Emre DİVARGörüş 09 Kasım 2012 08:48

MENDRES AVŞAR


Kendi yakın çevrem ve beni az çok tanıyanlar bilir. Jokeyler konusunda oldukça kredili bir insanım. Jokeylerin yarış sattı, orda geldi burda gelmez, vay şöyle vay böyle yazılarına ve yorumlarına ilk ve en sert tepkiler benden gelir. Bunu daha öncede belirtmiştim. Fakat bazen farklı olaylarda ister istemez oluyor en son N.ALTIN olayında olduğu gibi. Fakat bunları genele maal etmek söz konusu olamaz.

Sitemiz ilk açıldığı zamanlarda BARIŞ KURDU için bir yazı yazmıştım .Onun kadar yetenekli bir jokeyin etimiz budumuz yettiğince tekrar gündeme gelmesini sağlamaktı amacımız. Bir kaç satırı saolsun o zaman SON DÜZLÜK'te Hakan bey tarafındanda okunmuştu. Daha sonrada geçtiğimiz günlerde efendiliği ve yaptığı çıkışla Hasan Demirtaş'ı sutunlarımıza taşıdık, kendisi kısa sürede ulusal medyadada yer buldu sevindik gururlandık.

Fakat bu sefer bir aprantiyi eleştirmek için burdayız. Dün Diyarbakır son ayakta HÜSMEN adlı ata biniyordu Menderes Avşar .Toplamda kamera kadrajına girdiği anlarda sayabildiğim kadarı ile 18 tane kırbaç vurdu. Dile kolay 18 kırbaç komiserler nerede? Hani buna bir sınır getirilmişti? Kırbaç sayısından, Hüsmen'in aslında kırbaç sevmediğinden değil asıl dikkat çekmek istediğim nokta. Takıldığım nokta kırbaçların vuruluşu. Start veriliyor 50-60 metre sonra öyle şiddetli vuruyorki ata nerdeyse dengesini yitirip atdan düşecek bu kadar hırsla gerilerek ve kuvvetli vurmasını açıklayamıyorum bu şekilde 2-3 kırbaçtan sonra düzlük dönülürken bu seferde atın boynuna defalarca kırbaç vurdu yetmedi dengesini kaybedecek gibi gerilerek defalarca daha kırbaçladı.

Şimdi bana gidip ''ilgilileri mesafenin kısa olmasından dolayı öne sarksın diye başlarda uyar dedi'' falan gibi açıklamalarla kimse gelmesin... Menderes Avşar kardeşim sen bu canlılardan para kazanıyorsun bu şekilde hunharca barbarca kırbaç vurmaya hakkın yok. Bu kırbaç ne için nasıl kullanılır arada bakın bol bol boş zamanınız var açın TJK'dan Halis Karataş'ı seyredin. Sen atı kırbaçlamadın resmen dövdün, eziyet ettin. Üstelik bu ilkde değil ama gerçekten en vahşicesiydi.

ALLAH sana bir yetenek vermiş eminim çokta zorlu süreçten geçip kendini kabullendirdin. Eli yüzü düzgün bir gençsin dün sana ulaştığımda kusura bakma bundan sonra dahada dikkatli olurum diye bana döndün fakat bu yeterlimi? Mesleğinizin en çok konuşulan en efsane olmuş jokeylerine bakın nasıl at bindiklerine sizde öyle yapmaya çalışın. Gerektiğinde kırbacınızı kullanın cevap aldığınızda kazanmak için devamda edin ama Düşmana vurur gibi vurmayın atlara...

Çok daha fazla şeyde yazmak isterdim ama neticede genç bir kardeşimiz, adam kaybetmek kolay, kazanmak zordur. Bu şekilde bir daha at binmeyeceğine inanmak istiyorum.


Hoşçakalın


 

Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.