Yunus Emre AŞIKGörüş 21 Mayıs 2012 16:01

Gazi'ye Çeyrek Kala İstanbul Provaları


Gazi koşusuna her geçen gün daha da yaklaştığımız şu günlerde herkesten farklı bir isim gelmekte, açıkçası net bir favorisi olmayan ve iyi bir jenerasyon olmasına rağmen tüm senelerde olduğu gibi stayer isimler çıkartmakta kıtlık yaşayan bir sene daha geçirmekteyiz.
Gazi koşusunda katılımın fazla olması nedeni ile fazla iştirak sonrasında elemeler HP’ı ile yapılıyor ve eküriler de mümkün olduğunca puan toplama amacında.
Mesafeli hazırlık koşularından olan Büyük Klup ve dişilere ait olan Hikmet T.Ataman koşusu ile birlikte 12 erkek 6 dişi İngiliz tayını daha gözlemlemiş olduk.

Büyük Klup koşusunda Stair To Heaven koşuya tempo verirken Cash Point yakın takipçisi olmuştu, Başkan Nexia, Sabato ve Zarif bey de koşuyu ön gruba yakın olarak kabullenen isimlerdi.
400/26,7 – 600/39,3 – 800/51,0 – 1.03,2 – 1.15,3 geçişleri ile süren koşuda tempoların düşük görüntüsü aldatıcı olmasın 4,6 ölçüm değerini gösteren pistte iyi bir tempo olduğunu söyleyebiliriz.
Virajı 8.sırada dönen Matador Yaşar, bariyer dibinden iyi bir boşluk bulup koşuyu adeta santim santim koşarak kazandı. Serkanbey duran rakiplerinden liderliği aldı ve Matador Yaşar’a güç yettiremezken gerideki rakipleri bu ikiliden daha geride üçüncülük mücadelesindeydi, Başkan Nexsia ve Cash Point den son metrelerdeki etkili atakları ile Ice Fountain, geç kalınmış bir spirint ile üçüncülüğü aldı.
Bitiriş derecesi 2.13,60 olurken son 800/0.50,90 oldu.

Matador Yaşar, annesi Freezone bir Wolf kızı, yine kısrak hattından Bachelor Party gibi isimlerin kanını taşımakta, mesafe ile ilgili sıkıntı yaşamaması gereken bir kağıda sahip, geçtiğimiz yılın şampiyon taylarından Dutyfree ile anneden kardeş olan Matador Yaşar için, Dutyfree’nin kardeşi diyerek mesafe sıkıntısı yaşarmı ? sorusu akıllara gelebilir. (orda Luxor’un da etkisi büyük)
Babası Native Procida, Mr.Prospector hattı temsilcilerinden bu hat orta mesafeler için daha ağırlık gösterse de doğru kısrak ile pek çok mesafe başarısı gösteren ismin yaratıcısı olmuştur.
Soruya cevaben ‘’ Matador Yaşar, Ne yaşar, ne yaşamaz’’ espirisi yapmak vardı fakat gerek kağıt gerekse koşu içerisindeki başarısı olsun buna mahal vermeyecektir.
Native Procida’yı eskiler hatırlayacaktır.
1200m den 3000m’ye kadar kazanma başarısı göstermiş, 1991 Gazi koşusunda Abbas ardında ikincilik elde etmiş, yine aynı yıl 3000m üzerinden koşulan Büyük Taarruz koşusunu kazanmış 2800m Ankara koşusunda saliselik farklar ile 4.lük elde etmişti
Matador Yaşarda bu koşuda tek kelime ile kusursuzdu, üstelik padok görüntüsü ile ben buradayım diyordu. İş Gazi boyutunda olurmu bilinmez fakat ilerleyen günlerde daha iyi yerlerde göreceğimiz kesin.

Serkan Bey, Bursa da daha çok şartlı düzeyde koşularda start alan Serkanbey için beklenti’nin boyutu G1 düzeyinde olmamak ile birlikte mesafeli koşulardaki etkisini kanıtladı diyebiliriz. Matador Yaşar son metrelerde gruba değil sadece Serkan Bey’e hakim olmuştu. Arka tarafa baktığımızda geride tabela mücadelesi veren üçlüden sonrası tamamen dökülmüş hatta bir çoğu daha son 400m üzerindeyken enseye basarak yarışı bırakmıştı.

Ice Fountain, öndeki ikilinin mücadelesine dahil olamamış olsa da, üçüncülük için mücadele eden iki rakibinden kolay sıyrılan Ice Fountain, mesafeyi iyi koşacak izlenimi verdi. Ön grubun bir hayli gerisinden gelmesine rağmen düzlükte üçüncülüğü kurtardı.
Bir diğer bakış ile ön gruba erken giren isimler ve mesafe nedeni ile dökülenleri toplamak kolay odluda denilebilir.

Başkan Nexia, üçüncülük mücadelesi verirken Cash Pointten kurtulduğu sırada çok daha diri gelen Ice Fountain’e avlanan safkan yine öndeki tempoya erken dahil olmasının faturasını ödüyordu diyebiliriz. Bu gibi rakipler arasında eşit şartlar altında her zaman söz sahibi olacaktır.

Cash Point, öndeki liderlik mücadelesinde ilk ikideydi, son 200m de durmasına rağmen geriden gelen bir rakip olmadığı için tabelanın dibinde koşuyu tamamladı, uygun gruplarda ki tempo yarışlarında adından söz ettirebilir.
Okawango taylarından mesafe koşmasını beklemek bir türlü içimden gelmiyor, anne hattından mesafeyi alsa da uzun mesafeli koşular için zor diyebiliriz. Zarif Bey, Sabato sıralaması kendi halinde giden isimler sonrasında oluşurken, Distant River daha son 400 direğindeyken bırakmıştı bile, Distant Relative torunu oluşu nedeni ile mesafe sıkıntısı yaşayacağını söylediğimiz safkan bu koşuda neredeyse yok gibiydi.
Bir diğer Hayal kırıklığı olan Browser için yine Okawango/mesafe düşüncesi bir kez daha karşımızda.
Kalan isimler için hiç ışık yoktu, Buisness Kid, Hard Worker ile birlikte yaptıkları idmanda ekürisini kolay ayırmıştı, bunun üzerine elde ettiği vasat performans ile Hard Worker da bir sorun olduğunu düşünebiliriz.

Hikmet T.Ataman koşusunda, Yegane 2 boy makinede kalırken ekürilerden Güler Sultan koşuya tempo verdi. Önde rahatsız edilmeyen Güler Sultan’ı Golden Step ve Dansing River takip etti. Bu sıralama ile geçilen koşuda Yegane net son sırada idi.
400/30,7 – 600/44,8 – 800/0.59 – 1000/1.12,0 – 1200/1.24,7 gibi düşük tempolar ile geçilen koşu da neredeyse sadece 1000m yarışı yapıldı diyebiliriz.
Virajı birlikte dönen Golden Step ve Dansig River ikilisinden koşuyu net son sırada takip eden Yegane çok kuvvetli gelerek liderliği aldı ve az farkla da olsa kazanmayı başardı. Bitiriş derecesi 2.20,34 olurken son 800/0.47,97 oldu.

Buradan şöyle bir sonuca varabiliriz, erkeklerin süratli giden tempoda başladığı koşu sonlarda duran isimler ile birlikte kolaylamıştı, düşük tempoda başlayan dişilerin özellikle son metreleri daha ciddi bir mücadele doğurdu.

Yegane, tahminlerde ki sohbetimizde son yarışında geç geç kaldığı ve düşük tempo nedeni ile yetişemediğinden bahsetmiştik. Bu gün koşuyu izlediğimizde yine aynı senaryo yaşandı fakat sonuç farklıydı.
Fakat bu kez mesafe 200m daha uzundu. Aristocrat’ın kızından olan Yegane tam bir mesafe atı görüntüsündeydi, kusursuz eşgalli tay koşu içerisinde de mesafe istediğini açıkça gösterdi.
Yarış içinde kolay kalkamayan diğer tabirle hızlanma konusunda zorlanan safkan devrini aldığında devleşiyor diyebiliriz. Koşu yine düşük tempolar ile geçildi bu Güler Sultan için önemli bir avantaj iken daha erken yürüyen diğer iki rakibini de geçerek mesafeli koşularda bu isimlerin bir tık üzerinde olduğunu gösterdi. Düşük tempoya rağmen gelip kazanmasını bilen safkanın, daha süratli geçecek mesafeli koşularda sonlarda duran rakiplerini geçmesi daha kolay olacaktır.

Golden Step, yarışın her yerinde iyiydi, iyi takip etti iyi yer tuttu fotoya yakın kaybetti, Yegane daha iyi bir görüntü çizmiş olsa da fotoda kaybedilen bir yarış için en az kazanan kadar başarılı idi.

Güler Sultan, önde istediği avansı aldı, mesafeyi bir hayli kısalttı 1000 direğinden sonra başlayan yarışta sonlarda iyi direnmesine rağmen üçüncülük ile yetinmek zorunda kaldı. Bu görüntü ile daha alt gruplar için değerlendirilebileceği kanaatine varabiliriz. Lehine şartlarda alınan üçüncülük için başarılı idi demek güç.

Dansing River, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta Dansing River’ın Güler Sultan’ı atlayamamış olmasıdır. Virajda Golden Step ve Dansing River yan yana idi ve üstelik Dansig rakibine göre daha kolaydı. Güler Sultan gücü nipetinde devam ettirirken Golden Step ve Dansing rakibini atlayacak gibi geldiler, Golden Step bunu başarırken Dansing görüntüsünün altında idi, Yegane’ye avlanmaları bir yana pes eden güler sultan’ı geçemeyişi ile söylenecek tek söz mesafe ile ilgili sorun yaşadığıdır.
Önceki ikili ile foto olacak görüntüdeki Dansing düzlükte yeterli direnci gösteremedi, düşük tempoda koşulan koşuda mesafe bir hayli kısaltılmıştı buna rağmen bu görüntü ile daha büyük hedefler için zor diyebiliriz.
Diğer iki isim için herhangi bir varlık görmedim gücü nispetinde koşan safkanları alt gruplarda değerlendirebiliriz.


 

Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.