Şampiyon Atlar 04 Temmuz 2016 21:32

Satvet


Satvet – Kır Renkli Erkek
Akbatur - Kemiyetülırak.4 / Tarzan (19.04.1968)

Arap atlarının atası, Ülkemizdeki arap atı yetiştiriciliğinin temel taşlarındandır Satvet.
1971, 72, 73, 74 yıllarında toplamda 56 start almış 41 birincilik, 9 ikincilik, 1 üçüncülük, 5 de dördüncülük elde ederken %100 tabela başarısı göstermiştir.
Şampiyon aygır sıfatını fazlası ile hak eden Satvet, hara kariyerinde de üst düzey performans göstermiş Sa’ad soyunun en verimli temsilcisi olmuştur. Soy kurucu isimlerin başında gelen Satvet, aynı zamanda şampiyon bir aygır babasıdır, nesilden nesile devam eden genetik aktarımda günümüzde halen daha Satvet’in torunları boy göstermektedirler.

Satvet milenyum öncesinde yüz yılın arap atı seçilmiştir. 1975 yılında aygırlık kariyerine başlayan safkan, Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet haralarında yetiştirdiği ikinci “Darley Arabian”dır.

Şimdi hep birlikte zaman tünelinde 1971 yılına uzanalım,
1971 Yılı üç yaşlı arap tayları piste inmeye başladıktan sonra yıl içinde 73 Erkek, 64 dişi olmak üzere, 137 arap tayı start aldı. Yıl boyunca arap taylarına mahsus, Maiden, Şartlı, Handikap, Kısa Vade ve Açık koşu olmak üzere toplam 199 yarış düzenlendi.
Bu koşuların genelinde dikkat çeken isimler, Arapali, Noyan, Satvet, Savlet, Semra.41, Hacer.3, Şahsuvar gibi isimlerdi.

5 Nisan tarihinde günün birinci koşusunda, Satvet, 6 tayın katılımı ile gerçekleştirilen bir maiden mücadeleye iştirak etti. 900m çim pistteki koşuda, çıktığı gibi fotoya uzanırken ilk startında dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.
Adıvar, Tanser koşuda diğer sıralamayı oluşturan isimler oldular.

İki hafta kadar sonra Satvet yine 900m çim pistte bir Şartlı koşu daha tercih etti, 4 tayın katıldığı koşu benzer bir şekilde sonuçlanırken sıralama; Satvet, Necme.55, Tanser ve Alkuruş sıralaması ile bitti.

Mayıs ayında yine 900m çim pistteki Şartlı koşuda jenerasyon’un yetenekli isimleri bir araya geldiler. Yine 4 tayın katıldığı koşuda Satvet ilk mağlubiyetini alırken, koşu; Semra.41, Satvet, Nazar ve Noyan sıralaması ile bitmişti. Satvet’in beklentinin altında bir yarış çıkartması dikkat çekiciydi.

Açık Hisar koşusuna, kariyer başlangıçlarından buyana ikişer birincilik alan 5 tay katıldı. 1100m mesafeli koşuda, eküri olarak start alan Semra.41 yada Hacer.3’ün kaçması beklenirken sonuç beklendiği gibi olmadı.
Satvet bu ikiliye fırsat vermezken liderliği aldı ve yarış sonuna kadar taşımayı başardı, koşu 1 boy farkla neticelenirken tabela sıralaması; Satvet, Arapali, Semra.41 ve Hacer.3 Şeklinde oluştu.

Tayların ikinci Açık yarışı olan Tuna koşusuna 1200m mesafede 5 tay katıldı. Semra.41’in iştirak etmediği koşuda Satvet favori isimdi. Fakat start ile birlikte o hızlı çıkışını gösteremedi, yine ayağı çok çabuk taylardan olan Hacer.3 çok sert bir şekilde liderliği alırken bir daha da yanına kimseyi yaklaştırmadı. 1,18 net derecesi ile fotoya uzak farkla uzanırken, Arapali ikinci, Savlet üçüncü, beklentinin çok altında ve mücadelenin dışında kalan Satvet ise 4.oldu.

Sıra da yine arap taylarının önemli koşularından biri olan Açık Sava koşusu vardı.
1200m çim pistteki koşu, altılı harici 1.koşuda yer almaktaydı.
Koşuya, Satvet, Savlet, Arapali, Tuğban ve son günlerde uçan tay lakabını alan Hacer.3 katıldı.
Hacer.3 liderliği aldı, virajda sertleşen mücadele de düzlükte isimler birbirlerinden ayrılmaya başladılar. Arapali farkı 3 boya çıkartıp koşuyu kazanırken, son hamlesi ile Savlet ikinci, sert başladığı koşuda Hacer.3 üçüncü, 1.19 içerisinde biten koşuda beklentinin altındaki performansı ile Satvet dördüncü olmuştu.
Bu koşu sonrasında Satvet’in bir problemi ya da rahatsızlığı olabileceği kanaatine varıldı.

Dişi ve Erkekleri farklı kulvarlarda buluşturan Cahide ve Tarzan koşularında arap tayları bir araya geldiler.
Hacer.3 ve Semra.41 ekürileri fotoda Adıvar’a mağlup olurken dişilerin koşusu sürpriz ile sonuçlanmıştı, Tuğban dördüncü olurken. Müddet 1400m çim pistte 1,35 oldu.

Tarzan koşusunda Satvet, ciddi ve stilindeki rakibi Hacer.3 olmayınca kolay bir koşu kazandı, kaçarak bitirdiği koşuda uzak fark yaparken Arapali ikinci, İlyasbey üçüncü, Savlet de dördüncü oldular.

Kazanmış olmasına rağmen bu koşu sonrasında Satvet’in bir takım sağlık problemleri olduğu tespit edildi.
Kısa bir süre geri alınarak tedavi altına alındı.
Bu sırada Kısa Vadeli Aksaray koşusunu, Savlet, Çetiner önünde kazanırken bu koşuya kayıt yaptıran Satvet koşmaktan vazgeçmişti.
İlgililerinin verdiği bilgiye göre, idman sırasında vücut ısısının çok fazla yükseldiği ve idrarında bir anormallik tespit edildiği için sıhhati açısından koşmamak tercih edilmişti.

Açık Alemdar koşusunda, Hacer.3 yüksek tempoda kaçtı, son metrelere de farklı bir liderlik ile girdi dıştan kopup gelen Arapali beraberinde Adıvar’ı sürüklerken son 50m de Hacer.3 yakalandı, nerdeyse birlikte fotoladıkları koşuda, Arapali kazanırken, Hacer ikinci Adıvar da üçüncü oldular.

Satvet, Yeniköy koşusunu da es geçti, sezonda baş altı atlar statüsünde olan Necme.55, o gün Arapali ve Savlet’i geride bırakmayı başararak önemli bir galibiyete uzanmıştı.

Satvet’in olmadığı Tomurcuk koşusunda ise Hacer.3, kolay bir galibiyet elde ederken, Arapali, Adıvar ve Ender önünde kazanmayı başardı.

Sezonun ve arap taylarının en önemli mücadelelerinden biri olan Açık Haralar koşusuna 10 tay katılmış, jenerasyonun en yetenekli isimlerini bir araya getiren koşuda Satvet start alamazken, Hacer.3 üstün bir performans göstermiş, Ender, Arapali ve Soydan önünde 2 boy fark ile kazanırken 1.33,00 derece gerçekleştirmiştir.
Hacer.3 morfolojik olarak yetersiz görünen, ayrıca ayaklarındaki kusur ve ufak tefek problemlerine rağmen katıldığı her koşudan derece ile ayrılmıştır.
Bu güne kadar katıldığı 10 koşuda 6 birincilik, 2 ikincilik, 2 de üçüncülük başarısı göstermiştir.
Satvet ise henüz metabolizma bozukluğundan kurtulamamıştı.

Bu sırada İstanbul sezonunda basit Şartlı ve Handikap koşularda seri birincilikler alan daha sonra Ankara sezonu ile kazanmaya devam eden İnci.30 hakkında camiada hoşa gitmeyen söylemler dolaşıyordu.
Safkan arap atı olmadığı düşünülen İnci.30 için birçok olumsuz haber çıkmıştı.

Eylül ayına gelindiğinde, Satvet aradan sonra ilk startını İhsan Abidin koşusu ile aldı. Semra.41 ve Hacer.3 bu koşuya katılmadılar. Arapali, Satvet, Ender, Adıvar, Duygu, Tuğban Sondan ve Necme.55 dışında henüz önemli bir başarısı bulunmasa da koşularında kuvvet ve güç gösterisi ile gelen İnci.30 bu gruba dahil olmuşlardı.
Özellikle adı şaibelere karışan İnci.30 ‘un ne yapacağı merak konusu idi.
Koşuda ilginç bir durum yaşanmazken, sorunlarından arınmış görünen Satvet 1400/1,33 derecesi ile kazandı, Arapali ikinci, Adıvar üçüncü, İnci.30 da dördüncü oldular.

Bu koşu sonrasında Satvet, 3 yaşlı taylar ile A grubu arap atlarının bir arada koşabildiği 1600m mesafeli Ankara Vali Kupası koşusunu tercihledi.
14 atın katıldığı koşuda Satvet ve Ender 3 yaşlı olarak katılan iki katılımcı idi.
Koşuda Satvet öndeki rakipleri ile sert bir mücadele içine girerken son metrelerde ise Ender ile sıkı bir kapışmaya girmişti, son metrelerde ise 7 yaşındaki Doruhan, bu mücadeleden faydalanıp ciddi atakları ile rakiplerini yakalayıp yarım boy fark ile fotoya uzanmayı başarmıştı. Bitiriş derecesi 1600/1.47,00 olurken, Satvet ikinci, Ender üçüncü, Yaren de dördüncü olarak tabelayı tamamladı. Bu koşu taktiksel ve binici hatası olarak yargılanırken E.Kurt’un hatalı binişi nedeni ile Satvet’in kaybettiği konuşulmuştu.

Bu sırada İnci.30, Yıldırım Beyazid adına düzenlenen Kısa Vadeli bir koşuyu tercih etmişti. Tuğban ve Adıvar’ı geride bıraktığı koşuda hiç yorgunluk belirtisi göstermeden kazanması, son geçildiği koşu sonrasında azalan sesleri tekrar yükseltmişti.

Sırada arap taylarının şampiyonunu taçlandıracak derbiye Gr.1 Hatay koşusuna gelmişti.
Koşuya, Hacer.3, Arapali, Satvet, Ender, Adıvar, Semra.41, Savlet ve İnci.30 olmak üzere 8 arap tayı katıldı.
Koşuda şans verilen isimler belliydi, Hacer.3 öne düştü, Satvet peşine takıldı, viraj ve düzlükte beklenildiği gibi geçildi. Öndeki ikilinin zorlanmaya başladığı metrelerde dışa çıkan İnci.30 çok kolay tempoda tabiri caizse tutarak rakiplerine hakim olurken farkı açmaya başladı.
3 boy farkla kazanan isim İnci.30 olurken, Satvet ikinci, Hacer.3 üçüncü oldu.
Bu koşu sonrasında bazı at sahipleri, İnci.30 hakkında yarım kan olduğuna dair Tarım Bakanlığına dilekçe verdiler, komiserler kurulu da bu durum bir aydınlığa kavuşuncaya kadar bu koşunun ikramiyesine bloke koyarken netice ile İnci.30 sadece Hatay galibi olarak kayıtlara geçecekti.

1800m çim pistteki Haralar finalinde yine 8 tay start aldı.
Satvet bu koşuya iştirak etmedi, İnci.30 yine tutarak kazanırken, Hacer.3 ikinci, Arapali üçüncü, Adıvar da dördüncü oldu. Yarım kan söylemleri ve itirazlar bir kenara dursun İnci.30 kolay galibiyetler almaya devam ediyordu, bu süreçte dönemsel haberler de İnci.30 ‘un safkan olmadığı bu nedenle başarılarının önemsenmediği ve geçtiği rakipler ile kıyas edilmeyeceği şeklinde haberler yer alıyordu.

Kasım ayında koşulan ve 3 yaşlı taylar ile A grubu arap atlarını bir araya getiren sezonun en önemli mücadelesi Gr.1 TBMM koşusuna genç isimlerden Satvet, Hacer.3, Arapali, Adıvar ve İnci.30 katıldı.
Hakkındaki söylemler neticesinde İnci.30, yaşça büyük rakipler karşısında da favori olarak gösteriliyordu.
Hacer.3 ve Nedime sıralaması ile başlayan koşuda, daha sonra Eyvah, Göksu ve Satvet mücadeleye dahil olan isimler oldular. Düzlükte ise dışa çıkan İnci.30 yine çok kolay tempoda gelmiş ve tutarak rakiplerinden ayrılmıştı.
Koşu da tabela sıralaması, İnci.30, Eyvah, Göksu ve Satvet olarak oluştu.

Kasım ayı sonunda üçlü taylardan 9 isim, Aziz Meker koşusunda bir araya geldi. Hacer.3’ün katılmadığı 1600m çim pistteki koşu, yağan yağmur nedeni ile ağır sahada koşuldu.
Satvet koşunun liderliğini yaparken ağır pistte İnci.30 koşuyu daha gerilerde takip ediyordu. İyi götürdüğü koşuda uygun temposu ile Satvet son metrelere kazanacak gibi girdi.
Bu sırada dışa çıkan İnci.30 Sedat Okumuş’un da teşvikleri ile her geçen metrede farkı kapatırken, koşunun bitimine yakın rakibini yakalayıp yarım boy farkla hakim olmuştu. Satvet ikinci, Nihal üçüncü, Soydan da dördüncü oldular.

Aralık ayın da ki sezon finali Açık Ender Bozkurt koşusu idi.
Aralıksız olarak kazanan İnci.30 bu koşuya iştirak etmedi. Tayların birbirine yakın mücadeleleri düzlükte Hacer.3’ün temposu düşünce değişmeye başladı, Satvet liderliği alıp 3 boy fark yaparken, Nihal ikinci, Duygu üçüncü, Soydan dördüncü, Hacer.3 ise kariyerinde ilk kez tabela dışında kalarak 5.oldu. Müddet 1800m çim ağır pistte, 2.09,10 olarak kayıtlara geçti.

3 yaşlı kariyerinde Satvet, 13 start alırken 6 birincilik, 4 ikincilik ve 3 de dördüncülük ile toplam 164,850TL kazanç elde etti.


Yeni yıl ile birlikte Satvet A grubundadır artık, 1972 yılında 91 erkek, 66 dişi olmak üzere 157 A grubu arap atı start almıştır.
Ara vermeksizin Satvet, kış sezonunda yeni yıla Açık grup mücadele ile start verir.
Startla birlikte koşuda numara götürmüş ve giderek artan temposu ile uzak farkla kazanmayı başarmıştır. Tabela sıralaması Hacer.3, Uğurbey şeklinde sonuçlanmıştır.

Şubat ayında 1600m mesafeli Açık koşuda, Semra ve Hacer.3 önünde bir kez daha galip gelen isimdir.
Ay sonuna doğru 2000m mesafeli Açık koşu, kış sezonundaki son startıdır. Uygun rakipler önünde fark yine uzak olur. Atalay ve Uğurbey ikinci ve üçüncülüğü alan isimlerdir.

Kısa bir ara sonrasında İstanbul’a dönüş yapar. 21 mayıs tarihinde katıldığı 1600m çim pistteki Açık Topkapı koşusunda yine gövde gösterisi yapmıştır. Koşudaki seri atlara rağmen sert tempoda liderliği almış ve Türkhan, Hacer.3, Nedime önünde uzak farkla kazanmıştır.

1971 yılı sonundan beri start almayan İnci.30 yedi ay süren bir ara sonrasında tekrardan pistlerdedir. Şaibeli durum devam etmesine karşın, henüz kesin bir karara varılamamıştır.
Rıdvan Lüy koşusunda bu ikili tekrardan bir araya gelir. 2100m mesafeli koşuda, 7 at start alır.
Satvet koşusunun temposunu belirler, düzlük de İnci.30 güçlü gelse de farkı ancak 1 boya kadar indirebilmiştir. Satvet birinci, İnci.30 ikinci, Hacer.3 üçüncü, Nedime de dördüncü olur, müddet 2.24,32 dir.

2400m mesafede A grubunun yetenekli atlarını bir araya getiren Belediye Başkanlığı koşusunda sonuç beklenildiği gibi oldu. Satvet kaçtı, İnci.30 takip etti. Düzlük üzerinde aslında pek fazla bir mücadele olmadı. İnci.30 rakibine hakimiyetini hissettirirken farkı 2 boya kadar taşıdı, Satvet ikinci, Eyvah üçüncü, Huzur da dördüncü oldular.

Temmuz ayının ortalarında arap atlarını 1600m çim pistte buluşturan Açık Seklavi koşusuna 6 arap atı katıldı. İnci.30, Satvet ve Hacer.3 dışında açık mücadelelerde söz sahibi olabilen isim yoktu, bu nedenle diğer katılımcılar rakip olarak görünmekten uzaktı. Şaibeli İnci.30’un galibiyetleri dönemin kalemleri tarafından dikkate alınmazken, arap atlarının tartışmasız şampiyonu Satvet’ti.
Satvet numarayı aldı ve giderek farkı açarak fotoya uzanırken, İnci.30 bu kez rakip olmaktan uzaktı, ikincilik ile yetindi. Hacer.3 ise koşunun üçüncülüğünü aldı.

2200m mesafeli Açık Serdar koşusunda dönemin yetenekli atları bir araya geldiler. Satvet numara götürdü, yarış boyunca farklı isimler yakın takipçi oldular. Düzlükte Çetiner geldi, dışa çıkan İnci.30 ise mücadeleye hiç dahil olmadı, transit bir şekilde liderliği alırken rakiplerini ikincilik mücadelesinde bıraktı. Çetiner ikincilikte kalırken, Soydan üçüncü, düşen temposu ile Satvet de dördüncü oldu.

Veliefendi koşusunun 2400m mesafede koşulduğu dönemde 12 arap atının katılımı ile zorlu bir mücadele gerçekleşti. Satvet koşunun liderliğini aldı ve temposunu belirledi. Rakipleri ona ayak uydurabilmekten uzaktılar. Düzlüğe sert temposu ile giren Satvet’i, en ciddi rakibi İnci.30 kovalamaya başladı. Rakibinin yanına yaklaşmasına hiçbir yerde müsaade etmeyen Satvet, 3 boy farkı koruyarak fotoya uzanırken 2.43,68 bitiriş derecesi ile o güne kadar ki Veliefendi koşularının en iyi derecesini gerçekleştiriyordu. İnci.30 ikinci, Şahsuvar üçüncü, Soydan da dördüncü oldular.

Bu koşu sonrasında 2000m mesafede Satvet, Cemil Altıok koşusuna katılır.
Güçlü rakiplerin yer almadığı koşuda Satvet, çok kolay kazanmış uzak farkla fotoya uzanırken Eyvah ikinci, Şahsuvar üçüncü, Soydan da dördüncü olmuştur.

3000m mesafeli Vali koşusuna 6 at katılmıştır. İnci.30, Doruhan, Zarahan, Hacer.3, Arapali gibi rakiplerinin olmadığı koşuda Satvet tamamen tek kalmıştır. Satvet koşuyu 10 boydan fazla farkla kazanırken, Şahsuvar ikinci, Atalay üçüncü, Soydan da dördüncü olmuştur.

Sonrasında 2000m mesafeli Tayyar koşusuna katılır.
Diğer isimler rakip olmakta çok uzaktır. Şahsuvar önünde yine uzak farklı kolay bir birincilik elde eder.

İstanbul sezonu finali ve yeni start veren Ankara mitinginde arap atları ilk Açık koşu Emin Aybar koşusunda bir araya gelmiştir. Ufak bir rahatsızlık geçiren Satvet bu koşuya katılamamıştır. Koşu, Eyvah ve Arapali, Türkhan ve Hacer.3 sıralaması ile biter.

Yaklaşık 3 ay aradan sonra Satvet Ankara Vali koşusu ile yeniden pistlerdedir. 5 atın katıldığı koşuda Satvet 59,5 Nadire ise 52,5kg ile start almıştır. Nadire yeni yılın 3 yaşlı şampiyon tayıdır. Yaş nedeni ve kısrak oluşu ile siklet avantajı ile start almaktadır. Bu koşuya kadar katıldığı 12 startta 11 birincilik elde etmiş ve bir kez de ikinci olmuştur.
Nadire’nin liderlik yaptığı koşuda Satvet rakibini erkenden bastırıp koşunun temposunu yükseltirken farkı açmaya başlamıştır, düzlük üzerinde ise Satvet’in temposunun düştüğü görülürken Nadire tekrardan tazeleyerek gelip rakibini yakalamış ve fotoya yakın yarım boy farkla kazanırken 1.45,90 derece gerçekleştirmiştir.

2200m mesafeli Ankara Belediye Başkanlığı koşusunda Satvet, yeniden formunu bulduğunu gösterirken, Eyvah ve Türkhan önünde kolay bir galibiyete uzanmıştır.

Ardından 2000m mesafeli İhsan Atçı koşusuna çıkar, 2.20,44 bitiriş derecesi ile yine uzak fark yaparken, Nedime, Arapali ve Eyvah’ı geride bırakmıştır.

Aralık ayının başında sezon sonuna doğru koşulan yılın en önemli mücadelesi TBMM koşusuna 7 at katılmıştır.
Yağan yağmur nedeni ile ağır pistte koşulan koşuda, startla birlikte Nadire numarayı almış, kısa bir süre takipçi kalan Satvet ise rakibini bastırıp koşuyu biraz daha süratlendirmiştir. Satvet’in kaçıp yaklaşık 1 boy fark ile Nadire’nin takibi ile süren koşuda, son metrelerde Satvet temposunu daha da arttırarak rakibinden kurulmuş ve ağır pistte 1.49,94 derecesi ile kazanmıştır. Nadire ikinci, Eyvah üçüncü, Karapanter de dördüncü olarak tabelayı tamamlar.

Sezon sonunda final, 2800m mesafeli Tarım Bakanlığı koşusu ile olur.
Start ile birlikte öne düşen Satvet, her geçen metrede rakiplerinden ayrılır. 3.13,66 bitiriş derecesi ile mesafenin en iyi derecelerinden birini gerçekleştirirken uzak farkla geride, Nadire ikinci, Eyvah üçüncü olarak koşuyu tamamlar.

1972 yılında Satvet, 17 start almış, 14 birincilik, 2 ikincilik, 1 de dördüncülük elde ederken 525,500TL yıl kazancına ulaşmıştır.


1973 Yılı farklılaşan rakipler değişen jenerasyonlar yeni isimler ile zorlu bir yıl olmuştur.
Yine en çok kazanan atı Satvet’tir.
13 koşuda, 10 birincilik, 2 ikincilik, 1 dördüncülük elde etmiştir.
3 yaşlı olarak katıldığı 19 startta 17 birincilik ve 2 de ikincilik elde eden şampiyon tay Nadire bir kez Barış’a, bir kez de Satvet’e geçilmiştir. Yeni yıl da ise yeni yılda 19 start almış, 8 birincilik, 9 ikincilik, 1 üçüncülük, 1 de dördüncülük başarısı göstermiştir.
Yeni yılda formunu daha da yukarılara taşıyan Yozgatlı.1, 17 startta 8 birincilik, 3 ikincilik, 5 de üçüncülük elde etmiştir.
Zübeyde, Eyvah, Uğur, Uğurbey, Mutluhan, Seyehat, İlyasbey, Nuh, Çetiner Arapali, Barış, Semra.41, Hacer.3, Duygu, Yeditepe, Serden.2 ve Düzgün.2 yılın kazanç sıralamasına göre başarılı atları olmuşlardır.

1973 Yılına Satvet, bu kez 5 ay ara sonrasında başlar.

Nisan ayında 1400m mesafeli Açık koşuda, Nadire ve Arapali önünde kazanarak yeni yıla merhaba der.

2000m mesafeli Belediye Başkanlığı koşusunda, güçlü isimler yine bir aradadır. Satvet ve Nadire mücadelesi rakiplerinden üstün bir şekilde sürerken, Satvet şampiyon rakibini bir kez daha ikincilikte bırakmayı başarır. 2.15,14 bitiriş derecesi ile fotoya uzanırken, Zübeyde üçüncü, Eyvah da dördüncü olur.

Vali koşusunda yine önemli isimler bir aradadır. 1600m mesafeli koşuda, alıştığımız sürat yarışlarından biri daha yaşanır. Satvet, yine şampiyon kısrak Nadire’yi ikinciliğe itmiştir. Eyvah üçüncü, Arapali de dördüncü olarak tabelayı tamamlar.

2100m mesafeli Rıdvan Lüy koşusunda bir kez daha bir araya gelirler. Bu kez Nadire liderliği alırken, baskı kurup gelen Satvet virajda rakibini bastırmış ve geriden gelen ataklara karşı koyarak kazanmayı başarmıştır. Son metrelerdeki atakları ile Yozgatlı.1 ikincilikte kalırken, Nadire bu kez üçüncü olmuştur.

Açık Sislikır koşusunda tabela sıralaması değişir, kazanan değişmez. Satvet birinci, Nadire ikinci, Yozgatlı.1 de üçüncü olur.

Serdar Koşusunda zorlu bir mücadele vardır. 2200m mesafedeki koşuda, son metrelerde Satvet yakalanmış, düzlük üzerindeki mücadeleden ise Yozgatlı.1 galip olarak ayrılmıştır. Uğur ikinci, Eyvah üçüncü olurken, Satvet ise dördüncü olarak tabelanın son sırasında yer alır.

Veliefendi koşusunda dönem şampiyonları bir kez daha bir araya gelirler.
2400m mesafedeki koşuda, Satvet rakiplerine geçit vermez, Nadire’nin tüm atakları ikincilikten öteye geçmezken daha geride Yozgatlı.1 üçüncü olur. Bitiriş derecesi 2.45,00 olarak kayıtlara geçmiş farklar 2 boy, 2 boy olarak oluşmuştur.

Ankara sezonunda, Ankara Belediye Başkanlığı koşusu, Nadire ve Uğurbey’in önünde galibiyet ile sonuçlanırken, ardından gelen Seklavi koşusu galibiyeti de bir öncekinin kopyası gibi bitmişti. İkinciliklere alışan Nadire ve bir kez daha üçüncü kalan Uğurbey.

Nadire’nin start almadığı Ankara Vali koşusunda, Satvet rakipsiz olarak gösterilmektedir. 1600m mesafeli koşu, Satvet ve Hacer.3’ün mücadelesi ile geçer. Bu mücadeleyi lehine çevirmeyi başaran Yozgatlı.1 olur. Sürpriz bir netice ile Satvet ikincilikte kalırken, Hacer.3 de üçüncü olur.

2000m mesafeli İhsan Atçı koşuşunda, yine üç yetenekli isim bir aradadır.
Sert geçen Nadire ve Satvet mücadelesinden, şampiyon kısrak galip olarak ayrılır ve Satvet ardındaki uzun süren ikincilik serisine nokta koyarak kazanmayı başarır. Yozgatlı.1 üçüncülükte kalmıştır.

Sırada 1973 yılı TBMM koşusu vardır.
Bu yarışta şanslar biraz daha eşit gösterilse de Satvet için kolay bir galibiyet olur. Yumuşak pistte 1.47,00 net derecesi ile kazanırken, Nadire ikinci, Yozgatlı.1 de üçüncü olur.

Sezon finali, her zaman ki gibi 2800m çim pistteki Tarım Bakanlığı koşusundadır.
5 atın katılımı ile gerçekleştirilen koşuda, Nadire hazırlık aşamasında bir arıza geçirmiş ve son dakika uyarısı ile koşudan çıkartırlmıştır. Ağır pistte koşulan koşuda Satvet liderliği almış ve artan tempoda 3.20,50 bitiriş derecesi ile uzak farklı bir galibiyete uzanmıştır. Yozgatlı.1 ikinci, Barış üçüncü, Eyvah da dördüncü olarak tabelayı tamamlar.

Bu yıl 13 startta 10 birincilik alan Satvet, 2 kez ikinci, 1 kez de dördüncü olarak 447.000TL ikramiye kazanmıştır.

1974 Yılı A grubu kategorisinde 95 erkek, 58 dişi olmak üzere 153 arap atı start almıştır.

11 birincilik ile yılın en çok kazananı yine Satvet olurken, İlyasbey, Dinlemez ve Karaçay 6 birincilik ile ikinci sırayı almış, onları da 5 birincilik ile Çeviker, Keriman Lodos, Şeyhşamil ve Yonca takip etmiştir.
3 yaşlı arap taylarına baktığımızda ise dönemin kuşkusuz şampiyonu 11 startta 11 birincilik ile yenilgisiz Düldül’dür.
Yine Sezonda 8 startta 7 birincilik alan ve sadece bir kez Düldül’ kaybeden Şarara, daha sonra Erman, Özçetin, Sülo gibi isimler dikkat çeken taylardır.

5 aya yakın bir ara sonrasında Satvet, 1400m çim pistteki Açık koşudan Nuh, Sur ve Adıvar önünde galip olarak ayrılır.

Topkapı koşusunun da galibi değişmez, Satvet bir kez daha birinciliğe uzanırken Yozgatlı.1, Dinlemez ve Yonca’yı geride bırakır.
Nadas ‘ın kazandığı Gazi günü programında Açık Rıdvan Lüy koşusunda start alır, Yozgatlı.1 ve Barış önünde fotoya uzanan isimdir.
1800m çim pistte Tulşah ve Yozgatlı.1 önünde yine farklı bir şekilde birinciliğe uzanan isim Satvet’tir.
Sislikır koşusunu, Tulşah ve Reyhan.1 önünde kazanır.

2000m mesafeli İhsan Atçı koşusunda, 2.15,28 bitiriş derecesi ile Satvet, farklı bir galibiyete daha Tulşah ve Reyhan’1 önünde ulaşmıştır.
Ardından Seklavi koşusu galibiyeti gelir, İlyasbey ve Yozgatlı.1’i geride bırakarak.

2400m mesafedeki Veliefendi koşusu galibiyeti ile seri sürer. 2.43,12 bitiriş derecesi ile Satvet, Eyvah ve Soydan önünde birinciliğe uzanan isimdir.

Ardından 1600m çim pistte Ankara Vali koşusuna katılır. 1.koşuda start verilen koşuda 1.45,34 bitiriş derecesi ile Satvet, Yozgatlı.1 ve Tulşah’ı geride bırakmayı başarır.

1400m çim pistteki Seklavi koşusunda 3 yaşlı arap tayları ve A grubu arap atları bir araya gelir. Satvet’in 59 kilo ile start aldığı koşuda 3 yaşlı şampiyon yenilgisiz Düldül, 54kg ile start almaktadır.
Fotoya kadar müthiş bir mücadelenin sürdüğü koşuda Satvet, son 50m içerisinde yakalanmış ve foto önünde Düldül’e yarım boy farkla kaybetmiştir. Bu koşu ile 9.startını alan Düldül, 9’da 9 yaparken yenilgisizliğini korumuş ve yıl içinde katıldığı 11 koşudan 11 galibiyet çıkartmıştır.

Kasım ayında uzundan kısaya 2 zorlu mücadele Satvet’i beklemektedir. 2. Koşuda start alan 2400m mesafeli Açık mücadeleyi Satvet yine çıktığı gibi kazanırken, 2.43,12 derecesi ile Yozgatlı.1 ve Tulşah’ı geride bırakır.
Kasım sonunda ise TBMM koşusu için 4.kez piste çıkmaktadır. Taylık döneminde 4.kaldığı koşu dışında diğer ikisinden galip ayrılan Satvet, bir rekor için pisttedir.
Satvet, Uludağ mücadelesi son metrelere kadar sürer…
Ve 1.46,56 bitiriş derecesi ile Satvet, Uludağ ve Tulşah önünde fotoya uzanırken TBMM koşusunu 3.kez üst üste kazanma başarısı göstererek unutulmayacak bir başarıya imza atmıştır.

Sezonun, yılın hatta kariyerinin finali 1974 yılı Tarım Bakanlığı koşusunda olur.
2800m mesafeli koşunun son metreleri çok zorlu geçmiş, Satvet, Yozgatlı.1 mücadelesi ve buna dahil olan Uludağ yanı sıra son sözü söyleyen Nasra.2 olmuştur.
Nasra.2’nin zaferi ile neticelenen koşuda, Uludağ son metrelerde ikinciliği almış, daha geride Satvet üçüncülükte kalırken, Yozgatlı.1 de tabelayı tamamlamıştır.

Bu koşu Satvet’in yarış kariyerindeki son startı olur.
13 start aldığı 74 yılında 11 birincilik, 1 ikincilik ve 1 de üçüncülük elde ederken 485.500TL kazanç sahibi olmuştur.

4 yıl süren yarış kariyeri boyunca Satvet, 56 koşuda start almış; 41 birincilik, 9 ikincilik, 1 üçüncülük, 5 de dördüncülük sahibi olurken 1.622,850TL kariyer kazancına ulaşmıştır.

Koşuları;
(1121441122421-11111214111121111-1111141112211-1111111112113)

Hara kariyerini zaten biliyorsunuz, günümüzde nice şampiyonların babası, dedesi olup bir çok şampiyon aygır üreten bir kol’un en önemli temsilcisidir.
Satvet, 1999 tarihinde ölmüştür.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.