Şampiyon Atlar 18 Ekim 2011 16:10

Van Damme


VAN DAMME - Doru Erkek
Bob Back (USA) - Global Viev / Vision) (17.04.1994)

Pistlerimizden geçen nadide isimleri hatırlamaya devam ederken yine jenerasyonunun en iyi isimlerinden biri olan Van Damme bu gün ki konu başlığımız oldu.
Kısa süren yarış yaşamına rağmen hafızlara kazınan ve sakatlıklar neticesinde pistlere erken veda eden isimlerden biridir Van Damme…

Yarış yaşamına A.Atçı ile 13.07.96 da 1200m çim pistte başlar, Les Olıvıers ve Hilal önünde birinciliğe uzanır, Şartlı 3 koşuda ikinci startında ikinci birinciliğine uzanırken Albatros, Genyeri, Külhanbey gibi isimleri geride bırakmıştır.

Katıldığı 3. koşuda koşuya gecikmeli başlayan safkan, Black Bull ardında ikincilik elde eder.
Sonraki koşusu KV8/L bir koşudur, yine jenerasyonun daki önemli isimler den Faır Tail koşuyu kazanırken, Samtaş Stud ikinci Vam Damme da üçüncü olur.

2 li dönemin son ve önemli mücadelesi, G2 Sakarya koşusudur, koşuya favori olarak katılan Fair Tail beklenildiği üzere koşuyu kazanırken Fastest Irısh ikinci VamDamme üçüncü Romus ise dördüncü olarak tabelayı tamamlar.

7 ay kadar süren bir ara sonrasında KV8/L koşuda Sam Holme, Faır Tail, Mandrake ardında dördüncülük elde eder.
Ardından yarış yaşamındaki ilk kum pist denemesine çıkar, Torpedo, Buffalo Bıll önünde uzak fark ile kazanır, sonraki kum koşusunda Torpedo, Çikaskondikas ve Tender Queen önünde kazanırken en yakın rakibine 15 boy fark yapar, bu koşu ile birlikte özelikle kum koşularının vazgeçilmezlerinden biri olmaya adaydır.

2200m çim pistte Şartlı 5 koşuda Gencin, Adnan, Pianıst önünde kazanır.

Sıra Gazi koşusunun koşulduğu güne gelmiştir, Gazi koşamayacak olan Van Damme’nin kaydı G3 Anafartalar koşusudur, Halayık, Albatros, Carınıo önünde birinciliğe uzanır, sonraki koşusu G3 Mimar Sinan koşusudur, Bella Otero, Sam Holme, Trapper önünde kolay bir birincilik daha yazdırır hanesine.

Üst üste aldığı galibiyetler ile gözler önündedir artık, G2 Büyük Taarruz koşusuna Trapper, Sun Speed, Sam Holme gibi Gazi 2.3. ve 4.sü rakipler karşısında favori olarak girer, koşuyu fotoda 6.55 ganyan ile Trapper kazanır, Halayık ve Bella Otero tebelayı tamamlar.

Bu koşu sonrası sakatlanan safkan pistlerden 1 yıl kadar uzak kalır.
98 haziranda katıldığı KV6 koşuda yarış görürken Harbinger, Jim, Sisiliano, Asos biten koşuda varlık gösteremez.
6 ay kadar daha ara verir, Siberia, Bambican, Berat II, N.Dancer biten koşuda 5.likte kalır, sonraki koşusu yine olumsuzdur, MBH olarak katıldığı koşuda Fezleke ardında bir ikincilik elde eder, son startı 99 yılında olur, yine MBH girdiği koşuda aldığı 6.lık ile pistlere veda eder.
Koşuları;
(11233411111265826)


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.