Emre DİVARGörüş 25 Mayıs 2013 13:56

HEDEF GAZİ...!!!


Büyük bir paradoks aslında GAZİ koşusu. Gazi koşusu 2400 metre mesafede 3 yaşında İngiliz taylarının katılabildiği mesafeye yatkınlık, dayanıklılık ve gücün birleşimi sonucu ortaya çıkan bir ismin kazandığı ve ŞAMPİYON unvanı aldığı yarışçılığımızın en önemli derbisidir.

Peki GAZİ koşusuna katılabilmek için neler gereklidir? İngiliz atı olmak 3 yaşında olmak ve GAZİ koşusuna başvuran taylar içinde en iyi 22 handikap puanına sahip olmak. Çelişki aslında burada ortaya çıkıyor. Her sene şanslı taylar yazılır çizilir kağıt üzerinde herkes bir tez ortaya koyar bakar değerlendirir ve birde her sene sadece saçma sapan bir düşünce ve mantık uğruna (Bu koşuda koşmak bile şereftir) bir sürü tay hiçte yatkın olmadığı mesafe ve şartlarda koşar harcanır gider. Bunları hep duyarız hep okuruz.

Benim daha çok takıldığım handikap puanı toplamak neticesinde koşuya katılabilmek. Bu sene start alması muhtemel (her sene aşağı yukarı böylede) isimlere baktığımızda asıl çoğunluğun 2 yaşlılıklarında bu puanları toplamalarıdır. 2 yaşında erken hazır olan kısa mesafelerde sürat yapabilen erken form tutan isimler handikap puanlarını toplayıp hiçte yatkın olmadıkları mesafede koşuya kayıt olabilirken, geç hazırlanan yapısı orjini itibari ile geç koşan taylar ise gerekli Handikap puanlarını toplayamamaktan yada toplamak için 1-2 ayda saçma sapan bir çok yarışa yazılmaktan gerçek güçlerini gösterememektedir. Yarın 2 tane KV koşu var mesafe tutan GAZİ için adı bir şekilde az yada çok teleffuz edilen isimler var.
BAYRAMEMMİ: Bir çok yönden bence tam bir mesafe atı olan bu isim çeşitli sebeplerle 2 yaşının sonunda 1 start alıp geri planda tamamladı. Daha sonra bir süre koşmayıp Nisan ayında 1600 metre Mayıs ayında 1900 metre çim pist koşuları koşup ikisinide kazanma başarısı gösterdi. Şimdi bu tay herhangi bir sebepten yarın başarılı olamazsa ya GAZİ biletini kaybedecek yada bu bileti kazanmak için çok yakın ara ile saçma başka koşular deneyecek. Bu yolda tay hırpalanacak.
Bu sadece basit bir örnek PANGO içinde bu geçerli hatta ARACI ekürisi bile GAZİ'de koşabilmek adına 9 gün önce kazanan LEE VALLEY bu koşuda koşacaklar normalde bu aralıklarla yapmadıkları bir şey bu.

GAZİ koşusu benim fikrim gelenek bozulmamak adına dokusuna fazla müdahale edilmeyen bir durumda. Fakat sezonun Nisanda başladığını GAZİ'ninde Haziranda olduğunu düşünürsek 2 ay içinde bu maratona katılacak taylar daha asıl gelişimlerini tam anlamıyla tamamlayamadan bu yolda heba olabilmektedir. Forma temsili yeter mantığı bence atçılığımıza büyük zarar vermektedir.
Bu sorun ya GAZİ koşusunun EYLÜL ayında koşulması ve takvimin çok daha rahat ferah biçimde kullanılması yada GAZİ koşusuna katılacak tayların HANDİKAP puanı yüksek olan değil belli kriterlerle bir komisyon tarafından seçilmesi yoluyla çözülebilir.
Bu soruna müdahale etmediğimiz ve bu işin içinde olan herkesin tek hedef ve hayalinin GAZİ koşusu kazanmak olması bilinçaltlarımıza işlendikçe bir çok tay bu yolda feda edilcek ve atçılığımız için büyük olası değerleri kaybetmeye devam edeceğiz...


 

Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

yardem

03 Temmuz 2013 15:35

Gazi için yapılabilecek en makul şey ağustos sonu na gaziyi koşmak en makul seçenek programa üç uzun mesafe daha ekleyip atların daha iyi hazırlanmaları sağlanmalıdır.