Şampiyon Atlar 23 Ağustos 2015 19:16

Muratcan


MURATCAN Doru Erkek
Uğurtay – Gülnar / Known Fact (10.03.1996)

1985 yılı Gazi şampiyonu, efsane safkan Uğurtay’ın, milyon barajını aşan kazancı ile en önemli temsilcisi idi Muratcan.
2 yaşında start almayan safkan kariyerine 1999 yılında Adana da başladı. 2000m mesafeli Maiden koşu, henüz ilk startı için zorlu bir sınavdı, tabelaya giremedi. İkinci startın da dönemin süratli isimlerinden Ha Gayret ardında ikincilikte kaldı.
İki çim pist denemesi sonrasın da yeni sezon ile birlikte Nisan ayında Bursa’ya geldi.
İlk galibiyetini Bölünen Handikap/20’nin B kategorisinde aldı.
Ardından Hand.16 galibiyeti ile yine Erhan Yavuz idaresinde ikinci kez fotolamayı başarmıştı.

Çim pistteki Gr.3 İpek koşusu başarısız geçti, yine kum piste döndüğünde Şartlı.4 ve B.Handikap20/A galibiyetleri geldi.
Cemre, Bahadır.II, Astra Star gibi isimler ardında elde ettiği KV’li koşulardaki plaseler ile Bursa Bş.Belediye Başkanlığı koşusuna katıldı. Sümen ve Kızılderili ardında üçüncülükte kaldı.

Ankara yolculuğu sonrasında gelen Hand.16 galibiyeti ile Adana’nın yolunu tuttu. Sene sonunda katıldığı B.Handicap20/A galibiyeti sonrasında KV-8 Çukurova Üniv.Rektörlüğü koşusunu, Cemre, Bella Otero, Grand Child, Top Comas gibi isimler’in olduğu kendisinden yaşça büyük rakipler önünde kazanmayı başardı.

Kış sezonunda Adana da Civaner ile mücadeleleri oldu, kazandı, ikinci kaldı. İki Şartlı koşu galibiyeti ile tekrar Bursa’nın yolunu tuttu.

Buraya kadar Muratcan sıradan bir KV atıydı. Ne çok büyük rakipler ile mücadelesi vardı, nede çok önemli koşularda zaferleri. Fakat geç başladığı kariyerinde her yarışını bir öncekinden iyi koşuyor ve başarı seviyesini gün ve gün yükseltiyordu.

Bursa da 1200m kum pistte Şartlı.5 kazandı, sonrasında KV-6 koşuda 1.13,86 derecesi ile kolay kazandı.
Fuat Çakar ile yakaladığı uyumu Ankara pistine de taşıdı, 1400m kum pistteki KV-7 koşuda 1.26,62 derecesi ile Hacker ve Karizmatik önünde kazandı.

Sonrasında Gr.3 Ankara Bş.Belediye Başkanlığı koşusuna çıktı.
Altılının ikinci ayağında yer alan belki de günün en zor yarışı idi. Zaten altılı ganyan oldukça sürpriz neticeler ile sonuçlanmıştı. Koşuda farklı jenerasyonların en yetenekli isimleri, yeni jenerasyon 3’lüleri. Eski yaşlı kum pist efsaneleri, kısacası bu gelmez diyebileceğimiz bir ismin olmadığı bir yarıştı.
Keremhan, The Celo, Tarsus, Barbarino, Jim, Centaur, Astra Star v.s
Müthiş bir yarış oldu, müthiş bir sürat yarışı koşuldu.. Muratcan koşuyu 1.24,28 bitiriş derecesi ile The Celo, Tarsus, Jim, Centaur önünde pist rekoru kırarak kazandı. Bu rekor (tüm şehirler dahil) halen daha kırılamadı.

Esenboğa koşusunda 1200m kum pistte 1.12,90 derecesi ile uçarcasına kazandı. Sene sonu Adana’ya döndü, geçtiğimiz yıl da galibi olduğu, Çukurova Üniv.Rektörlüğü koşusuna 63kg ile katıldı. Dear Star, Heart Breaker önünde kazanan değişmedi.

Bu kez uzayan mesafe de Gr.3 Misis koşusuna katıldı. Dear Star ve Sun Child önünde galibiyet serisini 7’ye çıkarttı.
2000 yılını adeta kasıp kavurmuştu.

Ara vermeden yarışlarına devam ederken 2001 yılında ki ilk startı olan Galip Ekenler koşusunu, şampiyon isimlerden olan Medya’ya kaybetti.
KV-6 Koşuda sürpriz bir netice ile Kafkas Kartalı ardında ikincilikte kaldı, Gr.3 koşuda yine bir sürpriz netice ile Mr.Gürhan kazanırken Muratcan ikincilik elde etti.
KV-7 Seren.1 koşusunda Sun Child ve Ramadan’ı geride bırakmayı başardı.
Ali Karabucak koşusunda bu kez Kafkas Kartalı farklı kazanmış ve Muratcanı bir kez daha ikincilikte bırakmıştı. KV-8 koşuda Grup Vakti ardında ikincilikte kaldı, Gr.3 Ethem Menderes koşusunda Centaur’a kaybederken, Grup Vakti, Islambol gibi rakiplerini arkasında bırakmayı başardı.

İlk kez İstanbul’a geldiği 19 Mayıs koşusunda daha önceden geride bıraktığı isimler, Sun Child, Centaur, Kafkas Kartalı gibi isimler tabelayı oluştururken, Muratcan koşuyu oldukça gerilerde son sırada tamamladı.
Ankara’ya döndüğünde KV-8 koşuda bir kez daha Kafkas Kartalı ardında ikincilikte kaldı.

2001 yılı Esenboğa koşusu galibiyeti ile Kafkas Kartalı’nı bu kez geride bırakmayı başarırken, aynı zamanda bu koşuya ikinci kez adını yazdırıyordu.

Rekortmeni olduğu 1400m kum pistte ve yine Ankara Bş.Belediye Başkanlığı koşusunda bir çok önemli isim bir aradaydı. Medya, Babadayı ve Nitro önünde 1.26,83 derecesi ile kolay kazandı. Ardından isimsiz bir Gr.3 galibiyeti daha geldi.

Ve yeniden kazanmaya başlayıp bir kez daha formunun zirve yaptığı dönemde, bence gereksiz bir seçim ile çim pistte Gr.1 Cumhurbaşkanlığı koşusuna katıldı.
Gerçekten efsane bir koşuydu, Helin, Elixir, Redneck, Medya, Doğanım yanı sıra, 1999,2000 ve 2001 yılları Gazi şampiyonları Bartrobel, Caprice, Grand Ekinoks ile birlikte Muratcan pistteydi.
Koşu Helin’in galibiyeti ile sonuçlanırken, Grand Ekinoks ikinci, Caprice üçüncü, Elixir de dördüncü olarak tabalayı tamamladı. Muratcan yapabileceğinin en iyisini yapmış, kazananın sadece yarım saniye gerisinde 5.likte kalmıştı.

Sonrasında 2400m kum pistte Polis Günü koşusuna katıldı, Serram, Velociraptor biten koşuda beklentinin çok altındaydı.

2 ay kadar kısa bir ara sonrasında yeni yıla Gr.3 Kurtuluş koşusu ile başladı, Mary Ellen, Darticleshore ve Islambol ardında tabelayı tamamladı.
Önceki yıl Medya’ya kaybettiği Galip Ekenler koşusunu, bu kez, OverBlack, Kafkas Kartalı ve Islambol önünde kazandı.

Misak-ı Milli koşusundaki çim pist macerası yine hüsrandı.

Ali Karabucak koşusu zaferi, şampiyonlar önünde geldi.
Sun Child, Velociraptor, Mary Ellen, Alvin, Islambol… Bir çok efsane ismi ardında bırakmayı başarırken Muratcan bir kez daha zirvedeydi.

Polis Günü koşusu, önceki yılın aksine bu sene 1400m kum pistte koşuldu, 63kg taşıyan Muratcan mesafesinde, rakiplerini ezdi geçti.
Bursa da Centaur, Sweet Light biten Ethem Menderes koşusunda üçüncülükte kaldı.

Esenboğa’nın Boğası Muratcan, bu yıl da geleneği bozmadı, üçüncü yılında üst üste bu galibiyete adını yazdırıyordu.

Ankara Bş.Belediye Başkanlığı koşusuna ambargo koymuştu. 2002 yılında da galibiyete uzanan safkan, 3.kez üst üste bu koşuyu kazanırken, fark uzak olmuştu.

Çim pistte katıldığı Seymenler koşusunda, Karelin, Teeth To Teeth, Pawnee Rhythim, Ace Of Base ardında sadece yarım saniye fark ile 5.likte kalırken, gerisinde bıraktığı rakipler hiç de azımsanacak isimler değildi.

Çim pist ısrarı ile ilk çim pist zaferi, KV-9 KKTC koşusunda geldi, Fair Grounds önünde az farkla fotoya uzanan isim Muratcan’dı.

2002 yılı Cumhurbaşkanlığı koşusuna katıldı. Bu kez sonuç hüsrandı, Rettin, Caperena, Helin ve Fernando şeklinde biten koşudan 8. Olarak ayrıldı.

Sene sonunda iki tane İsimsiz Gr.3 koşuda kazanarak yılı noktaladı.
Ara vermeden başladığı yeni yılda, Gr.3 Kurtuluş koşusunda ikincilikte kaldı. Adana ve Bursa denemeleri sonrasında tekrar Ankara’ya dönen safkan, Esenboğa koşusunda 4.kez sahnedeydi. Bu kez olmadı, Lohengrin kazanmayı başarırken Muratcan ikincilikte kaldı.

2003 yılı Ankara Bş.Belediye Başkanlığı koşusunda, önceki ve önceki yıllarda olduğu gibi kazanan yine değişmedi. Muratcan 4.yılında da üst üste galibiyete adını yazdırırken, bu kez bir önceki startında kaybettiği Lohengrin, kendisine rakip olmaktan çok uzaktı.

Pr.Kazım Köylü koşusu ve isimsiz Gr.3 koşudaki üçüncülüğü bu yıl içerisindeki diğer başarılı plaseleri oldu.

2004 yılında Muratcan artık 8 yaşındaydı. Kurtuluş koşusu ile başladığı yeni yılda elde ettiği ikincilik sonrası 4 kez piste çıktı. Eski gücü ve görüntüsünden uzaktı. 17.08.2004 tarihli son startı ile kariyerini noktaladı.

6 yıl boyunca farklı pist ve jenerasyonlarda boy gösterdi, mesafesinde unutulmaz başarılara imzasını attı. Farklı jenerasyonlardaki şampiyon isimler ile birebir mücadele etti, tarihe damgasını vurmuş bir çok şampiyon ismi geride bırakmayı başardı.

79 koşudan oluşan kariyerinde 29 kez kazanma başarısı gösterirken, 16 ikincilik, 10 üçüncülük, 3 dördüncülük elde etti.

Koşuları;
(8236119711333441113121282111111122212227261115741561131151811223582521363626350)


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.