Şampiyon Atlar 30 Ocak 2016 16:32

Hakeem


Hakeem – 2011 doru erkek
Harlan’s Holiday (Usa) – Michigan Bluff (Usa) / Skywalker (Usa) (25.03.2011)

2015 yılında pistler den aygırlık kariyerine geçen Hakeem, kısa süren yarış kariyerinde de şampiyonluk ünvanını omuzlamış bir isimdi. At sahibi Hikmet Kızılca, Emir Alkaş dan satın aldığı Hakeem’i antrenörü Engin Bekiroğulları ile birlikte zorlu süreçlerden geçerek zirveye taşırken, genç bir aygır olarak da ülkemize kazandırmayı başardılar.

2013 yılı Haziran ayındaki Şartlı.1 Coup De Roi adına düzenlenen koşuda, başarılı bir birincilik ile kariyerine başlarken, Ülkemizde start alan ikinci Harlan’s Holiday temsilcisi olarak dikkatleri üzerine çekmişti.

İkinci startında katıldığı A2 Hitit koşusunda, 5 yarışlık koşu tecrübesi bulunan ve sezona flaş bir başlangıç yapan Kırdemirkır ardında ikincilikte kalırken, 1200m çim pistte 1.10,99 performansı henüz ikinci startını alan iki yaşlı bir tay için çok başarılı idi.

İlk grup galibiyeti ve rövanş Gr.3 Prof.Tevfik Başer koşusu ile geldi.
Kırdemirkır ile sert geçen mücadele Hakeem’in galibiyeti ile sonuçlanmıştı.

İkili tayları bir araya getiren Gr.1 mücadele Karayel koşusunda 10 İngiliz tayı pistteydi.
Hakeem, 1300m çim pistte 1.18,22 performansı ile Warrior Princess, Lyric, Sea Horse önünde fotoya uzanırken ilk Gr.1 sınavından da tam not alarak sezonun grup koşularına göz kırpıyordu.

Fakat bu koşu Hakeem’i pistlerden bir süre aldı.
Yapılan kontroller neticesinde ön sağ dizinde kırık tespit edilmişti.
9 Ekim 2013 de yapılan ameliyat ile kırık parça alınmış ve başarılı bir operasyon sonrasında Hakeem, istirahate çekilmişti.

Pistlerden 7 ay kadar uzak kalan Hakeem, tedavi ve ara sonrası ilk kez sentetik pistte A3 Mevlana koşusu ile start gerisindeydi. Koşuyu pist ve mesafenin önemli isimlerinden My Dear Son kazanırken, Hakeem ara sonrası başarılı bir ikincilik elde edip yeniden dönüş sinyallerini vermişti.

Bir sonraki startı yine sentetik pistteydi, Vural Çakım koşusunda Es Es Runner ile fotoda biten mücadeleden ikinci olarak ayrıldı.

Jenerasyon’un en iyilerinin bulunduğu Gr.1 Erkek Tay Deneme koşusu müthiş bir mücadele ile geçti.
İkili döneminden bu koşuya kadar jenerasyonun en popüler isimlerinden biri olan Kuloğu, yarım boy farkla galip gelirken, Hakeem ikinci, Blaze To Win üçüncü, Es Es Runner da dördüncü oldular.

Festival niteliğinde gerçekleştirilen Gazi günü yarış programında, (Usa) Menşeili olması nedeni ile Anafartalar koşusunda start alan Hakeem, çok kolay ve uzak farklı bir galibiyet alırken adeta gövde gösterisi yapmıştı.

Sentetik pistte 2100m mesafeli Gr.1 Beyoğlu koşusuna katıldı. S.Kaya idaresinde güle oynaya fotoya uzanan Hakeem, ikinci Gr.1 galibiyetini bu kez sentetik pistte aldı, fark; yine uzak olmuştu.

Bu koşu sonrasında Ankara’nın yolunu tuttu. Çim ve sentetik pistteki başarıları sonrasında ilk kez kaba kumda start alacaktı.
Gr.1 Ankara Kalesi koşusu, kısalan mesafe ve kendisinden yaşça büyük rakipler karşısında zorlu bir sınavdı.
Kum pistin pek çok önemli ismini geride bırakırken, 1500/1.31,91 bitiriş derecesi ile pist rekoruna yaklaşmıştı. Kolay ve yine farklı kazandığı koşu sonrasında, hem çim hem sentetik hem de kum pistte Gr.1 kazanarak az bulunur bir başarıya imza atıyordu.

Gündem Enternasyonel yarış festivali ve konuklardı.
Yarış sever de kendi içinde 3 yaşındaki Hakeem’in yabancı katılımcılara karşı koşup koşmamasını tartışıyordu.
Fakat çoğumuzun bilmediği bir sorun vardı.
6 Eylülde Ent. Anadolu koşusunda start alacak olan Hakeem, ağustos sonuna doğru sancılanmış ve ciddi bir rahatsızlık yaşamıştı.
Bağırsaklarından yaşadığı problem nedeni ile sıkıntılı bir süreç geçiren Hakeem, yoğun çabalar sonrasında bu durumdan kurtulabilmişti.

6 Eylül de Hakeem, piste çıktı.
Yine yaşça büyük rakipler karşısında verdiği mücadele de son metrelerde Windhoek ardında ikincilikte kalırken, bir önceki yılın galibi Danadana’yı geride bırakmıştı.

Sıkıntıları tekrar eden Hakeem, katıldığı Byerley Turk koşusunda beklentilerin altında kaldı.
Ankara da ki kum pist denemesi olan A2 Seymenler koşusu da, kendi halinde 7.kalırken, bu koşu sonrasında eküri daha fazla üzmeden bırakma kararı aldı.

2015 yılında şampiyon taylar vermek için Haradaki görevine başlayan Hakeem, kariyeri boyunca 13 start aldı. 6 birincilik, 5 ikincilik elde etti. 3 pistte de Gr.1 koşu kazanma başarısı gösterdi, 1100m den 2100m’ye pist ve mesafe ayırt etmeksizin kazandı.

Koşuları;
(1211222111277)


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.