Yunus Emre AŞIKGörüş 12 Haziran 2012 20:25

Gazi’ye Doğru Son Viraj


Mehmet Akif Ersoy Koşusunda Toruk Macto, gösterişli bir birinciliğe imza atarken hakkında erken aldığımız kararı da yanıltmış oldu. Adana sezonunda ki yarışları sırasında özellikle çim pistte çok iyi işler yapacağını ve babası nedeni ile herhangi bir mesafe sorunu yaşamayacağını düşünmüştük, Kafkaslı’ya kaybettiği A3 Süphan koşusunda grup içinde kolay olmasına rağmen düzlükte hiç arttıramamış ve beklenenin altında bir yarış çıkartmıştı. Bunun üzerine mesafe sorunu yaşayacağını düşündük, Gone West kızı olan Mythical Girl de kısa mesafelerde etkili bir isimdi.
2200m mesafede beklediğimizin üzerinde bir performans ile kazanan isim oldu.
Safkan foal olması nedeni ile Gazi koşamayacak olsa da bu koşudan bir Gazi iddialısı çıkacağını düşünmüyorum, Kopenhag, Sakarya koşusundan beri sürekli olarak beklentilerin yüksek olduğu bir isim, fakat bir türlü kendini gösteremedi. Belki de beklentiler gerçekten onun üzerindeydi.
Koşunun üçüncüsü Torok yine tam anlamı ile kendini gösterebilmiş bir isim değil, bu ikiliye yakın ara Çift Okey koşuyu 4.olarak tamamlarken 22 yarış maiden koştuğunu hatırlatalım.
Kıng Drok ve Kafkaslı etkisiz kalırken Star Of Melih ise saparak şansını en baştan yitirmişti. Bu koşudaki Toruk Macto’nun kolay birinciliğini birazda rakiplerinin etkisizliğine bağlıyorum. Bu nacizane şahsi görüşümdür.

Dişilere ait Kuğulu Park koşusunda Joanyko önde istediği tempoyu gruba kabullendirince fotoya uzanması kaçınılmaz oldu. 2100m mesafede 2.14,94 gibi sıradan bir derece ile biten koşuda son 800/0.46,44 idi, bu da temponun bir hayli düşük olmasının göstergesi oldu. Yakın takipçilerden Western Lady koşudan ikincilik ile ayrılırken önceki koşusunda da bir hayli geriden gelen Lullaby yine gecikmeli atakları ile koşuyu üçüncü tamamladı. Süratli gidecek olan koşularda mutlak farklı bir performans sergileyecektir dikkat..
Dee Dee tabelayı tamamlarken, düşen temposu ile T.The stars 5. Pedigrisi üzerinden mesafe koşmayacak olduğunu söylediğimiz Aslı Gibi 6.oldu. Kazanan’ın 1sn gerisinde Aslı Gibi’nin olduğunu göze alırsak iddialı bir ismin bulunmadığı bir koşu olduğunu söyleyebiliriz…

Ankara yarışlarının ardından Sait Akson ve Kısrak koşuları ile neredeyse tüm iddialı isimleri uzayan mesafede izleme şansı bulduk.
Sait Akson koşusunda, Al Andalus koşuya tempo verirken Sanzatu yakın takipçi olmuş Barkın ve Vir.Champ de bu ikiliyi kovalamıştı. Geçişler 400/27,5 – 600/40,7 – 800/52,9 – 1000/1.04,2 şeklinde oluştu. İlk 600m nin düşük tempolar ile geçildiği koşuda 800 ve 1000 geçişleri 200/12 sn aralığına düştü ki koşunun bu metrelerde birden süratlendiğini söyleyebiliriz.
Matador Yaşar güzel bir bekleme yarışı ile koşuyu kazandı, ikincilik elde eden King River ile neredeyse aynı yerde yürüdüler birlikte spirinte kalan iki isim arasında Matador Yaşar daha etkili ve diri idi. Ve liderlik sonrası farkı açarken Kıng River ancak ikincilik mücadelesinde Barkın’ı geride bırakmıştı.
Kıng River şu görüntüsünde dahi mesafeli koşularda etkili olacak ve Gazi için yine öncelik taşıyan isimlerden olacaktır.
Barkın, Erkek Tay deneme koşusunda 14.65 ganyanı ile favorimiz olmuştu, o gün ki koşuda tamamen etkisiz kaldı. Özellikle ölçü almadığımızı ve bir şans daha vereceğimizi belirtmiştik ve Sait Akson koşusu favorimiz 41.15 ganyanı ile Barkın idi, yarışı ön gruba yakın kabullenen safkan düzlükte bariyere yakın çok güzel bir yer bulup kendini bir anda öne attı ve üçüncülük elde etmeyi başardı.
Birden hızlanan koşuda sürate erken dahil olan isimlerden biri olsa da sonlara kadar direnmeyi başardı.
Rampoldi kalitesi ile pek çok açığı kapatan bir isim, ters mesafede ki dördüncülüğü ile göz doldurdu.
Cihanım koşuyu oldukça gerilerde kabullenen isimlerden biriydi, düzlükte spirintine başladığında artık çok geçti diyebiliriz. Yinede yakın farklar ile 5. Kalırken bu 5.lik olumsuz bir not olarak alınamamalıdır.
Domino Effect de aynı mücadele içinde bulunan isimlerdendi.
V.Champ erken dahil olduğu mücadeleden güç yetiremeyerek geri düştü lehine şartlarda farklı koşabilir dikkat.
Sanzatu öndeki rakibine hakim olup yarışı çalmaya çalışan isimdi, liderliği fazla uzun sürmedi, yinede koşunun yükünü taşıyan isimlerden biri olup yakın 8.liği göz ardı edilmemelidir.
1.ile 8. Arasında sadece 1 saniye fark bulunan koşuda yarış gidişatına göre değişen şartlarda çıkabilecek her türlü netice sürpriz olmayacaktır. Diğer isimlerde pek bir ışık göremezken yine ne yapacağı merakla beklenen Fort Lauderdale muhtemelen mesafe nedeni ile etkisizdi.

Dişilere ait Kısrak koşusu diğer koşuya nazaran bir hayli süratli başladı, Second Post ekürisi için tavşanlık yaparken geçişleri 400/25,9 – 600/37,9 – 800/50,1 – 1000/1.02,3 şeklinde oluşurken ilk 1200m de 200/12 civarında sert geçildi. My Madonna daha sonra Red Regent ve Gamova yakın takipçi isimler oldular.
Çok iyi yer tutan ve çok iyi bir yerde ataklarına başlayan Air Born rakiplerine üstünlük sağladı, Mihrimahal den sonra ataklarına başlamış olan tay fotoya yakın rakibine hakim olmayı başardı.
Mihrimahal ikincilik elde ederken son 100m içerisinde kazanırda görünen isimdi, kendisinden güçlü ataklar ile gelen Air Born’a direnemeyerek ikincilik ile yetindi.
Özellikle My Madonna bu koşuda öncelikli dikkate alınması gereken isimlerdendir diyebilirim, süratli giden koşuda önde gereksiz sert yapan rakibini takip edip kendi temposunda yarışı kabullenmeye çalıştı düzlükte liderliği alırken son metrelerde yeterli direnci gösteremedi, lehine şartlarda farklı neticelere imza atacaktır.
Koşunun 4.ismi Lady Kentucky için bu koşu bana göre olup olacağının en iyisi idi, kaldı ki kendisini saklayabildiği kadar saklayıp sonlarda yer edinmeyi başardı, gerek pedigri gerek gösterdiği performans itibarı ile 1600m den 10m üzeri koşularda birincilik şansı tanımayacağım bir isimdir.
2100m deki dördüncülük ile bu rakipler arasında sivrildiğini söyleyebiliriz. Lady Kentucky’nin 4.kaldığı koşuda ön grubun etkisiz olduğunu yada Lady Kentucky’nin üst düzey bir performans sergilemiş olduğunu düşünebiliriz.
Gamova koşunun 5.si olurken yine önlerde yer tutan isimlerdendi, buna rağmen mücadeleden düşmeyerek koşudan 5.olarak ayrıldı. Actargo boşlukta 6. Kalırken 2.13 içerisinde yarışı tamamlayan isimlerden yine ön gruba erken dahil olan Red Regent, pedigri olarak bu mesafelerde etkisiz olacağını düşündüğümüz Volcanic Lady yine mesafe ile iligli sorun yaşayabileceğimizden bahsetmiş olduğumuz Rüya Kızım lehine şartlarda değerlendirilebilecek isimlerdi.

Halen daha iddialı bir favorinin olmadığı Gazi koşusunda, kesin kayıtlar ile birlikte koşacak tayların pedigri bilgilerine değineceğiz. 12 gün sonra koşulacak Gazi koşusunda start alacak tüm taylarımızın ayaklarının düz basması dileği ile..


 

Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.