Şampiyon Atlar 21 Mayıs 2015 21:16

Abrek


Abrek – Kır Erkek
My Volga Boatman – Sağdune / Sky Rocket (24.02.1990)

Abrek’i aslında pek çoğunuz unutmuşsunuzdur diyebilirim, fakat eskilerin mutlaka anılarında bir yeri vardır.
Babası; My Volga Boatman, deyince herkes birkaç isim sayacaktır. Mesela; Vasko De Gama, Voleano ? yada hani şu Moon Light ile kısrak koşusunda ikili yapan Fleurette, Viviana yine adını atlarsak olmaz diyebileceğim Çiftenara, bu isimler arasında ABREK kısa süren yarış yaşamında en yetenekli isimlerden biriydi. Hatta My Volga Boatman’ın en iyi kariyere sahip yavrusu idi.
Annesi Sağdune ise 74 yılı iki yaşlı döneminde daha çok orta düzeyde koşularda yer almış, Free Handicap da son anda Scorpion’a kaybederek ikincilikte kalmıştı, sıkı bir jenerasyondu Nadas, Tünkut, Ay Tudor önceki senenin büyükleri bir çok önemli isim arasında baş altı at olmak bile başarıydı. İsmet İnönü Koşusunda Ay Tudor adındaki ikinciliği, Fikret Yüzatlı Kupası ikinciliği gibi plase başarıları ağırlıktaydı, 75 yılı Marmara koşusunda Prince Nur’a sıkı rakip oldu, Fatih Koşusunda bir kez daha Prince Nur ardında ikincilikte kaldı, Eliyeşil Kupası koşusunda rövanşı rakibinden almıştı.
Nispeten başarılı bir kariyere sahipti, böyle güzel eşgalli dolu dolu, kır bir kısraktı.
Harada ki en başarılı yavrusu Abrek’ti,
Bu iki isim en’lerini Abrek de birleştirdiler, öyle ki Sağdune; Abrek’in rengini ancak bu kadar açabilmiş ve ortaya gri tonlarda enfes güzellikte bir kır don çıkmıştı.

Abrek, Maiden bir koşuda rakiplerinin uzak farkla önünde kazanarak ilk startında umut vaad etmişti.

İkinci startında G3 Prof.Tevfik Başar koşusuna katıldı, KV düzeyi koşularda kazanma başarısı göstermiş yada plase olmuş rakipler karşısında ilk startının tesadüf olmadığını kanıtlarcasına yine kazanmayı bildi.

Jenerasyon ikililerinin Tay Deneme koşusunun favorisi olmuştu bile.
Fakat koşuyu; yine unutulmaz isimlerden Binba Star kazanmıştı, oda çok gösterişli bir maiden galibiyet sonrasında bu koşuya katılmıştı. Koşunun ikincisi yine birkaç dönemde nam yapam Mr.Black idi.
O da iki kum galibiyeti sonrasında II.İnönü koşusunda çim piste çıkmış ve Armada ardında ikincilik elde etmişti.
Prof.Tevfik Başar koşusunda kazanan Abrek, o gün Armada önünde fazla zorlanmamıştı oysa ki..
Bu görüntü ile Abrek’in tay deneme de biraz performansının altında kaldığını söyleyebiliriz.

Daimi pilotu K.Altınöz den sonra ilk kez E.Kurt ile start alacak olan Abrek, Gr.2 Kraliçe Elizabeth koşusuna katıldı.
Binba Star bu kez Armada önünde koşuyu kazanmayı başarırken, Mr.Black üçüncü, Abrek de dördüncü olarak tabelayı tamamladı. Gelecek yılın Gazi favorisi Thunder Bolt koşuyu 7. Olarak son sırada tamamlamıştı.

Sıradaki durak, ikililerin klasiği olan Gr.1 Çaldıran koşusu idi.
Koşuda öyle iddialı bir favori yoktu, eküriler ön planda çıkan isimler olsa da T.Y.A.Y ve Sah.Der. üçüncüsü Dean Martin, o gün Armada ya kaybetmişti. Ekürisi zaten henüz maiden idi.
Yine Jim Hatter KV düzeyi kazanmış, aynı yarışın 5.si olmuştu. Ekürisi Annie Hatter 3’te 3 ile yenilgisizdi, S.İ.A.Y ve Sah.Der. koşusunda Golden Hawk ve Thunder Bolt’u geride bırakmıştı.
Mr.Black etkili yarışlarına rağmen geri planda kalmıştı.
Abrek’in başarılarından söz etmiştik, bunların dışında yine şans verilmese de C.Kurt ile koşuya katılan bir Harika.V vardı, ilk startında Şart.1 koşuda başarılı bir galibiyet almış ve ikinci startında Çaldıran koşusuna katılmıştı.

Koşuyu sürpriz bir netice ile (18,75) Harika.V, Abrek önünde kazanmayı başarmıştı. Dean Martin ve Acacia tabelayı tamamladılar. Harika.V, harika bir yarış yaparak koşuyu tamamlamıştı. Netice de bir mucize değildi, benzeri bir Çaldıran koşusu 1989 yılında yaşanmıştı. İlk startını Şart.1 de kazanan Barbar, ikinci startında Çaldıran’a katılmış ve kazanmıştı. Ne yazık ki Çaldıran kariyerinin son startı olmuştu.
Kariyeri aynı diyebileceğimiz Harika.V için sonu da aynı oldu diyebiliriz. O da Çaldıran galibiyeti ile yarış yaşamına nokta koydu.

6 ay kadar ara sonrasında Abrek, Şartlı.5 koşuda yeni sezon için bir yarış gördü. Zayıf rakipler karşısında kolay kazandı.
Sezonun ilk sıkı mücadelesi Erkek Tay Deneme idi ve Abrek, Jim Hatter ile birlikte koşunun favorilerinden biriydi.
Üst üste kazanan Binba Star için ara sonrası ilk yarış olacaktı.
Düşünün Johny Guitar, yarış tarihinde hiçbir zaman unutulmayacaklardan olan Johny Guitar bile 85,00 lira ganyana koşmuştu.
İkili dönemi sonrası yeni yılda sadece bir Böl.Handikap/A kazanan Thunder Bolt, bu önemli koşuya adını yazdırmayı başarmıştı. Abrek, Jim Hatter, Binba Star tabelayı oluşturdular.

Sait Akson mücadelesi müthişti.
Erkek Tay Denemenin bir kopyası olmuştu, hatta sonuç bile “dejavu” aynıydı. Erkek tay denemede sadece 16 salise fark ile ikinci kalan Abrek, Thunder Bolt karşısında yine 16 salise fark ile ikincilikte kalmıştı.
Jim Hatter ve Binba Star, Erkek Tay Deneme de olduğu gibi tabelayı oluşturdular.

Abrek, Gazi günü Anafartalar’ı tercih etti.
Gazi koşusunun favorisi Thunder Bolt’du. Ve şampiyonluk mücadelesinde ekürisi The Best’e kaybetmişti.
Bir sonraki koşuda, Anafartalar da Abrek çok direkt favori idi. Koşuyu, henüz maiden ve Hand.16 dışında bir galibiyeti olmayan, hatta hiçbir grup mücadele de plase dahi olmamış Cuma’ya kaybetti.

Sonrasında kısalan mesafede Kocatepe koşusuna da favori olarak girdi.
Sait Akson da geride bıraktığı rakibi; Gazi 8.si Binba Star koşuyu kazanırken, Gazi 6.sı Johny Guitar da ikincilik elde etti. Abrek üçüncü olurken, Pırıl da dördüncü olarak tabelayı tamamladı.

Sonraki mücadele, bana göre çok gereksiz koştuğu, yaşça büyük rakipler karşısına çıktığı Ent. Topkapı koşusu idi.
Hani şu unutulmaz, meşhur Topkapı koşusu. Southern Dancer’ın devleştiği, ikinci baharında birincilik serisini 5’e çıkarttığı koşu.
Koşudaki konuk iştirakçi, 1991 yılından tanıdığımız Lucky Guest idi.
O yıl Topkapı koşusu Enternasyonel olarak 1900m de koşulmuştu. Lucky Guest, yine konuk katılımcılardan Past Master ve şampiyonlarımız Devir ve Abbas önünde koşuyu 1.53,47 derecesi ile kazanmayı başarmıştı.
Lucky şimdi 6 yaşında idi.
1400/1.22,56 ile Eliyeşil kupası, 1600/1.34,92 ile FSM koşusu galibiyetleri ile müthiş formdaki Southern Dancer, şampiyon Abbas, mesafenin unutulmazlarından Progay karşısında henüz 3’lü bir tay olan Abrek’in yapabileceği fazla bir şey yoktu.
Southern Dancer, müthiş bir yarış yaparak dünyanın en ünlü jokeylerinden Lester Piggot ile start alan Lucky Guest’i geride bırakmayı başarmıştı. Abbas ve Progay tabelayı tamamlarken, Abrek koşudan son sırada ayrıldı.

Ardından, KV-8 bir koşuda, Johny Guitar, Moon Shıne ve Jim Hatter’i geride bıraktı. Bu koşu Johny Guitar efsanesinin başlamasından oldukça kısa bir süre önceydi, yine de Abrek adını, şampiyonun önüne yazdırmayı başarmıştı.

Marmara Koşusunda yine yaşça büyük rakipler vardı. Altın Çocuk, sürpriz sayılabilecek bir galibiyet ile Binba Star önünde kazandı. Abrek koşunun üçüncüsü olurken, Southern Dancer ve Progay’ı geride bıraktı.

Sonrasında 1600m mesafeli KKTC koşusuna katıldı.
O gün hem büyüklerini, hem ezeli rakiplerini geçti. 1.34,66 derecesi ile uzak farkla kazanırken, Binba Star, Progay, Başkomutan, Altınçocuk ve Jim Hatter’ı arkasında bırakmıştı.

Son yarışının tesadüf olmadığını KV-8 Atıf Er koşusunda gösterdi. Binba Star, Jim Hatter ve Acacia önünde 1400/1.22,72 derecesi ile kazandı.

Kısa mesafeli koşular sonrası 2400m’ye Gr.1 Cumhurbaşkanlığı koşusuna çıktı.
Gazi ikinciliği sonrasında Thunder Bolt, Büyük Taarruz ve Ankara koşularını kazanmıştı, Johny Guitar, Cartekitt, Abbas, Volcano, Hügo... Ciddi rakipler karşısında Abrek, 2.27,46 derecesi ile Thunder Bolt ve Johny Guitar gibi şampiyonları arkasına katıp kazanmayı başardı.
Bu koşu Abrek’in kariyerinde ki ilk Gr.1 galibiyeti yanı sıra son startı ve son galibiyeti oldu.
16 start aldı, 7 kez kazandı, 8 kez plase başarısı gösterdi. Bir tek Enternasyonel mücadele de tabela dışı kaldı.

Koşuları;
(1134212223613111)


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.