 18 Ay sonra 1900 metre A3 İstanbul Büyükşehir Başkanlığı Koşusu ile sahalara döndü. Uzun aradan sonra aldığı bu ilk startında Jokeyi Halis Karataş sonlarda fazla zorlamadı ve yarışı 7.olarak bitirdi. Ben ve bir çok kişi yarışını beğenmiştik. Yarış gördüğünü ilk yarışta artık daha hazır gireceğine kanaat getirmiştik. 23 gün sonra 2400 metre Fetih koşusunu koşup bu koşudanda 2.olarak ayrıldı. 22 gün sonra bu defa İsmet İnönü koşusunu koşup o koşuyuda 4.olarak tamamladı. Bu koşudan öncede kendi aramızda yavaş yavaş konuşmaya başlamıştık; böyle sıkıntıdan çıkan bir atın acaba fazla üzerine gidilmiyormuydu? Derken antrenör B.DAĞ yarış sonrası çoğumuzu tastiklercesine galiba biz yanlış yaptık ve fazla üzerine gittik biraz dinlenmeli şampiyon gibi açıklamalar yapınca biraz olsun mutlu olduk. Fakat bu sefer daha kısa aralıkla 20 gün sonra yine 2400 metre A3 Arjantin Jokey Klubü koşusunda koştu sahadan 3.olarak ayrıldı. B.DAĞ'a sorulduğunda Selim Kaya'nın atı çok beğendiğini ve koşalım raporu üzerine kaydetmeye karar verdiklerini belirtti. Bu benim kafamda şu sorunun oluşmasını sağladı.. Sahalarımızdaki en bilinen en önde gelen antrenörlerden Bahatttin Dağ ülkemizde antrenörlerin yaşadığı en büyük sıkıntı olan patronların yaptığı işe müdahalesinimi yaşıyor ?!!!

Kısa aralarla ve çelişkili ifadelerle KALİMDOR sık koşa dursun bunların hepsinden mantıklı birşeyler zorla çıkarmaya çalışırken resmen büyük bir şok daha yaşadık. Bir anda 1500 metreye ve sentetiğe G1 YAVUZ SULTAN SELİM kupasına koşacağını öğrendik. Dinlenecek dediğimiz at aksine bir harpten diğerine giriyor bırakın dinlenmeyi koştuğu yarış aralıkları 23 günden 20'ye daha sonra ise 16'ya kadar gerilemeye başlıyordu. Bir şampiyonun hesapsız şekilde gözümüzün önünde erimesini seyrediyorduk adeta. KOPENHAG'ın önde boş kalacağı cam gibi ortada olan yarışta Ekürisi PİLAT'ı kaydetmeyip yapılan taktiksel hata cabasıyken bu sefer önde Fast Stars Lıne gibi çok seri tempolarla zaten giden bir isim varken PILAT'ı kaydetmeleri geçen yarış yaptıkları hatanın daha fazla öne çıkmasını sağladı. Neticede o kadar yüksek tempoda bile malisef KALİMDOR 6.olarak sahadan ayrıldı.

Eküride bence 2 sorun var. Antrenörün işine müdahale ve bazı kişisel hırslar adına (bu alınamamış kıl payı kaçırılmış müzede eksik olan kupalara sahip olma isteği) Şampiyon isimleri bile kaybetmeyi göze alabilmek.

Eküri her şeye rağmen TÜRK atçılığına yatırım yapan ve bunun için bazen yüksek meblağları gözden çıkaran kupalı koşularda adından söz ettiren bir eküri. En azından KALİMDOR umarım bundan sonrası için ciddi bir dinlenme süreci geçirerek ve eğer koşacaksa doğru takvim belirlenerek koşar. MARACAİBO'nun sahada kalması bence nasıl ekürinin bariz hatasıysa KALİMDOR'ada ALLAH korusun oluşacak kötü durum ekürinin hatası olacaktır...

Esenlikle kalın...


 

Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

moon_khann

Tahmin başarısı : 4.512,71 SAΩ

24 Temmuz 2013 02:03

insallah bu hataları talip han da tekrarlamazlar .. çünkü bence kalimdor için artık cok geç seviyesine gelmiş bulunuyoruz..