Yunus Emre AŞIKMakale / Yorum 01 Temmuz 2013 00:23

2013 Gazi Koşusu Ve BOLD PILOT


Yarış efsanelerimiz ve yaşayan efsanelerimiz içinde belkide en önemlisi Bold Pilot'dır. 1996 yılı Gazi koşusu, yarışseverlerin gözünde bir milattır.

Yıl 2013, bu güne kadar olmayan bir etkinliğe bugün birlikte şahitlik ettik. 98 yılında yarış yaşamını noktalayan 96 yılı Gazi rekortmeni Bolt Pilot bu gün Veliefendi hipodromundaydı, tam 15 yıl aradan sonra.

Öyle abartılı birşeyler olmadı, jübile mahiyetini taşıyacak ne bir gösteriş, şampiyon için ne bir özel hazırlık yada bilmeyenler için etkinliğin amaç ve önemini açıklayan kısa bir konuşma vs.
''Gazi rekortmeni Bold Pilot piste çıktı'' denildi, kazandığı grup koşu adetleri okundu, söyle kısa bir turun ardından döndü ve gitti.

Bold Pilot için yapılan bu etkinlik, BOLD PILOT'ın gölgesinde kaldı. Aslında yarışseverin isteği üzerine gerçekleştirilen bu etkinlik sosyal medyada #boldpilotgaziyegelsin diye atılan bir twitt sonrasında, gelen yoğun isteklere TJK'nın olumlu yaklaşımı ile oluştu.

Bu 15 dakikalık etkinlik güne damga vuran ve en çok konuşulan olaylardan biri oldu. Öyle eleştirir gibi konuya girdiğime, beğenmez bir şekilde 15dk dediğime bakmayın, bu organizasyonda emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. İlerleyen yıllarda daha farklı isimleri de görmek dileği ile devam etmek istiyorum.

Değinmek istediğim konu o ki, bu gün BOLD PILOT, 2013 Gazi şampiyonunu da geride bıraktı. 20 yaşındaki şampiyon geldi ve 2013 yılında bir Gazi daha kazandı.

Bu gün Gazi koşusu için değil, Bold Pilot orada olacağı için Veliefendiye gidenlerin sayısı hiç de azımsanmayacak kadardı.

Günümüz ile geçmişe yapılan kıyaslamalar, acaba eskiden daha mı iyiydi sorusu. Değişen ve gelişen jenerasyonlara rağmen olduğumuz yerde saydığımızı görmek, en azından böyle olduğunu düşünmek...
Eksik olan ne ? Hiç bir şey mi ?
Bu sadece eskiye duyulan bir özlem mi ?
Nostaljiye en çok önem veren ve bu konuda uç noktalarda paylaşımlarda bulunan bir site'de bu yazıyı yazarken, içtenlikle söyleyebilirim ki; ''bu bir nostalji özlemi değil''
Evet, iyi atlarımız var, her başarı kendi döneminde güzel. Gerek Gazi koşusunda olsun, gerek yıl içindeki farklı önemli kupalarda, bir yada bir çok galibimiz oluyor. Şampiyonlarımız her jenerasyonda var.

Nedenleri, niçinleri çok uzar ve uzun uzuna tartışılır. Fakat artık kahramanlarımız yok.
Bolt Pilot sadece bir şampiyon değil; defalarca anlattığın hikayesini bir kez daha anlatacak, defalarda dinlediğin efsanesini bir kez daha dinleyecek, onlarca tekrar izlediğin yarışlarını bir kez daha seyrederken heyecan verecek bir kahramandı.

Şimdi şampiyonlarımız var, kahramanlarımız yok..!

Bu gün mü ? Yoksa nostalji mi ? sorusunun cevabı, eski bir gazeteden kesilmiş bir fotoğrafta gizlidir. 17 yıl önce odanın duvarına astığın bir poster, ona her baktığında bu sorunun cevabını verir.

Asıl sorulması gereken, bu günden tam 17 yıl sonra konuşacağımız; bir 17 yıl öncesimidir. Yoksa hatıralar bizi 34 yıl geriyemi getirir.

Benim posterimin cevabını ben duydum, eğer sizde mevcut ise bir bakmayı deneyin, siz sormadan benim aldığım cevabın aynısını verecektir...

* * * * * * * * * * * * * * *


BOLD PILOT Doru Renkli Erkek
Persian Bold / Rosa Palumbo (21.04.1993)

Merhum Özdemir Atman’ın sahadaki yeri bambaşkadır. Pek çok önemli ismin yetiştirilmesinde ve atçılığımıza katılan değerlerde başrol sahibi olan Atman, Bold Pilot ile bir daha hiç dillerden düşmeyecek yıllar geçse de unutulmayacak bir efsaneyi pistlerimize kazandırmıştır.

Pistlerimize pek çok şampiyon at gelmiş, geçmiş fakat ''Bold Pilot''ın yarış dünyasındaki yeri doldurulamamıştır…

Bolt Pilot,
Yarış hayatına; 28 Mayıs 1995 Pazar günü, starttan yaklaşık 4-5 boy geç çıkmasına rağmen son 200 deki müthiş atakları ile birinciliğe uzandığı Şartlı 1 Asuvan koşusu ile başlar.
Ve bu yarış ile birlikte seneler boyunca dillerden dillere dolaşacak bir destanın bir efsanenin ilk satırları yazılır...
2 yş Dönemi;
1200m de kazandığı KV/8 Burhan Karamehmet koşusu ile gözde taylardan olan Bold Pilot, startta şahlanıp 8-10boy geri çıktığı G3 II.inönü koşusunda Narino'ya, geçilir. Daha sonra katıldığı G3 Tay deneme koşusunda yine kötü çıkış yapıp sezonun bir diğer flaş tayı Baretta arkasında ikinci olur...

Start öncesi ve içinde aşırı titizlik yaparak sorunlar yaşayan Bold Pilot'un start problemi bir süre sonra kısmen çözülse de koşu öncesi huysuzluğu yarış yaşamı boyunca sürmüştür...

Bold Pilot, Kraliçe II.Elizabeth koşusunu kazanarak, kaybettiği koşular sonrasında sarsılan güvenleri tazelemiştir. G2 Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği koşusun da Baretta, start sorunu yaşayan Bold Pilot'ı bir kez daha geride bırakır...

Sıra iki yaşlı tayların en büyük mücadelesi olan G1 Çaldıran koşusuna gelmiştir, Baretta önünde kazanıp ikililerin en iyisi olduğunu kanıtlar, Bold Pilot G2 Safkan ingiliz Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri derneği koşusunda, kısa mesafe ve ağır pist nedeni ile daha az şans verilmesine rağmen Barettayı tekrar geride bırakır.

Sezonun son zorlu mücadelesi G2 Sakarya koşusunu da kazanan Bold Pilot, 1995'i, yılın baş tayı olarak tamamlar.

3yş Dönemi ve GAZİ
3 yaşlı döneminde katıldığı 9 koşudan 8'ini kazanan Bold Pilot yarışseverlerin gönlüne taht kurmuştur artık...

Erkek Tay Deneme GR1, Habitat GR2 sonrası yarış tarihinin en büyük koşusu, derbisi GAZİ koşusunun birinciliğini de bu güne kadar kırılamayan 2.26.22'lik rekor derecesi ile kazanarak hak ettiği onura ulaşır, adını tarihe altın harflerle yazdırır...

Başarıların sonu gelmez GR3 Mimar Sinan koşusunun ardından, GR1 Başbakanlık koşusunda kendinden yaşça büyük rakiplerini geride bırakır.

Uluslar Arası Ent.Boğaziçi Koşusundaki mücadele defalarca izlemeye değerdir...
Bu koşuda da yabancı rakibi Galte'yi geride bırakır...
GR1 Ankara koşusu birinciliği ile birincilikler devam eder. G1 Ankara galibiyeti ile Triple Crown yapılmıştır.

15 Ekim 1995 Pazar günü başlattığı birincilikler serisini 13 Ekim 1996 pazar günü kazandığı Ankara koşusuna kadar sürdürür...Bold Pilot, Geçen bir yıllık süreçte 11 üst düzey mücadeleyi kazanarak adeta imkansızı başarmış bir şampiyondur.

27.10.1996 da çok ağır sahada koşulan GR 1 Cumhurbaşkanlığı koşusundan pist nedeni ile tabelaya giremeyip 6. olarak ayrılır.
2400m mesafede 2.40,15 derece ile sonuçlanan koşuda Thunder Bolt kazanırken Bold Pilot’un birincilikler serisine dur diyen isim olmuştur.

1997 yılında 19Mayıs koşusu, T.S.Y.D koşusu, İsmet İnönü, Fevzi Çakmak koşularını kazanır.

Celal Bayar koşusunu hatırlarsanız virajda liderliği alan Bold Pilot tüm gruba hakim olmuşken düzlükte Airman ve Keyif’in birbirlerini sürükleyerek gelmesinde hiç mücadelede bulunmayıp zorlanmadan koşuyu 3. Olarak tamamlamıştı.
Koşu sonrasında yarış ile ilgili pek çok yarış sever isyan bayraklarını kaldırmışken, sonrasında Karataş’ın yaptığı açıklama kaybın nedenini ifade ederken, yatan kuponlara rağmen – aman en doğrusunu yapmış denmesini sağlamıştı.
Son düzlükte nalı düşen Bolt Pilot, jokeyinin olası bir sorun yaşamaması için risk etmeyip enseye basması sonrasında koşudan 3.olarak ayrılır.
Ardından GR1 Başbakanlık koşusunu 1997 yılı Gazi Şampiyonu Fair Tail önünde kazanır...

2. kez katıldığı Ent.Boğaziçi Koşusunu dışarıdan gelen güçlü rakipleri STRATEGIC CHOICE(USA) ve ARISTID(GER) arkasında 3.olarak tamamlar...
G1 TJK kupası zaferinden sonra yine ağır sahada koşulan Cumhurbaşkanlığı Koşusundan umduğunu bulamaz, Trapperin kazandığı koşudan 4.ayrılır...
1998 yılındaki ilk koşusu olan ismet inönü kupasında yine ıslak zemin nedeni ile 2.lik ile yetinir.
Trapper ve Fair Tail önünde Fevzi Çakmak koşusunu kazandıktan sonra 16 Ağustos pazar günü katıldığı G1 Başbakanlık koşusu ile pistlere unutulmaz bir şampiyon olarak veda eder...
Bold Pilot'ın koşuları;
(112212111111111116111131314214)

Ayrıca Bold Pilot, Ülkemizde Triple Crown başarısına ulaşmış şampiyonlardan biridir...


 

Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.