Yunus Emre AŞIKGörüş 22 Nisan 2012 21:14

Gazi’ye Doğru İlk Adımlar (4)


Gazi öncesi hazırlıklarda görücüye çıkan tayların katıldığı en önemli mücadelelerden biri olan Preveze koşusu bu gün koşuldu.

Koşuyu Toruk Macto, 1.36,59’luk bitiriş derecesi ile kazanmayı başardı. Toruk Macto ile ilgili olarak sene başından beri facebook sayfamızda bir hayli söyleşimiz olmuştu, özellikle çim pistte daha etkili olacak bir pedigriye sahip olduğundan bahsetmiştik, kum pistte ki başarılarından sonra bu gün gösterdiği performans içten bile değildi, tahminlerimizde de alternatif banko ve ilk isim olarak önerdiğimiz safkan bizi yanıltmadı. Önceki mesafeli koşusunda etkisiz kalışı ve yine pedigri olarak anne hattından mesafe sorunu yaşayacağı görüntüsü ile bu yıl özellikle orta mesafelerde çok iş yapacaktır. Foal tay Gazi koşusu koşamayacağı için değerlendirmemizde yer almayacak.

11/10 galibiyet ile harikalar yaratan Rampoldi, çim piste rağmen oldukça başarılı idi, her ne kadar kumda daha başarılı olsa da çim pistte bende varım diyecek yetenekte bir isim olduğunu bugün gösterdi. Anne hattının da mesafe desteklemediğini ele alırsak yine orta mesafelerde başarılı koşularını izleyeceğimiz isimdir, benim kanaatimce başarı gösterebileceği maksimum mesafe 2000-2100 ve altı mesafeler olacaktır.

Kum piste nazaran yaptığı yarışları ile çimde daha iyi işler yapabileceğini gösteren Kronos başarılı bir üçüncülük elde etti. Özellikle düzlük spirintini değerlendirebileceği rakipler ve mesafeli koşularda etkili yarışlarını izlemeye devam edebiliriz.

Star Of Melih, dördüncülüğü ile başarılıydı, istikrarını koruyan safkan 24,4 – 36,0 – 48,1 gibi tempolar içinde geçilen koşuda sürekli başta ve takipteydi, 1600m de düşen temposuna rağmen, koşu boyunca liderlik mücadelesi ettiği diğer rakipleri yarıştan düşerken, son 100m ye kadar mücadelenin içerisindeydi. Bundan sonraki yarışları için özellikle stili rakiplerin olmadığı koşularda aman dikkat diyorum, şimdiki rakiplerine bile diş geçirebilecek yetenekte bir isimdir. Kesin bir tespit olmasa da orta mesafelerde başarı göstereceği izlenimi vermekte, ilerleyen günlerde bu durum tam netlik kazanacaktır. Takibe devam…

Koşunun 5. İsmi Sanzatu mücadele de yoktu, özellikle öndeki ikili rakiplerinden kurtulduğunda, Star Of Melih’i Kronos son hamlesi ile geçti, dökülen diğer isimler karşısında Sanzatu boşlukta 5.kaldı. Daha önceki koşusunda da kendisi hakkında konuşmuştuk, mesafeli yarışlarda mutlak etkili olacak, mevcut rakiplerin mesafeli koşularda neler yapabileceğini de dikkate alarak değerlendirilmelidir.

Al Aldanus, görüntü itibarı ile mesafe koşabilecek bir isim, kısrak babası Devir, uzun mesafeli koşular kazanmış olsa da bilinen orta mesafelerin şampiyon isimlerindendi. Yine de Al Aldanus mesafe istiyor izlenimi vermekte, önceki koşusunda da mesafe koşamayacak olan rakiplerinden sıyrılarak 3.lük elde etmişti. Daha uygun gruplarda söz sahibi olabilir.

Full Time Tragedy hakkında son söylemlerimizde yanılmadık, öndeki mücadeleyi en iyi değerlendiren isimdi, duran rakiplerinden liderliği alıp kendisini fotoya attı. Bu gün için öndeki tempo nedeni ile benzeri bir yarış çıkartamamış olması, yapacağı uzun sprinti daha etkili yapabilecek özellikle o yetenekte isimlerin fazla oluşu idi. Dengi rakipler ve tempolu koşularda söz sahibi olabilir, yine de aynı tempoya ayak uydurduğu halde 4.kalan Star Of Melih ile bir kıyasa girdiğimizde bu gün için fazla bir beklentide olunmaması gerektiğini söyleyebiliriz.

Geride kalan isimler kayda değer bir koşu çıkartmadılar. İlerleyen günlerde gösterecekleri performansları ile dikkate almak üzere bu gün için daha alt gruplarda söz sahibi olabileceklerini söyleyebiliriz…


 

Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.