Emre DİVARMakale / Yorum 24 Aralık 2011 16:03

Barış Kurdu...


Sanırım gerçek anlamda at yarışına başlamam ilk Veliefendide izlediğim Welldone’ın kazandığı 1995 Gazi koşusuydu. Ogün Veliefendinin o eşsiz büyüsünün atların padokta o hırslarının,sahada nal seslerinin, yüreğime işlemesi ve kazınamaz bir şekilde orada kalmasının başlangıcıydı.

Bu at sevgisinin içinde çok önemli ögelerden biriydi jokeyler.İnsanlar bazı jokeylere tutkuyla bağlıydı adeta.Sadece o bir atı tercih ettiği için oynayanlar veya hangi ata bindiyse onun peşinde koşan o kadar çok insan gördümki…Yarışı seyrederken atın değil jokeyin ismini telaffuz eden gelince övgüler gelmeyince yergileri sizde benim kadar görmüşsünüzdür.Liste başı dediğimiz şu anda aktif olarak at binen iki jokeyimize bu tür sevgi ve taraf tutma normal karşılanabilirken beklide hepimizin at yarışı yayın organlarında televizyonlarında internette facebook’ta duyduğumuz Barış Kurdu hayranları oluştu Kimdi neden gelmişti Türkiyeye?


Süleyman Akdı'nın teklifi ile Almanya Bagden Bagden den 19 yasında Türkiyeye gelmişti, çünkü Almanyada sezon bitiyor ve orda yazın yarışlar olmuyordu bunu fırsata dönüştürmek istemişti ilk geldiginde herkes garipsemişti at binmesini.Önce bu zorlukla başa çıkamamış Almanyaya dönmek istemişti ama babası karşı çıktı başaracaksın diye daha sonra kalmaya karar verdi.Gelmeden Almanyada 2 kere yılın en başarılı aprantisi secilmiş ve bir bayan apranti ile İrlanda ya yollanmıstı orda Frenkie Dettori ile tanısmıs 14 yaşında imzasını almıstı. sonra İrlandada kaldıgı sürece onun atlarını çalıstırmıs en begendigi isim olmuştu Frenkie Dettori...İrlandada güzel günler geçirmişti.

Türkiyede at binmeye başladığında değişik stili ile hemen göze batıyordu yarışlarda,Kazandığı İlk koşu 28.10.1999 Tarihinde sayın Işıl Alptekinin Tahakaan isimli atıyla kazandığı maiden koşuyudu. 2000-2001 senesi onun için her şeyin başlangıçıydı adeta. Büyük ekürilerde at binmeye başlamıştı Gedik, Alkan, Atman, Eliyeşil, Öztürk gibi eküriler bunlardan bazılarıydı. Başarılı birincilikler aldı. Yinede 2002 senesi onun için gerçekten parlak bir yıl oldu diyebiliriz. G3 ve Kv yarışlardan sonra ilk G1 yarışını, 2002 Cumhurbaşkanlığı koşusunda Rettin’le kazandı
Artık çok daha fazla şans buluyor çok daha fazla yarış kazanıyordu kendini herkese kanıtlamıştı.2006 yılında Rusyada yapılan Açık G1 koşuyu ESHQUIA isimli safkanla kazandı.Bur arada kariyerine bir çok 1.alarak devam etti beklide en unutulmazları Delfina ile Ribella’yı geçtiği yarış Arsenic ile uzak kazandığı Ankara G1 koşusu ve tabiî ki hepimizin hafızalarına kazınan Salvotore isimli atla 27 Temmuz 2008 Pazar günü katıldığı ve Kurtinadisle muhteşem mücadele sonucu atbaşı bitirdiği Başbakanlık koşusu olmuştu.

Yine çok iyi geçen 2008-2009 sezoundan sonra 2010 senesinde yavaş yavaş duraklamaya başladı bindiği at sayısı ve dolayısıyla kazandığı yarış sayısı düşmeye başladı. Kimi zaman özel sorunları kimi zaman kilo problemi onu sahalardan istemeyerekte olsa uzaklaştırdı. 2011 senesi ise onun için rakamsal açıdan oldukça sönük bir seneydi. Birkaç kere silkindi ama ya şanssızlıklar ya sakatlıklar onun yakasını hiç bırakmadı, ama onun arkasında onu karşılksız seven müşterek bahis yönüyle değil insanlığı adamlığı ve yeteneğiyle seven bir hayran kitlesi vardı en kötü gününde her ortamda ateşlice savundular onu yeniden ayağa kalkması için gerek propaganda gerekse at bulmaya kadar bile gittiler. Böylesine sevgiyi hak eden bir insandı Barış Kurdu. Şimdilerde ise hemen her sabah İzmir idman pistinde at çalıştırıyor sahaya eskisi gibi dönmek için elinden geleni yapıyor sevdikleri bazı haksızlıklara uğradığını düşünsede o pes etmiyor herkesin hafızasına kaznınan o kilo probleminide halletmiş Barış Kurdu. Yeteneğine kimsenin söz söyleyebileceğini sanmıyorum.Konsantre olmuş kafası rahat bir Barış Kurdu bu sahaya gerekir sevimli gülüşü Mütavaziliği Pek konuşmayı sevmesede. içinde candan bir insan oluşu ve bence Türk yarışçılığının yüzü olabilecek vizyonu ile Barış Kurdu ama iyi bir Barış Kurdu bu sahaya mutlak ihtiyaçtır. Kendi hatalarıda olmuştur muhakkak,gerek at binişinde gerek hayatında ve bunun sahaya yansımasında ama hangimiz hata yapmıyoruzki? İnsan harcamak çok kolay ama kazanmak ise çok zor.

Haydi Barış Kurdu pes etme haksızlık yapıldığını düşünüyorsan üstüne git ve göster herkese ALLAH vergisi yeteneğini seni sevenleri mahçup etme…

Her türlü görüş öneri ve yorumlarınız için;emre.divar@sampiyonatlar.com
Adresinden ulaşabilirisiniz.


 

Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.