Şampiyon Atlar 29 Mayıs 2016 16:39

Foçalı


FOÇALI – Kır Erkek
Rüzgar.30 – Necme.30 / Baharbahir (04.02.1984)

Öncesi ile sonrası ile çok güçlü isimlerin yer aldığı oldukça sıkı bir jenerasyon’un temsilcilerinden biri olan Foçalı, zor kazanan bir isim izlenimi verse de 10 yaşına kadar süren kariyerinde oldukça yüksek bir tabela yüzdesine sahip olurken her jenerasyondan gelen yeni ve genç rakipler karşısında bile istikrarını korumuştur.

Albaturlar, Akbaturlar, Satvetler, Umut, Demirkır, Tunca gibi isimler o yıllardan bu günlere adını taşımayı başaran efsane isimlerdir. Üst jenerasyonlardan sonra ise Foçalı’nın, yani 87 yılı üçlülerinin jenerasyonun da Umutbey, Aktolgalı, Yügelgan, Serdarbey hızlı kariyer başlangıçları ve grup mücadelelerdeki başarıları ile dikkat çekmiştir.

Sözü fazla uzatmadan hep birlikte zaman tünelinden 87 yılına bir geçiş yapalım.

İstanbul sezonu’nun 3 yaşlı arap tayları için ilk Açık Kazım Karabekir koşusunda, 6 tay start alırken koşu; Serdarbey, Umutbey, Sırdaş ve Komutan sıralaması ile bitmişti.
Aziziye koşusunda 1400/1.33,55 bitiriş derecesi ile Serdarbey bu kez Aktolgalı’yı bir boyun farkı ile ikincilikte bırakırken Umutbey ve Son şans tabelayı tamamlayan isimler oldular.

Bu süreçte Foçalı henüz daha kariyerine başlamamıştı.
1200m çim pistte ki Şartlı.1 koşuda, Tınay Adışen idaresinde piste çıkarken takvimler 24 Haziran’ı gösteriyordu.
11 tayın katılımı ile gerçekleştirilen koşuda, Foçalı; Sam Amca, Ergenekon ve Başkan önünde fotoya uzanırken kariyerinin ilk startından galibiyet ile ayrılmayı başarmıştı.

Bu koşudan sonra, Foçalı 3 ay gibi bir süre pistlerden uzak kalır ve dolayısı ile yaz yarışlarına iştirak edememiştir.
Satvet koşusunda Serdarbey, Çanakkale Zaferi koşusunda Aktolgalı, Babakuruş koşusunda Yücelgan birinciliğe adını yazdıran isimler oldular.

Eylül ayınca Cankılıç idaresinde 11 tayın katıldığı 1200m çim pistte bir KV koşuya katılan Foçalı, hem kısa ara hem de kendine göre oldukça tecrübeli rakipler karşısında 3.lükte kalırken koşu; Nasurullah, Sarıyerli, Foçalı ve Gültorun sıralaması ile neticelenmiştir.

Ardından 1600m çim pistte bu kez S.Akdı idaresinde M.Handikap da start alan safkan, ilk startını kazanıp ardından Babakuruş koşusunda elde ettiği dördüncülük ile bu gruba gelen Karababa ile girdiği mücadeleden ikincilik ile ayrılırken Antika ve Birtaç tabelayı tamamlar.

Sırada 3 yaşlı arap taylarının derbisi Gr.1 Hatay koşusu vardır.
Ve jenerasyon’un en’leri bir araya geldiği koşuda, S.Akdı ile start alan Foçalı, sürpriz isimlerden biriydi. Öyle ki koşuyu da 8,80 ganyan oranı ile Umutbey sürpriz bir netice ile kazanmıştı. Aslında Umutbey sürpriz bir isim değildi fakat grup koşularda kendilerini bir hayli ön plana çıkaran isimler karşısında az da olsa geri planda kalmıştı.
1.48,07 ile neticelenen koşuda sıralama ise, Umutbey, Karababa, Foçalı ve Özgün şeklinde oluştu.

1 Hafta sonra 1400m çim pistte ki Kısa Vadeli Y.E.Tuna koşusuna katılır. 5 atın katıldığı koşuda Yener, Foçalı’nın sadece bir burun farkı önünde koşuyu kazanır, Töm ve Türkay tabelayı tamamlarken bitiriş derecesi 1.33,53 olarak kayıtlara geçmiştir.

17 Ekim de 1400m çim pistteki Açık Haralar koşusunda 7 tay start alır. S.Akdı ile start alan Foçalı, zevkli mücadele de tabelanın son sırasında kalsa da jenerasyon’un en iyileri ile başa baş bir mücadele içinde olmuştur. Hatay galibi Umutbey, Haralar finalinde Hatay galibiyetinin tesadüf olmadığını kanıtlarken Aktolgalı ile girdiği zorlu mücadeleyi foto ayıramamış 1.31,24 performans gösteren isimler At-Başı olarak ilk iki sırayı paylaşmıtır. Yücelgan üçüncülükte kalırken az farkla Foçalı tabelanın son sırasında yer almıştır.

1 Hafta kadar sonra 1600m çim pistteki KV Enver Erlat koşusunu tercihleyen safkan bu kez E.Cankılıç idaresinde pisttedir. 8 tayın katıldığı koşuda Güray, az farkla Töm önünde kazanırken, Foçalı üçüncü, Yelda 1 de dördüncü olmuştur.

Yakın yarış takvimine rağmen dinlenmeden 1 hafta sonra Açık Akbatur koşusuna katılır. 6 atın katılımı ile günün ilk ayağını oluşturan 1800m çim pistteki koşuda, Foçalı bir kez daha Tınay Adışen ile birliktedir.
(222) totosu ile Töm, bir önceki yarışında kaybettiği Güray dan rövanşı alırken aynı rakipler gerisinde Foçalı üçüncü, Aybatur da dördüncü olarak tabelayı tamamlar.

Sene sonunda İzmir’in yolunu tutan safkan 1600m kum pistte KV bir koşuda start alırken, 50,52,54kg taşıyan rakipler karşısında Tınay Adışen ile 60kg sikleti ile start almaktadır. Ağır kilosuna rağmen uygun rakipler önünde Foçalı, kazanmayı başarırken Kerem 3, Yelda 1, ve Hatıran’ı geride bırakmıştır.

Yeni yıla girildiğinde artık gruplar belli olmuş ve jenerasyon tayların dağılımı yapılmıştır. Foçalı A grubuna terfi eder.
Yeni yıldaki ilk startı A grubu Böl.Handikap da olur. Tınay ile son ayakta koşunun favori ismidir.
Beycan’ın liderliğine karşın bariyere yakın güçlü atakları ile gelen Foçalı, rakibini yakalar fakat geçemez bir boyun farkı ile ikincilikte kalırken, Tomurcuk 7 üçüncü, Noşirahvan da dördüncü olur.

Ardından 1600m kum pistteki Şartlı mücadele yine bir rövanş niteliğindedir. Zevkli mücadele yine fotoda sonuçlanır, boyun farkı ile Beycan bir kez daha galip olurken, Foçalı ikinci, yarım boy geride Ünsal üçüncü, Tomurcuk 7 de dörcündü olur.

Benzer rakipler bu kez 1400m kum pistteki Şartlı mücadelede bir araya gelir. Tınay ile start alan safkan uzayan mesafelerde daha etkili yarışlar yapmaktadır. Sonuç yine Beycan’ın üstünlüğünü getirirken bu kez Ünsal da rakibini geride bırakıp ikinciliği almış, Foçalı üçüncülükte kalırken, Tomurcuk 7 bir kez daha tabelayı tamamlamıştır.

Bir sonraki mücadele de yaşça büyük rakipler karşısına çıkarken belki de kariyerinin en zorlu sınavındadır.
2200m kum pistteki Açık Vali koşusuna katılır.
Dönemin efsane ismi, kum pistin yenilgisiz şampiyonu Volga.II, uzak farklı bir galibiyet elde ederken, Bahadır ikinci, Foçalı üçüncü, Kerem de dördüncü olarak tabelayı tamamlar.

Ardından 7 atın katıldığı Böl.Handikap A kategorisinde start alırken koşunun favori ismidir. Belki sık yarış takvimi, belki de bir önceki startında ki zorlu mücadele ağır gelmiş olacak ki, Foçalı kariyerinde ilk kez tabela dışında kalır.
Neslihan 3 koşuyu kazanırken, Can 15 ikinci, Elhan 1 üçüncü, Güray da dördüncü olarak tabelayı tamamlar.

Bu koşu sonrasında 2 ay kadar ara verir ve İstanbul’un yolunu tutar.
Ara sonrası çıktığı ilk mücadele 1600m çim pistteki Gr.1 TBMM koşusudur. Farklı jenerasyonların en iyilerini bir araya getiren koşuda 14 at start alır. Şampiyon Volga.II, çim pistte de birinciliklerini sürdürürken 1.46,72 derecesi ile fotoya uzanır, Timurbey ikinci, Aktolgalı üçüncü, Atlıer de dördüncü olurken, Z.Mutlu idaresindeki Foçalı etkisiz bir yarış ile koşuyu gerilerde tamamlamıştır.

Ardından 1800m çim pistteki Mohaç koşusuna katılır. Tacım, Töm, Timurbey, eküriler Erbatur ve Gürbatur gibi isimlerin katıldığı koşuda Foçalı, E.Kurt ile start alır.
Timurbey; Tacım ve Atlıer önünde koşuyu kazanırken, Foçalı tabelayı tamamlayarak dördüncü olur.

2000m çim pistte düzenlenen Gr.1 Niğbolu koşusu için bir kez daha sahadadır. Yağan yağmur nedeni ile ağırlaşan pistte koşulan koşuda, Timurbey bu kez Atlıer’i geride bırakmayı başarırken, Foçalı da Tacım’ı geride bırakıp üçüncülüğü almayı başaran isimdir.

K.Yıldız idaresinde 2400m çim pistteki Tarım, Orman Bakanlığı koşusuna iştirak eder.
11 atın katılımı ile gerçekleştirilen koşuda, Tacım, sadece yarım boy farkla Foçalı’yı geride bırakırken Kudret üçüncü, ekürilerden Gürbatur da dördüncü olur. Koşunun rekortmeni ve mesafenin şampiyonu Albatur dereceye girememiştir.

2100m çim pistteki Çifteler Koşusuna K.Yıldız idaresinde çıkar. Yarımşar boy farklar ile neticelenen koşuda, Tacım kazanırken, Töm ikinci, Foçalı üçüncü, Kudret de dördüncü olur.

K.Yıldız ile bu kez 2800m çim pistte Gr.1 Veliefendi koşusu için sahadadır. Devirli bir altılı ganyan’ın oluştuğu bol sürprizli programda Gürbatur koşuyu kazanırken, Töm ikinci, Atlıel üçüncü, Kudret dördüncü olur. Foçalı beklentinin altında bir performans ile tabela dışında kalır.

2200m mesafeli Açık M.Ali Kiper koşusuna çıkar.
Bu kez Gürbatur’a rakip olmayı başarırken ikincilikte kalmış, Timurbey ve Tacım gibi güçlü rakiplerini geride bırakmayı başarmıştır.

Ardından kısalan mesafeye dönerken 1400m çim pistte Açık Malazgirt koşusu için piste çıkar. 12 atın katıldığı koşuda Akın Özdeniz ile start alan safkan, 1.30,89 bitiriş derecesi ile pist rekoru kıran Özgün’ün kazandığı koşuda, Serdarbey, Tacım ardında dördüncülükte kalmıştır.

3000m mesafeli Vali koşusunda Kadir Altınöz ile start alan Foçalı yine beklentilerin altında kalmış, Sonşans, Töm, Gürbatur ve Mıh sıralaması ile biten koşuda dereceye girememiştir.

15 Atın katılımı ile gerçekleştirilen Gr.1 Cumhuriyet koşusu yine yılın en zorlu sınavıdır. Demirkır etkisiz bir yarış yaparken, bir önceki yarışında rekor kıran ve adeta bir anda sınıf değiştiren Özgün, Cumhuriyet koşusuna da adını yazırırken, Atlıer, Sonşans, Sahip tabelayı oluşturur. Foçalı yine etkisiz bir performans ile derece alamaz.

Akbatur koşusunda, Cumhuriyette 10.olan yaşlı şampiyon Demirkır, kazanmayı başarırken, Töm, Güray sıralaması ile oluşan tabela da Foçalı 4.lükte yer almayı başarmıştır.

Ardından kış sezonu için tekrardan İzmir dedir.
Son ayakta uygun rakipler arasında KV’li bir koşuda start alır. 9,50 ganyanı ile Kuşadası koşuyu az farkla Foçalı önünde kazanırken, Gültorun ve Töm tabelayı tamamlayan isimlerdir.

1400m kum pistte KV Kazım Dirlik koşusuna katılır. 1.35,66 performansı ile Aknasip, Foçalı’yı ikincilikte bırakırken, Kuşadası üçüncü, Kerem 3 de dördüncü olur.

Benzer isimler ile benzer tabela sonuçları oluşurken, Foçalı bir türlü kazanmayı başaramayan isimlerdendir.
1600m kum pistte KV Bornova koşusuna K.Yıldız ile katılır. Bir önceki yarışında geride bıraktığı Kerem 3 ve Kuşadası ikilisi ilk iki sırayı alırken Foçalı üçüncü ve yine önceki koşunun galibi Aknasip de bu kez dördüncü olur.

Bu koşudan sonra 5 ay kadar ara verir. Yeni sezonda İstanbul’dadır. 1300m çim pistteki Şartlı koşuda 9 arap atı ile piste çıkar. Neredeyse ilk 4’ün fotoya birlikte girdiği mücadele Baş, Burun, Burun biterken sıralama, Atlıer birinci, Aktolgalı ikinci, Foçalı üçüncü, Türkay da dördüncü şeklinde oluşmuş bitiriş derecesi 1.25,23 olarak kayıtlara geçmiştir.

Sadece 1 hafta sonra daha uygun rakipler arasında çıktığı Şartlı koşudan galip olarak ayrılırken uzun süren birincilik hasretine son verir.
Ve yine 1 hafta sonra Gr.1 Tarım, Orman Bakanlığı koşusuna katılır.
12 atın katıldığı 2400m çim pistteki koşuda, M.Çılgın ile az farkla ikincilikte kalmıştır. Favorilerden Nasurullah tabela dışında kalırken, 2.45,55 derecesi ile Töm koşuyu kazanır, Foçalı ikinci, Aktolgalı üçüncü, Sam de dördüncü olarak tabelayı tamamlar.

Verdiği ara sonrasın da yarışları yine üst üste gelse de Foçalı tekrardan yükselen bir grafiğe girmiştir.
2 hafta ara sonrasında Çifteler koşusuna katılır ve bu kez kazanan isimdir.
Sahip, Sam ve Töm’ü geride bırakırken bir önceki yarışında kaybettiği rakiplerinden de rövanşı almış olur.

Yine 2 hafta sonra 2800m çim pistte M.Çılgın idaresinde Veliefendi koşusuna katılır.
Yarım boy farkla Kerem 3, koşuyu kazanırken, Foçalı ikinci, Sahip üçüncü, Töm de dördüncü olur.

2200m M.Ali Kiper koşusuna 7 at katılır. Töm, Serdarbey, Sahip, Kerem 3 biten koşuda Foçalı tabela dışında kalarak 5. Olmuştur.

Yine kısalan mesafede Açık Malazgirt koşusuna katılır, foto önünde Sahip kazanırken, bir baş farkı ile Foçalı ikinci, Atlıer üçüncü, Kerem 3 de dördüncü olur.

Eski ve yeni jenerasyonlardan bir çok farklı ismin bir araya geldiği 17 atın katılımı ile gerçekleştirilen Cumhuriyet koşusunda, M.Çılgın ile pisttedir. Balık ve Beyaz Martı, Atlıel ile Atlıer’in eküri olarak piste çıktığı koşu, Atlıer, Sahip, Foçalı ve Serdarbey sıralaması ile bitmiş, Foçalı bu zorlu mücadelenin üçüncüsü olmuştur.

7 ay kadar pistlerden uzak kalır.
O dönem arap atları için koşulan Açık Topkapı koşusuna, Aknasip, Atlıer, Balık, Beyaz Martı, Demirkır, Sahip, Serdarbey, Berkoş, Kalamış gibi farklı jenerasyonlardan önemli isimler katılır.
Beyaz Martı, 17,00 ganyanı ile günün sürprizi olurken Foçalı’nın 4 boy farklı önünde kazanmış, Foçalı tabelayı oluşturan Atlıer ve Berkoş dışında bir çok önemli ismi tabela dışında bırakmayı başarmıştır.

18 atın katıldığı Gr.1 TBMM koşusunun favorisidir. 8 Numara ile M.Çılgın idaresinde piste çıkar. Ara sonrasında kaybettiği rakibi Beyaz Martı’yı bu kez bir burun farkı ile de olsa geride bırakmayı başarırken bu önemli galibiyete adını yazdırmış hak ettiği onura ulaşmıştır. Berkoş ve Balık tabelayı tamamlayan isimlerdir.

Bu galibiyet sonrasında uzun bir süre M.Çılgın ile birlikte piste çıkarlar.
Mohaç koşusunda,Balık, öndeki Berkoş dan son 800 de liderliği alırken, açtığı farkı koruyarak 4 boy farkla birinciliğe uzanan isim olur, Berkoş ikincilikte kalırken, Atlıer’in üçüncü olduğu koşuda, Foçalı ve Beyaz Martı At-Başı olarak dördüncülüğü paylaşırlar.

Gr.2 Niğbolu koşusunda, lehine oluşan şartlarda sprinter yapısını her zaman değerlendirebilen Foçalı, koşuyu kazanırken, Berkoş ikinci, Beyaz Martı üçüncü, Sahip de dördüncü olarak tabelayı tamamlar.

2400m çim pistte düzenlenen Gr.1 Tarım ve Orman Bakanlığı koşusunda Balık, “beyaz bayrak ayna” tabiri ile kazanırken, Sahip ve Berkoş aynı saniye içinde koşup tabeladaki yerlerini alırken, foto önünde Atlıer, Foçalı’yı tabela dışında bırakmayı başarmıştır.

Mehmet Ali Kiper koşusunda Berkoş, çok başarılı bir tempo atı olduğunu kanıtlarken, Kerem 3 ikinci, Foçalı üçüncü, Atlıel de dördüncü olarak tabelayı tamamlar.

Malazgirt koşusu yine zorlu bir mücadeleye sahne olmuştur. Son metrelerde üç isim fotoya birlikte girer, Emiroğlu aynadan birinci çıkarken, burun ucu farkı ile Foçalı ikinci, yine burun farkı ile Berkoş üçüncü olurken, Atlıer de tabelayı tamamlamayı başarmıştır.

O hafta yağan yağmurlar nedeni ile arap atlarının en uzun mesafeli koşusu olan 3000m deki Vali koşusu ağır pistte koşuldu. Berkoş’u son anda yakalayıp birinciliğe uzanan isim Foçalı olurken, Berkoş ikinci, Özgürhan üçüncü, Kerem 3 de dördüncü oldular.

Sezonun en önemli mücadelesi Cumhutiyet koşusunda Foçalı, öncelikli isimlerdendi.
Koşuyu, bir takım problemleri nedeni ile pistlerden bir süre uzak kalan ve sonrasında hiç üzmeden koşulan Bahadırhan.I, 11,55 sürpriz ganyan oranı ile kazanırken, istikrar abidesi Berkoş ikinci, üçlü taylardan Ersanbey üçüncü, Foçalı da dördüncü oldu.

90 yılındaki başarılı performansı ile kariyerinde zirve yapan Foçalı, aynı zamanda yılın en çok kazanan arap atları listesinde ikinci sırada yer aldı.

Bu koşu sonrasında 6 ay ara verdi, 91 yılına Gr.3 Yunus Emre koşusu 3.lüğü ile başladı, Balık ve Emiroğlu ardında.
Sonrasında TBMM koşusuna çıkan safkan, sadece 1 salise fark ile Emiroğlu’na kaybederken, Kalamış ve Beyaz Martı’yı geride bıraktı.

Çifteler Koşusunda Balık ve Berkoş ardında üçüncülükte kalırken, Mohaç koşusunda Balık, Niğbolu koşusunda Berkoş ardında ikincilikte kaldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı koşusunda Berkoş kazanırken 7 yaşındaki Foçalı tabela dışında 5.likte kaldı.
Ardından Karacabey Tarım İşletmesi koşusunu, Berkoş ve Emiroğlu önünde kazanmayı başardı.

Veliefendi, M.Ali Kiper ve Uls.Malazgirt koşularında ikincilik elde etti. Vali ve Nurettin Aral koşularında tabelayı tamamlarken yılın son startı Bükentay’ın kazandığı Cumhuriyet koşusunda 6. Oldu.

8 yaşına girdiği, 92 yılında sadece 3 start alırken M.Ali Kiper koşusunda Sahip, ardında sadece 1 salise fark ile ikincilikte kaldı.

9 Yaşına gelen Foçalı, 93 yılında bir Şartlı.5 kazanırken, Kan Can San’ın kazandığı Cumhuriyet koşusunda 4.lük elde etti.

10 yaşında KV-8 Conkbayırı, KV-8 Bakırköy Belediye Başkanlığı koşularını kazandı, Gr.1 Tarım ve Orman Bakanlığı koşusunda 3’üncü, Gr.2 Karacabey Tarım İşletmesi koşusunda 4’üncü ve son startı olan Gr.1 Veliefendi koşusunda 4. Olarak tabelayı tamamlarken, bu koşu ile birlikte yarış yaşamını noktaladı.

Kariyeri boyunca 76 start aldı, 11 birincilik, 21 ikincilik, 15 üçüncülük, 14 dördüncülük elde etti. %81 Tabela başarısı gösterdi.

(1323243312234604323524004223312125232141532143232251222446427267143946613414)

Aygırlık yaptığı dönemlerden hatırda kalan en başarılı temsilcisi Horasanlı oldu. Mutlu, Yılmazer, Tunçtay yine nispeten başarı gösteren temsilcileri oldular.
Foçalı, 10.02.2009 Tarihinde yaşamını yitirmiştir.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.