Yunus Emre AŞIKGörüş 29 Nisan 2012 21:29

Gazi'ye Doğru İlk Adımlar (5)


Gazi hazırlıklarında Dişi ve Erkeklere ait ilk ayak diyebileceğimiz Nadas/Cihangir koşuları bu gün koşuldu. 1600m mesafeli koşularda dişilerde 9 erkeklerde 10 tay birincilik mücadelesi verdi.
Günün galipleri AIRBORN ve CİHANIM oldu…

NADAS Koşusu,
Prosecutor, 4 boy kadar makinede kalırken ilk metreler Marcatobianca ve Colombiana mücadelesi ile başladı koşuya tempo veren ikiliyi Q.Amidala yakın takip etti, koşu 400/25 - 600/36,2 - 800/47,9 - 1000/1.00,2 - 1200/1.12,2 tempoları ile geçilirken düzlükte Airborn çok etkili geldi ve 1.36,11 bitiriş derecesi ile en yakın rakibinin 4 boy önünde koşuyu kazandı.

Airborn, nispeten süratli geçen koşuda diğer spirinter isimler etkisiz kalınca kolay kazandı, My Madonna performansı altında bir koşu çıkarttı Valcanic Lady tecrübesiz bir isim buna rağmen koşununu üçüncülüğünü aldı, Dansing River ilk çim denemesinden 4.lük ile ayrıldı. Bu görüntü de Airborn için üst düzey bir koşu çıkarttı diyemeyiz, fakat mevcut rakiplerinin bir tık üzerindeydi, şampiyon aygırımız Strike The Gold ve başarılı kısrak Victory Demo’yu en iyi şekilde temsil etti.
My Madonna tempolu yarışlarda başarılı bir isim yine daha çok orta mesafelerde etkili olacağı izlenimi veriyor, Airborn’u Adana da mağlup ederken rövanş’ı kaybetmişti, üçüncü kez bir araya geldikleri koşuda Airborn yine rakibini ikincilikte bırakmayı başardı. My Madonna ikinciliğe oldukça diri girdi, bu gün için kazanan rakibine yapabileceği pek fazla bir şey yoktu.
Hayatının üçüncü startında ki üçüncülük ile takdiri hak eden Volcanic Lady başarılı yarışı ile iyi bir tay olacağı izlenimi verdi, River Special kızının, M.Cat den olan tayı Vol.Lady yine orta mesafelerde başarılı yarışlar çıkartacaktır.
Dansing River, ilk çim denemesine 4.lük elde ederken daha önceki geçtiği rakiplerini de ele alarak pistten etkilendi diyemeyiz. Tabela da ki mücadelenin içinde olan safkan en azından ikinci ve üçüncü kadar başarılıydı.
Öndeki tempoyu takip eden Q.Amidala düzlükte iyi görünürken son metrelerde düşen temposu ile tabela dışında kaldı, mesafe ile ilgili sıkıntı yaşayacağını önceden de belirttiğimiz başarılı kısrak için kısa mesafeli koşular ideal olacaktır.
Marcatobianca tempo verdiği koşuda etkisizdi, bundan önceki yarışları ve bu koşudaki etkisiz sonuç ile fazla bir beklenti olmayacağını söyleyebiliriz.
Prosecutor, startta oyalansa da altığı netice bunun ile bağdaştırılmamalı, daha iyi bir yerde olabilirdi çıkarttığı etkisiz koşu ile beklenenin altındaydı.
Dinara ve yine alacağı netice merak konusu olan Colombiana son sırayı aldılar, Colombiana önlerde götürdüğü koşudan net sonuncu olarak ayrılırken tam anlamı ile hayal kırıklığı idi…

CİHANGİR Koşusu
Fire Of Karşıyaka ve Sierra Blanca'nın süratlendirdiği koşuda Oil Man yakın takipçi oldu, geçişler 400/24,4 - 600/35,8 - 800/47,8 - 1000/1.00,3 - 1200/1.12,3 şeklinde oluşurken koşu başlangıcı dişilere nazaran 1sn daha yüksek tempoda geçildi.
Yarış boyunca grubun gerisinde olan ve virajı en son sırada dönen Cihanım, dıştan gerçekleştirdiği müthiş spirinti ile koşuyu kazanırken 1.36,00 derece elde etti.

Cihanım, bu gün kelimenin tam anlamı ile müthişti, koşuyu rakiplerinin en gerisinde takip eden safkan düzlüğe çıkılana kadar en son sırada, onunculukta idi, virajda dışa çıkarak ataklarına başlayacağı sırada, virajda ki isimlerin dışa açılması ve düzlüğe çıktığı anda tam önünde ki Torok’tan bir tampon yemesine rağmen mükemmel bir spirint ile farkı eritip kazanmayı başardı. Mesafeli koşularda daha etkili olacak izlenimi veren Cihanım, geride bıraktığı rakibi Sundance Kit den 3m fazla koşmuş olmasına rağmen kazandı, bu koşu ile birlikte bir üst rakiplerine göz kırptı.. Özellikle tay deneme koşuları ile birlikte alınacak neticeler sonrasında Gazi favorileri daha ciddi şekil kazanacaktır.
Sundance Kit koşudan ikinci olarak ayrılırken, Orhan Mekerde ki ikinciliğinin tesadüf olmadığını gösterdi, foal olması nedeni ile Gazi koşusuna katılamayacak olması nedeni ile farklı koşularda göz önüne almak üzere geçiyoruz.
Torok, koşudan üçüncü olarak ayrılırken Cihanım’ın önünde ataklara başlamıştı, fakat kendisinden çok daha diri ve kuvvetle gelen Cihanım karşısında yapabileceği pek fazla bir şey yoktu. Bu tay da foal olması nedeni ile değerlendirmemiz dışında kalacak.
Sierra Blanca koşunun yüksek başlayan temposuna erken dahil olan isimlerden biri olarak son metrelerde düşen temposu ile tabelanın son sırasında yer buldu, yinede çok yakın bitirerek mücadelenin içinde olması nedeni ile daha idareli gidebileceği koşularda etkili olacaktır.
Kıng Of Persopolıs, yarış gördüğü koşuda ki 4.lük mücadelesini foto da kaybetti, yarış nefesi eksikliği nedeni ile bu koşudaki neticeyi çok dikkate almıyoruz, birincinin 40 salise gerisinde kalırken başarılı idi.
Fast Ocean için oldukça etkisizdi diyebiliriz, öndeki 5 ismin yaklaşık 1sn gerisinde 6. Olurken ışıksızdı.
Daha geride kalan isimler için, bu koşu adına vasatı aşamadılar diyebiliriz.

İlerleyen günlerde faklı koşularda başarılı gösteren isimlerin bir araya gelmesi ile sürecek olan Gazi heyecanı ve devam eden provalar ile yazılarımız sürecek.


 

Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.