Şampiyon Atlar 05 Mart 2016 19:19

Anatoly


Anatoly – 2008 Doru Erkek
Red Bishop – Black Shadow / Persian Bold (Ire) (02.05.2008)

2011 Gazi koşusu sonrasında yeni bir Bold Pilot’ın pistlere geldiği söylemleri başlamıştı. Anatoly, Gazi koşusunu o kadar gösterişli kazandı ki benzer düşüncelere kapılmamak elde değildi.
Zaten annesi Black Shadow, Bold Pilot’ın babası Persian Bold’un kızyıdı. Bu yakınlığın dışında Red Bishop, ülkemizde ki mesafe yarışlarının en iddalı taylarını veren gerçek bir stayer babasıydı.
Anatoly de geç koşmaya başlayan isimlerden biriydi ve her geçen gün performansını daha yukarıya taşıyordu.

2 yaşında start almayan safkan, Şartlı.1 Kaneko koşusu ile ilk startını aldı. Sentetik pistte 11 tayın arasından galip ayrılarak gelecek vaad eden bir isim olduğunu kanıtlamıştı.

İkinci startın da Şartlı.3 kazandı. Yine sentetik pistte gelen galibiyet ile 2 de 2 yaparak KV-7 Cihangir koşusuna çıktı. İlk çim denemesi biraz daha tecrübeli ve sertleşen rakipler içerisinde koşuyu 10.sırada tamamladı. Gazi koşusunun erken favorilerinden Unforgettable, bu koşuda start çıkışında biraz sorun yaşamış koşu başlangıcında içe yatarak bariyerlere çarpmıştı. Anatoly ise koşuyu oldukça gerilerde takip etmiş düzlükte tabela şansı kalmayınca kendi halinde 10.lük elde etmişti. Koşu ise, hepimizin çok sevdiği kara oğlan White Ram ve Hanbeş sıralaması ile bitmişti.

Aynı ikili bir sonraki yarışlarında Şartlı.4 bir koşuda bir araya geldiler. Tabi ki Unforgettable 1,05 oranı ile günün banko atıydı. İşin aslı bunu fazlası ile hak ediyordu. Cihangir koşusunun başlangıcındaki adaptasyon sorunu ve bariyerlere çarpmasına rağmen sadece yarım saniye fark ile 6.lık elde etmişti.
O gün Anatoly gerçekten çok ileri bir performans gösterdi. 1.54,19 biten 1900m çim pistteki koşuda son 800/0.46,81 oldu. Ve mesafede ne denli etkili olabileceğini kanıtlamıştı.

Sait Akson koşusunda yine ısrar Unforgettable üzerinde idi. Ve netice Unfor arkası Anatoly şeklinde bitti. Yine mükemmel bir son ve mücadele ile geçen keyifli bir koşu oldu.

Sıra da büyük gün vardı. Gazi koşusunun sivrilen ikisili Unforgettable ve Anatoly koşunun favori isimleriydiler. Gerek ikili dönem başarıları olsun, gerek kısa mesafe performansları olsun koşuda bir çok sivrilen isim vardı. Ve grup koşularda pek yer almayan Anatoly ise biraz da Halis’in tercihi ile ön plandaydı.

Öyle bir koşu oldu ki, izlemediyseniz mutlaka bir kez izleyin derim.
Son yıllarda bu tip koşular, daha ziyade mesafe koşuları artık azmin ve mücadelenin koşuları olmaktan çıkıp taktiksel savaşlara döndü. Mesafenin mesafe gibi koşulmadığı çok düşük tempolar ile kimsenin risk almadığı gidişat ile kısaltılan mesafelerde ki düzlük yarışları…
Bu ve benzerleri ile kıyaslandığında Anatoly’nin kazandığı Gazi koşusu, pek çok kategoride ön sıralarda yerini alacaktı.
Hem öyle küçümsenecek bir jenerasyon değildi.
İkinci olan Hanbeş daha sonra çok iyi işler yaptı, Little Gangaster, Tough Guy, kısa mesafelerin unutulmayacak ismi Dutyfree, kara oğlan White Ram, kısa yarış yaşamına rağmen Unforgettable, Dont Stop Me, Arcobaleno, Şeker Remziye ve burada ismini saymadığımız diğerleri…
2.27,83 biten koşuda Anatoly düzlükte adeta vites değiştirdi ve hızlı bir şekilde fark 5 boy olmuştu. Ne yalan söyleyelim gerçekten de bir Bold Pilot gibiydi.
Koşu sonrasında Halis Karataş, son derece kolay kazandığı koşuda Anatoly için; “son 800m de adeta ben gitmek istiyorum dediğini” kendisinin de safkanı sadece bırakıp kazandığını söylemişti.

Gazi sonrasında şampiyon artık şampiyonluk tacını takmıştı. Beklenti gerçekten çok yüksekti.
2200m mesafeli Mimar Sinan koşusu ile yeniden piste çıktı. 4 atın start aldığı koşuda Mitico ve Hanbeş’i kolay mağlup etti ve Gazi koşusu sonrasında gelen yorumların hiç de abartılı olmadığını kanıtlar gibiydi.

Fakat sonrasında gelen tahlil sonucu sevenlerini ve ekibi üzdü. Tedavi amaçlı kullanılan ilaçlardan biri, istenmeyen madde tespiti ile Anatoly bu koşuda diskalif oldu.

Sonrasında 2400m mesafeli Büyük Taarruz koşusuna katıldı. Önlerde çok iyi tempo tutan ve ciddi temposu ile rakiplerine gerçekten zor anlar yaşatan Müdür, son 600’e girilirken bir ara acaba mı ? dedirtmişti.
Fakat Anatoly düzlük üzerinde tam tabiri ile ölüm gibi geldi… Ciddi bir farkı kapayıp kazanmasını bildi.

Bu koşu sonrasında üzücü haber geldi. Anatoly ciddi bir tendon problemi yaşamıştı. Tedavi için geriye alındı.

Yaklaşık 1 yıl kadar pistlerden uzak kaldı.
Tedavi sonrasındaki ilk startı A3 Arjantin Jokey Kulübü koşusu idi. Zor bir koşuydu, bir çok şampiyon ve önemli isim bir aradaydı. Anatoly düzlükte gerçek bir şampiyon gibi geldi, yaşlı kurt Inspector önünde koşuyu kazanırken, Mitico, Hanbeş ve Dervişağa gibi pek çok şampiyon ismi de geride bırakmayı başardı.

Problemleri yineleyen şampiyonun son katıldığı koşu Gr.1 Başbakanlık oldu. Invincible Son, Inspector biten koşuda kendi halinde yarışı 9. Olarak tamamlarken bir daha pistlere dönemedi.
10 koşu sığdırdığı yarış yaşamında 7 birincilik, 1 ikincilik elde etti. Kısa sürede gönüllerin şampiyonu oldu.

Koşuları;
(1101211119)


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.