Şampiyon Atlar 23 Temmuz 2015 20:17

Buskashi


BUSKASHI Doru Erkek
Columnist – Gülsen / Flying Star (10.03.1988)

Her dönemin mutlaka unutulmazları vardır, bir de satır aralarında kalan unutulmuş önemli isimler. Biz bugün yine satır aralarına değineceğiz, Buskashi çok büyük bir şampiyon değildi, fakat kısa süren kariyerindeki başarıları da azımsanmayacak kadar iyiydi.

90 yılı. Ağustos ayının sonlarına doğru ilk startını 1. Koşuda katıldığı Şartlı.3 koşuda aldı. Birer yarış görüp kazanmayan fakat tecrübeli rakipler arasında S.Boyraz idaresindeki Akar ardında ikincilikte kaldı.

İkinci startı maiden bir mücadele idi, 11 tayın katılmış olduğu koşuda 1 numarada start alan safkan, başarılı ikinciliği ile H.Karataş idaresinde koşunun favori ismi idi. Güvenenlerini yanıltmayarak koşuyu Pafa, Jeannie ve Sibel 2 önünde kolay bir şekilde kazanmayı başardı.
Progay’ın Marmara koşusunu kazandığı gündü. Dönemin ikili tayları piste inerken, çeşitli koşularda ön plana çıkan kendini kanıtlayan isimler sivrilmeye başlamıştı bile…
Çaldıran Koşusunda Abbas’a rakip olacak olan Dinçsoy o gün Joe Clarke koşusunu kazanmıştı.
T.Y.A.Y ve Sah. Derneği koşusu; Myra, Dinçsoy bitmişti.
II.İnönü koşusu, Abbas, Dinçsoy. Kraliçe II.Elizabeth koşusu; Abbas, Dinçsoy ve Myra şeklinde neticelenmişti.
Buskashi ise henüz daha yeni maiden’a veda ediyordu, zaten piste de geç gelmişti.

İki hafta sonra KV-7 SİAY ve SAH. Derneği koşusu galibiyeti ile dikkat çekti.

Yaklaşık 1 ay ara sonrasında yılın en önemli mücadelesi olan Gr.1 Çaldıran koşusuna katıldı. Koşu Abbas, Dinçsoy ve Buskashi sıralaması ile sona erdi.

Buskashi bu koşu ile birlikte sezona ara verirken, yılın son önemli koşusu Sakarya’da Dinçsoy başarılı yarışlarının meyvesini toplamış kendini fotoya atmıştı.

Yaklaşık 8 ay kadar start almadı.
3 yaşında yeni sezonda ilk startı Preveze koşusunda oldu. Üstelik koşunun favori ismi idi. Uzun aranın da etkisi ile beklentinin altında kalırken, Maestro’nun kazandığı koşuda 7. olarak ilk kez tabela dışında kaldı.

Sonrasında klasikler bir kenara dursun, Buskashi’nin tercihleri normal koşularda olacaktır. Katıldığı Şartlı.5 koşuda, Şans Balonu, Myra ardında üçüncülükte kalır.

Daimi binicisi H.Karataş ile yollarını ayıran safkan, Kadir Altınöz idaresinde Şartlı.2 bir koşuda start alır ve kolay da bir galibiyet elde eder.

Sadece 1 hafta sonraki yarış şölenin de Buskashi’nin terciği Anafartalar koşusunda olur.
Aynı gün Gazi koşusu Abbas, Native Procida, Günışık, Karaduman şeklinde sonuçlanmış, ikili tayların şampiyonu Abbas üçlü taylarında ve jenerasyonunun da şampiyonu olmuştur.
Anafartalar da Buskashi de bir kez daha K.Altınöz idaresinde fotoya uzanırken, 2100/2.09,00 net derecesi ile göz doldurmuştur.

Ve şampiyonlar kısa süre sonra Kocatepe koşusunda bir araya gelir.
Gazi şampiyonu Abbas, Gazi ikincisi Native Procida… Anafartalar galibi Buskashi.
Ve Buskashi; Abbas, Native Procida ve Günışık’ı arkasına alarak Kocatepe koşusunda galibiyete uzanan isim olur.

Bu koşu ile birlikte artık jenerasyon’un söz sahibi isimlerindendir.
Bana göre biraz erken büyüklerin yanına çıktığı bir koşu olsa da bir sonraki zorlu sınav Gr.1 Başbakanlık koşusudur. Koşuya Abbas ile birlikte 3 yaşlı olarak katılan iki isimden biridir.
Koşunun gerçekten önemli bir sınav olduğunu söyleyebilirim, sayacağım isimleri duyunca hak vereceksiniz.
Önceki yılın klas isimlerinden Cartekitt, unutulmaz şampiyon Devir, jenerasyon’un başarılı isimlerinden Başkomutan, Catline, 1988 Gazi şampiyonu Top Image ve Southern Dancer, Calandra.

Koşuyu son metrelerdeki güçlü atakları ile kazanan Cartekitt olur. Buskashi ikincilikte kalırken, bir kez daha şampiyon Abbas’ı geride bırakmış, Devir’in 4. Olduğu koşuda yukarıda adı geçen bir çok önemli isim tabelanın dışında kalmıştır.

Bu zorlu sınav sonrasında o dönemde 3000m mesafede koşulan Büyük Taarruz koşusuna katılır ve koşunun favori ismidir. Fakat talihsizlik o ki, jokeyini düşürdüğü koşudan derecesiz olarak ayrılır. Koşu; Native Procida, Akar ve Norh Wind olarak bitmiştir.

Talihsiz koşu sonrasında Gr.1 Ankara koşusuna katılır. Jenerasyon’un en’leri bir aradadır. Ve Buskashi, Abbas ile birlikte koşunun favori isimlerindendir. Yarış Shetland’ın 25,10 ganyan ile kazandığı büyük sürpriz ile neticelenir. North Wind ikincilikte kalırken, Buskashi üçüncü olmuş Native Procida da tabelayı tamamlamıştır. Abbas koşudan 6. Olarak ayrılır. Buskashi 3. Kez bir araya geldikleri koşuda, iki yılın şampiyonu Abbası yine arkasında bırakmayı başarmıştır.

Bu koşu sonrasında sorun gösteren Buskashi geriye alınır.
Ve tam 3 yıl start alamaz.
Uzun ara sonrasında katıldığı Şartlı.5 koşuda, Satiye, Jim Hatter, Acacia ardında tabelayı tamamlar.
Sadece 1 hafta sonra yeni jenerasyondaki genç isimler ile Şartlı.3 koşuda bir araya gelir. Elde ettiği dördüncülük son startı olur.

Kısa süren kariyerine 14 koşu sığdırırken, 5 birincilik, 7 plase başarısı elde eder. Jokeyini düşürdüğü yarış haricinde sadece 1 kez tabela dışında kalır.
Bir çok önemli koşuda başarılı yarışlar yapmış, farklı jenerasyondaki şampiyon isimleri geride bırakmayı başarmıştır.

Koşuları;
(21137311120344)


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.