Yunus Emre AŞIKGörüş 13 Mayıs 2012 21:47

Gazi Öncesi Provalar Ve Triple Crown


Gazi öncesi en önemli provalar dan ikisi bu gün koşuldu, aynı zamanda Triple Crown'un ilk ayağını oluşturan koşularda mücadeleler enfesti.
Koşularda beklenilenin dışında alınan sonuçlar ile Gazi için favoriler iyice karıştı.

Dişi Tay Deneme
Galvanlı, Volkanic Lady, Mihrimahal ve Gamovanın önlerde kabullendiği koşuda geçişler 400/26,4 - 600/38,4 - 800/0.49,9 - 1000/1.01,2 şeklinde gelişti.
Düzlükte Rüya Kızım, Mihrimahal ve Lady Kentucky mücadelesine dönüşen koşuda, Mihrimahal bitime yakın bir baş faklı ile koşuyu kazanmayı başardı.
Akın Sözen ile koşuyu kazanan Mihrimahal, 1.37,63 derece gerçekleştirirken. Koşudan Rüya Kızım ikinci, Lady Kentucky üçüncü, Volcanic Lady de dördüncü olarak ayrıldı.

Mihrimahal, başından beri gelecek vaad eden taylardan biriydi, çim pistte daha etkili yarışlar yapacağa benzer, mesafenin de uzaması lehine görünen safkan için daha iyi işler yapacağını söyleyebiliriz.

Rüya Kızım, benim başından beri çok beğendiğim taylardan biri, son çim startında hem öne biraz erken girmiş hemde saha nedeni ile beklentinin çok altında kalmıştı, bu gün piste daha bir uyum gösterdi. Yarışı fotoda kaybederken kazanan kadar başarılı idi, kuma daha yatkın olan tay çim pist içinde göz ardı edilmeyecek bir isim, mesafe ile alakalı bir soru işareti olmak ile birlikte, onuda ilerleyen günlerde akıllardan sileceğini düşünmekteyim.

Lady Kentucky, ilk çim pist koşusunda adeta uçan safkan benzer rakipleri önünde kolay kazanmıştı, bu gün dıştan özellikle koşunun son 300m sinde kazanıra girecek gibi bir görüntü verdi, Rüya Kızım içe girdiğinde, Mihrimahal'in yanına gelen Lady Kentucky 200m önceki görüntüsünde ki gibi arttıramadı.
Kaldı ki bir önceki startında teşviklere kolay cevap vermiş aynı rakiplerine faklı üstünlük sağlamıştı.
Benim dikkatimi çeken sıkıntı mesafenin 200m daha artışı idi, koşu içindeki görüntüsü ile muhtemelen orta mesafelerde etkili bir isim olacak, hatta bu hali ile 1600m son mesafesi olur diyebiliriz.
Pedigrisine kısaca göz attığımızda babası ağırlıklı olarak orta mesafelerde başarı göstermiş bir isim, annesi 1000 ve 1200m yarışlarda derece almış, kısrak babasının da tüm galibiyetleri 5,5F ve 6F koşularda buda 1200m teorimizi destekliyor.
Benim gözlemime göre mesafe koşamayacağını düşündüğüm bir isim, ilerleyen günlerde doğru tespit ettiğimizi yada yanıldığımızı görmüş olacağız.

Volcanic Lady
Henüz 4.startına çıkan tay, maiden den KV8'e ordan da G1'e çıktı. Koşuda ön gruba erken dahil olan isimlerden biri olmasına rağmen sonlarda da kendine tabelada yer edinmesini bildi.
Artan tecrübesi ile ilerleyen günlerde başarılı işler yapacaktır. Geride kalan isimler bu gün için gerçekten etkisizdi, Airborn vasat bir koşu çıkarırken, My Madonna da startta 100m den fazla oyalanınca şansını baştan yitirmiş oldu.


Erkek Tay Deneme
Fast Stars Line, Pyramos, Fast Ocean ve Toruk Matco'nun önlerde yer tuttuğu koşuda, rakiplerine süratli temposunu kabullendiren isim Fast Stars Line'dı, 400/25,0 - 600/36,2 - 800/47,6 - 1000/0.59,3 - 1200/1.10,6 tempoları ile geçilen koşuda düzlükte takipçilerini yarıştan düşüren Fast Stars Line, koşuyu Akın Sözen idaresinde 1.35,38'lik derecesi ile kazanmayı başardı.

Fast Stars Line, bu gün için kelimenin tam anlamı ile kusursuzdu, aynı zamanda padok’un da en güzel isimlerinden biriydi. Benzer stildeki rakipler nedeni ile pek şanslı görmediğimiz Fast Stars Line, yüksek tempoda götürdüğü koşuda kelimenin tam anlamı ile rakiplerini ezdi, 1600m lik yarışta ki 1200 geçişi 1,10 olurken bunca alehine olan gidişata rağmen böyle bir yarış kazanıyorsa lehine şartlarda neler yapar diyebiliriz. Koşu içindeki gidişatı ve yüksek temposu ile görünen yine orta mesafelerde başarı gösterecek bir isim olduğudur, böyle sert geçişler ile daha uzun mesafelerde sona kalması teorik olarak mümkün değil, tempo yarışlarında nasıl bir başarı göstereceğini ilk mesafeli denemesinde birlikte göreceğiz.

Rampoldi, bu sene ki taylar içinde kuşkusuz en iyilerinden biri Rampoldi idi, özellikle kum performansı sonrasında çimde de tutunan safkan, yine çok başarılı bir ikincilik elde etti.
Pedigri olarak ve kardeşlerinden yola çıkarsak zaten Rampoldi’nin mesafe koşmayacağını söyleyebiliriz. 1900m kum pistte kazandığı yarışında bile son 200de ki aksiyonlarına baktığımızda birde sallandığını dikkate alırsak görüntü olarakda mesafe seçeceğini tesciller nitelikte.
Annesinin de kısa mesafe atı olması ve tam bir mil atı olan Distant Relative’in kızı oluşu nedeni ile Rampoldi için 2000 ve altı mesafelerde şanslı olabileceğini söyleyebiliriz.

Toruk Macto, son kazandığı yarışında çim pistte farklı koşacağından bahsetmiştik, bu gün ki 3. Lük de oldukça yakın ara bir netice olsa da öncelikle ön gruba fazla erken girmesi nedeni ile sonlarda beklenilenin altında kaldı diyebiliriz, süratli tempoda giden koşuya ayak uydurması ile son metrelerde istediği gibi arttıramadı. Buna rağmen 16 saliselik fark ile 3. Olurken en az kazanan kadar başarılı idi.
Mesafe koşar mı tartışması yaptığımız zaman da 1900m lik koşuda virajı kolay dönen isim olup düzlükte hiç arttıramayınca mesafe sıkıntısı yaşadığını göstermişti.
Babasının 2000/2400m mesafeler de G1-G2 başarıları bulunmasına rağmen, annesi 1200m gibi kısa mesafelerde başarı göstermiştir, Gone West’in torunu olan safkan anne hattı görüntüsü ile orta mesafeleri destekler nitelikte. Yine de babaya biraz çektiyse koşabilir ihtimaline karşı özellikle çıktığı uzun mesafeli bir koşuda gözlemlemekte fayda var.

Fort Lauderdale, bence bu gün ki koşunun en iyilerinden biriydi, henüz eksik tecrübesi ile G1 koşuya katılan ve hayatının 3. Startında ciddi rakipler arasında 4. Olan safkan ilerleyen günlerde çok daha iyi yerlerde olacaktır. Bu gün ki koşuda düzlüğe 7.sırada çıkan safkan spirintine başladığında Toruk Matco ve Rampoldi’nin arkasında kalarak kapandı, dışa mı içe mi gireyim tereddütü ile iç kulvarda yer edinmeye çalışırken oldukça diriydi ve rakipleri ile aynı yerde yürüse yada o ufak trafik sorununu yaşamasa, sadece 37 salise fark ile geçildiği kazanan rakibi ile daha sıkı bir mücadelede olabilirdi.
Babasının tam bir kısa mesafe atı oluşu nedeni ile mesafeli koşularda bir soru işaretine neden oluyor.
Anne hattı ise, Kris temsilcisi ülkemizde aynı hattan gelen Common Grounds tayları da daha çok orta mesafelerde başarı göstermekte, yine de ilk mesafeli provasında dikkate alacağımız isimlerden biri olacaktır.

Domino Effetct, kazanıra girmemiş olsa da 11 rakibini geride bırakmayı başaran safkan oldukça iyiydi. Mesafe çıkartabilecek görüntüsü ile ilerleyen günlerde değerlendirilmelidir.

King Of Persepolis, ikin yarışını gördüğü koşuda 6.lık elde ederken yine mesafe koşabilecek görüntüsü ile ilerleyen günlerde değerlendirilmelidir.

King River, bu koşuya kadar Gazi’nin favorilerinden biriydi, keza tek bir kötü netice ile gözden düşürmemek lazım, fakat bugün beklenilenin çok altında bir King River vardı, pistinde lehine olduğu koşuda pek bir varlık göstermeden 1sn den biraz fazla bir fark ile 7.lik elde etti. Özellikle mesafeli koşularda +1 fazla koşacak safkan için bu koşu dikkate alınmamalıdır.

Kalan isimlerde foal tay Sundance Kitt ihmal edilmemeli, Pyramos ilk kez çıktığı sert rakipler ve stili isimler arasında etkisizdi. Özellikle kazanan Fast Stars Line’ın temposuna ayak uyduramayınca yarıştan erken düştü.
Önde temposunu kabullendirebileceği koşularda yine söz sahibi olacaktır. Pedigri olarak mesafeyi de koşacak olan Pyramos dan iyi tempo yarışları da beklenilebilir.
Son startında özellikle Fast Stars Line’a ciddi rakip olması nedeni ile bir hayli dikkatimi çeken Barkın bu gün için hiçbir varlık gösteremedi, bu kadar kötü bir derece almasını kabul edemediğim bir isim, bu koşu sonrasında da takipte olacaktır.
Sanzatu da kötüye gidiş var, mesafeli bir koşuda daha farklı koşacak, Kronos için bu değil diyebiliriz, bu gün neredeyse hiç yok gibiydi.

İki önemli koşuyu da geride bırakarak GAZİ koşusuna bir adım daha yaklaştık. Katılacak tüm taylarımızın ayaklarının düz basması dileği ile…


 

Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.