Yunus Emre AŞIKMakale / Yorum 17 Ocak 2014 21:35

Gözleri Görmeyen At; LAGHAT


İtalyan yarış atı Laghat (Diktat – Laura’s Show / Polar Falcon) çok ilginç bir başarı öyküsüne sahip, onu farklı kılan çok önemli yarışlar kazanması değil, çok önemli isimleri geçmesi de değil, iki gözünün de görmemesine rağmen tam 25 yarış kazanması ve 33 den fazla plase başarısı.

Laghat, 2003 yılında sol gözünde bir mantar enfeksiyonu ile dünyaya geldi. Ve doğuştan bir gözü görmüyordu, doğumundan belirli bir süre sonra diğer gözüne de sıçrayan enfeksiyon sonucunda her iki gözü de tamamen kör oldu.
O yarışlara bir nevi egzersiz amacı ile katıldı, fakat bir şekilde kazanmayı bildi.

Jokeyi, Federico De Paola, ata olan hayranlığını dile getirirken, altıncı hissinin çok kuvvetli olduğunu, fotofiniş’e yaklaşıldığını hissettiğini ve temposunu ona göre arttırdığını anlatırken, ‘’ o benim kahramanım ‘’ dedi.

Laghat için Paola’nın kız arkadaşı diye bahsedilirken, Paola da ona ‘’kızım’’ diye hitap ediyor.
Federico, ‘’ onun zekâsı ve hisleri olağan üstü, her yarış sonrasında bana bir sevgi ile sarılmak için yanıma geliyor ‘’ diye anlatırken aralarındaki inanılmaz bağ’ı ifade etmiştir.

Her iki gözü de görmemesine rağmen Laghat, 25 yarış kazanmış 18 ikincilik, 15 üçüncülük elde etmiştir. Görmemesine rağmen yarış içinde herhangi bir kazaya karışmamış diğer atların koşusuna olumsuz gelecek bir davranışta bulunmamıştır.

Görsel içerik Galeri konumundadır.


 

Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

Yunus Emre Aşık

04 Mart 2014 20:01

Estafurullah, son tahminde şans bizimleydi diyelim. İşlerim nedeni ile bu günlerde pek fazla zaman ayıramıyorum, yarışlarıda izleme fırsatım olmuyor, o nedenle öncelikle yanıltmamak adına tahminlere ara verdim, oyunlara katıldığımda yada programa vakit ayırabilirsim mutlaka paylaşmaya çalışırım. İstanbul sezonunda daha sık birlikte olacağız. Selamlar...

akdenizli.33

Tahmin başarısı : 6.168,43 SAΩ

04 Mart 2014 02:19

yunus emre bey sizden daha sık tahmin bekliyoruz süpersiniz ...