Yunus Emre AŞIKGörüş 01 Temmuz 2014 21:07

88. Gazi Üzerine


Bir büyük bekleyişi daha geride bıraktık, 88. Gazi koşusu, yarıştaki olumlu olumsuz gelişmeler, buna karşı oluşan eleştiriler ve beklenen ikilinin ilk iki sırayı paylaşması ile son buldu.
Sosyal medya ve forumlarda özellikle koşunun bitiriş derecesi ile ilgili (2.35,04) bir çok olumsuz eleştiri oldu, bununla ilgili tarafımıza yazılanlarda dahil. Kesinlikle hak vermediğim bir konu olduğunu söyleyebilirim, Duayen Ö.Atman’ın da söylediği gibi “Atlar saate göre değil, rakibe göre koşar” ..

Koşuya döndüğümüz de ise ilk Adakarası ile başlamak istiyorum, DTD ve Kısrak koşusu performansı çok başarılı olan safkan daha önce yapmadığı şekilde startta kalırken koşudan derecesiz olarak ayrıldı. Çıksaydı sonuca ne kadar etki ederdi muamma fakat, böyle tempolarda koşulan bir koşuda (ki bu mesafenin de kısalması demek) lehine şartlarda iyi bir yer bulabilirdi.

Bir diğer talihsizlik Kuloğlu ve Grey Coral’ı buldu. Yarışın ilk 800m’sinde Kuloğlu belki de çok düşük temponun memnuniyetsizliği yada bir önceki startında yaşadığı sorunun psikolojisi ile yarışı bırakmayı tercih etti. Komutları dinlemeyerek dışa doğru açılan safkan, tesadüfen tam dışında kalan Grey Coral’ı da beraberinde götürürken safkanı da en dış bariyerlere götürerek yarıştan koparttı.
Şahsi fikrime kalırsa ben Kuloğlu’nun şartlar çok lehine gelişmedikçe 2400m kazanacağını pek düşünmüyordum. Keza bu tempolarda bu yarışın, yarış gibi koşulduğu mesafe 2000 2100 civarıdır. Daha iyi bir tempo ile Kuloğlu numara götürüp sonuca etki edebilirmiydi diye de düşünmeden edemedim.
Grey Coral’a gelince yine tabelada yer bulacak kadar yetenekli bir isimdi, öyle ki o kargaşada 5.likte yer tutmuş düşük tempo sayesinde de önemli bir avantaj yakalamıştı.

Koşuda birincinin 2.35,04 ile kazandığını ve 11. Olan Daskyleion’un 2.35,83 ile koştuğuna dikkat edersek, aynı saniye içinde Gazi koşusunu bitiren 11 isim sayabiliriz. Bunun en büyük nedeni temponun düşük olması ve ön taraflarda yer tutan isimlerin sonlarda sermayeli kalmasıdır.
Koşunun başlangıç tempoları, 400/26,9 – 600/41,1 – 800/55,1 şeklindedir. İkinci 800 ise 1000/1.08,8 – 1200/1.22,2 – 1400/1.35,4 – 1600/1.47,7 tempoları ile oluşmuştur. Burada ikinci 800’ün 52,6 ile koşulduğunu görüyoruz. Koşunun son 800m’si ise 0.47,2 dir. Dolayısı ile öndeki isimler önceki prova yarışlarında olduğu gibi pek dökülmemiştir, bu da spirinterlerin alehine bir durumdur.
Çok iyi bir yerde yürüyen Warrior Princess kendisinin bir hayli gerisinden spirinte kalkan Blaze To Win’e kaybederken ikincilikteki Suzi Gold, rakibini sürekli olarak bir iki boy geride takip etmiştir.
Daha önceden çok kereler sözünü ettiğimiz üzere, Suzi Gold kazandığı yarışlarında sert tempoları lehine çevirmiş ve duran rakipleri çok kolay avlamıştı. Önde hız kaybeden isimlere karşı artan bir ivme ile gelen Suzi Gold için hepimiz mermi gibi tabirini kullanmıştık. Bu Suzi Gold için kesinlikle olumsuz bir eleştiri gibi algılanmasın, benim için atçılığımızın yeni Ribellası’dır ve taylık kariyeri daha başarılıdır. Daha önce Lut’e girmeden kazanan safkan kendisi gibi arttırarak devam eden rakibi karşısında ikinciliğe razı gelmiştir. Suzi Gold bu performansı ile süratli gidecek her koşuda adından söz ettirecektir.
Şampiyon üzerinden gidecek olursak kesinlikle hak ettiği bir galibiyetin sahibi olmuştur, hiç üzülmeden koşulması, yarış seçimleri fazla üzerine gidilmemesi ile ekibini de onlarca kez tebrik edip, bize böyle bir şampiyonu kazandırdıkları için binlerce teşekkür etmek gerek. Bu şekilde özenerek koşulması halinde daha uzun yıllar başarılarından söz edeceğimiz bir şampiyon olduğu kesindir.
Koşunun üçüncüsü Enyalios’a geldiğimiz de koşunun son 400m’si geçildiğinde gerisinde sadece 2 rakibi vardı, 3 isminde koşu başlarında yarıştan koptuğunu sayarsak 15. Sırada idi. En dıştan yaptığı müthiş atakları neticesinde 3.lüğü alan safkan o gelişi ile birkaç aksiyon olsaydı ikiliyi bozabilirdi.
Win River Win’in Gazi tabelasına iki isim birden sokması da ayrı bir lezzettir.
Warrior Princess gidişatı çok iyi değerlendirerek yakın farklı bir dördüncülük elde etmiştir, Junior Pianist ve Yenikartal’ın saliseler ile tabela dışında kalması başarılarını gölgelememelidir.
Bir de Lambourn var ki 7-8 boy starta kalıp yarım saniyelik bir fark ile 8. Olması dikkatleri çekmiştir. Ben bunu koşunun çok düşük tempoda geçmesi nedeni ile gruba girmekte fazla zorlanmamasına bağlıyorum. Yine de koşuda ilk 10’ün performansı yabana atılacak gibi değildir.

2.26’lardan 2.35’lere geriledik eleştirisine karşın, şahsen son 5 yıl içerisinde izlediğim en kaliteli Gazi koşusu olduğunu söyleyebilirim. Farklı jenerasyonları, özellikle derece olarak kıyaslamak ile herhangi bir tutarlı veri elde edilemeyeceği gibi savunulan tez de sadece tahmin olarak kalacaktır. Oysaki önümüzde göreceğimiz bir çok önemli örnek olacaktır.

Derece kıyasına geldiğimiz vakit 1200 hadi bilemedin 1400m mesafe üzerindeki derece kıyaslamaları yanılgıya düşürecektir. Bu geçmişten bir çok örnek ile de kanıtlanabilir.
Örneğin bir önceki startını 1600/1.34,16 koşan Astrakhan, 1.36,33 biten yarışta Inv.Son’a kaybetmiştir.
Tali Çalbatur koşusunda 1.34,46 ile farklı kazanan Tonya, iki yarıştır 1.36 içerisinde biten koşularda tabelanın son sıralarında yer almaktadır. Koşuda bulunan isimlerin farklı rakiplere avantaj yada dezavantaj yarattığı açıktır. Dark Magic sayesinde aşırı yükselen tempo Tonya lehine olurken, daha sonraki startında çok sert yapan bir ismin olmayışı gidişatı alehine çevirmiştir.
2.30 ile Gazi kazanan Miramis, 2.31 ile biten Büyük Taaruz’u kaybetmiştir. 2,26’lık rekortmen Bolt Pilot, 2.27,26 ile biten koşuda S.Choıce’a kaybetmiştir. Bu liste bu şekilde uzarrr gider.
Merhum Özdemir Atman’ın bir cümle ile ifade ettiği müthiş tanımı, tüm bunların tek satırlık açıklamasıdır.
“Atlar saate göre değil, rakibe göre koşar”

Şampiyonluk Tacını takan isimlerin ve jenerasyondaki farklı şampiyonların, başarılarını tüm kariyerleri boyunca sürdürebilmeleri dileği ile sağlıcakla kalın…


 

Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

akdenizli.33

Tahmin başarısı : 6.168,43 SAΩ

28 Eylül 2014 23:32

yunus emre bey daha çok tahmin girerseniz seviniriz teşekkür ederiz..