Yunus Emre AŞIKMakale / Yorum 25 Temmuz 2013 15:37

Beyoğlu Koşusu G ?


Sadece eleştiri olsun diye, eleştiri yapılmaz. Fakat bu gibi yarışlar artık haz vermemeye başladı.
Bahsettiğim koşu G1 seviyesinde düzenlenen Beyoğlu koşusu, en başta neden G1 olarak düzenlendiğini sorgulayabiliriz, çünkü burada G1 seviyesinde bir yarış yapılmadı.
4 tayın katıldığı, G1 dördüncülüğünün garanti olduğu bir yarış. Fazla katılım olmayışı belki Gazi koşusundan 1 ay sonra koşulması, yani koşunun takvimi ile ilgili olabilir fakat bu yinede eleştirimizi haksız çıkartmaz.

Bu tip yarışlar ve benzeri şekilde kazanılan G1 koşular bizi kendi içimizde eğlendirmekten bir adım öteye götürmeyecektir. Ele almak istediğim sadece bu koşu değil, son günlerde handikap atlarının kazandığı A2, A3’ler.
Çakal Carlos’a sözüm yok, kaldı ki takip edenler bilir, tahmin de olsun yarış sonrası olsun Çakal Carlos ilk çıktığı günden beri övgü ile söz ettiğim, hayranlıkla bahsettiğim bir isimdir.

Koşuya gelince, Çakal Carlos ne yapsın, o çıktı kendi yarışını yaptı. 400/28,9 - 600/41,7 - 800/53,9 - 1000/1.05,7 şeklinde tempolar vardı ki, geçişler 200m de 13 civarı idi, Çakal hiç zorlanmadı, temposunu kurdu devrini aldıktan sonra da daha kimseyi yanına sokmadı. En yakın rakibine 50m fark yaptı. Zaten karşısındakiler ona rakip olmaktan çok uzaktı.

Peki Enternasyonel seviyede bir yarış oldu mu ? Yada G1 olarak nitelendireceğimiz bir mücadele, ne rakip vardı nede G1 seviyesinde bir koşu. Koşu, sezon içinde sentetikte koşulacak ve sadece üçlülerin katılabildiği sanırım tek G1, fakat buda G1 koşu olsun diye koştuğumuz bir yarış olduğu gerçeğini değiştirmez.

Sentetik olması nedeni ile geçtiğimiz yılın G2 Anadolu koşusunu ele alalım, tempolar 27,0 – 38,9 – 50,5 – 1.02 şeklinde oluşurken 200 geçişlerinin 12 ve altında olduğu bir koşuda son 800/0.48,25 bitmiş.
4 yabancı katılımcı ilk 4 sırayı alırken, geride Rampoldi, Dervişağa var.
Uç nokta bir örnek mi oldu, aynı yıl G1 Byerley Türk koşusunu kazanan Derviş Ağa, 400/25,9 - 600/39,3 - 800/51,1 - 1000/1.02,8 geçilen tempolar ve son 800/0.47,47

Ve Enternasyonel hezimetlerimiz ortada.

Ve tekrar dan dönelim G1 Beyoğlu koşusuna. Bu nasıl bir G1 ? Eskiden Bölünen Handikap/G1 vardı. Sanırım bir benzeri olsa gerek.
Günümüzdeki yarış sıklığı, her güne sığdırılan iki program bizi ileriye değil geriye götürüyor. Öyle ki her atın kazanabileceği bir alternatif koşu mevcut, eskiden sene sonlarında kazanamayanlar için Handikap.13 koşular olurdu, şimdi onlar bile düştü, handikap seviyesinde atlar grup yarış kazanır oldu. (sözüm Çakal Carlos için değil) Gerekçe yine alternatif çokluğu, A2 bilmem ne koşusu, G2 vs koşusu, G3 gel koş kazan koşusu. 60/70 handikap puanına sahip atlar A2 kazanır oldu. Handikap.17, KV seviyesinde bir koşu olup, katılabilecek maksimum handikap sınırı 100 dür, varın gerisini siz hesaplayın.

Şimdi biraz geçmişe gidelim, G1 Başbakanlık 1997, Bolt Pilot, Fair Tail, Airman, Mandrake, Sam Holme, Damista, Keyif, Binba Star, Princess Sera ve fedai koşan Cessy. Şampiyonlar ligi gibi, koşunun son sıralarına bakın, Binba Star, Princess Sera.
Sene 98, Trapper, Sunday Surprise, Rüzgarın Kızı, Bold Pilot. Geride 9 sınıf isim daha var.
Farklı koşuları ele alalım, G2 Fevzi Çakmak koşusundaki ilk üçü hiç yazmıyorum bile..
97 TJK koşusu, son sırada Keyif var. Araplardan bir örnek vereyim 97 TBMM, hangisi bir diğerine rakip olmaktan uzak, hangisi bir diğerinin seviyesinin altında ? Yavuzhan, Caş, Sıh Taha, Şentay, Sergen, Akyel, Haberbatur, Beyefendi, İbocan.

Günümüze gelip geçtiğimiz günlerdeki A2 ve A3 koşulara bir göz atalım, kazananlar ve katılanlar üzerinden. Ozaman eleştirime bir o kadar daha hak vereceksiniz.

Sonra dışarıdan görüldüğümüz duruma Astrakhan örneği ile uzanalım.
Bence ülkemizdeki en iyi spirinterlerden biridir Astrakhan, bir takım sorunlarına rağmen yapabileceğinin en iyisini yapmış, kendisini kanıtlamış bir isimdir. 124 handikap puanı ile ülkemizin en iyilerinden biri olan Astrakhan’a Dubai de 98Hp verildi ve koşma vizesi çıkmadı.
Amiyane tabir ile dediler ki, sizin atınızın hakkettiği handikap puanı 124 değil 98’dir, bilginize…
Konu ile ilgili fikrime gelince, haksız bir muamele yapıldı, kaldı ki Astrakhan oradaki 1000m 1200m civarı koşularda her şekilde boy gösterecek bir isimdi. Farklı ülkelerden kabul gören isimlere göz attığımızda, Astrakhan kadar olamayacağını söyleyebileceğim isimler katıldı. Fakat konumuz bu değil.
Nitekim bu konuda bizim fikrimizin bir önemi yok, adamlar bizi saymadılar bile… Buradaki bir payda Ent.hezimetlerdedir.

Bizde bu gibi G1 koşular olduktan sonra, KV atları A2 kazandıktan sonra, daha çok kendi aramızda eğleniriz. Her yıl olduğu gibi Enternasyonel koşular sonrasında isyan ederiz…

Başarıları’nın daim olsun Çakal Carlos..! Nice farklı yarışlarını izlemek dileği ile, Sevgiyle kalın…


 

Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

GölgeAdam

29 Temmuz 2013 03:29

Bu haftada G1 Karadeniz koşusu var, dişilere ait. Gerçekten komik oluyoruz :))

Kazbek

Tahmin başarısı : 2.934,23 SAΩ

27 Temmuz 2013 03:06

Nerde eski şampiyonlar.