Şampiyon Atlar 17 Ekim 2011 15:08

Araslı


ARASLI - Kır Renkli Erkek
Bodrum - Kemiyetülırak.50 / H.zaman.25 (11.04.1999)

Pistlerimizde Bodrum’un izi büyüktür, yetişememiş görmemiş hatta hiç araştırmamış olsun, sadece at yarışları ile ilgilenen birinin bile muhakkak ‘duydum’ diyeceği bir isimdir.

Ağakılıç, Antepli, Ataklı, Babatual, Babaözgen, Baybalcı, Bayraklı, Barmeyt, Çay Güzeli, Çiğdemcan, Çip, Denizaltı, Bedir, Habibi, Kralbatur, Maruf VI, Meşale, Nurhatun, Sadullah, her ne kadar şaibeli olsa da Selçuklu, Yeni Foçalı, Zişan vee ARASLI…

Hepsini birbirine bağlayan isim ise Bodrumdur. Kemiyetülırak kızlarımızdan 50, pek fazla yetenekli isimlere sahip olmasa da Araslı o eksikliği fazlası ile gidermiştir.

Yarış yaşamına İzmir de 900m kum pistte başlayan safkan, süratli bir isim olan Yaşarcık’ın kazandığı koşu da ilk dört dereceye girememiş, koşuyu 5. olarak tamamlamıştı, ikinci startının KV6 oluşu, muhakkak ki beklentilerin olduğunun göstergesiydi.

Yine jenerasyonun hızlı bir başlangıç yapan ismi Cash In The Bank koşuyu kazanırken Yaşarcık ve Araslıyı da geride bırakmayı başarmıştı.

İlk birinciliğini uygun bir grupta Şartlı 2 koşuda aldı Araslı, sonraki KV8/L kum denemesinden galip çıkan taraf yine Araslı oldu, üstelik daha önceden geçildiği Cash In The Bank’ı geçerek rövanşı da almıştı. Bu koşu ile birlikte İzmir macerasını sonlandırırken İstanbul’un yolunu tuttu.
1200m çim pistteki KV8/L koşuyu kazanırken pek de öncelik verilen isimlerden biri değildi, artık tahmincilere bende varım der gibiydi.

İlk grup denemesi G3 Satvet koşusu oldu, Koşanefe koşuyu kazanırken yakın fark ile tabela dışında kalmıştı, G3 Sultansuyu Tarım İşl. Koşusuna çıktı, bu kez beklenilenin çok altında bir Araslı izlemiştik grubun gerisinde 7.lik ile ayrıldı koşudan.
G2 Kazım Karabekir koşusunda artık sürpriz şansı verilen isimlerden biriydi, Gölgesu, Tekelioğlu, Tatarcık ardında tabelayı tamamladı.

G1 Çanakkale Zaferi koşusunda birbirine çok bariz üstünlük sağlamayan isimler bir aradaydı, Büyü’nün favori olduğu koşuyu Araslı, Koşanefenin önünde kazanırken ilk grup galibiyetini de almış oldu, üstelik grup 1 koşuda.

G3 Tarzan koşusunda Büyü’ye geçilerek ikincilikte kaldı, G3 Babakuruş koşusu bir öncekinin aynısıydı, G1 Haralar koşusunda yerler aynı kalsa da sıralama değişti, bu kez Büyü ve Araslı ikilisini koşuyu kazanan Yaşarcık bozmuştu…

Ankara da G1 Cumhuriyet koşusuna çıktı, yaşça büyük rakipleri arasında tek 3 yaşlı olarak katılmıştı, pek de ihtimal verilmiyordu.

Efsane Cumhuriyet koşularından biri olan, Tamerinoğlu – Yavuzca biten koşuda çok iyi koşan Araslı, Dragondan bir burun farkı ile üçüncülüğü kurtarmıştı.

G3 Akbatur koşusundan dördüncülük ile ayrıldı, bu koşu sonrası İzmir’e gelen safkan G3 İnciraltı koşusunda Büyü ve Cash In The Bank’ı geride bırakmayı başardı.

KV8/L bir koşuda Sebat ardında ikincilikte kalarak G3 Nejat Evliyazade koşusuna çıktı, Ekinokshan ve Büyü önünde kazandı. Bu koşuyu G3 İzmir Vali Kupası birinciliği takip etti, üstelik Tamerinoğlu gibi bir ismi geride bırakarak. G3 Lozan koşusu ile birinciliklerini sürdürdü.
4 Yk yaşlı isimsiz bir G3 koşuda Yaşarcık’a geçilirken, Teselli, Ağakaraca ve Anadolu Ateşini geride bırakmıştı. Bu koşu sonrası yeni sezon öncesi Ankara ya gitti, 26.04.2003 tarihi Araslı’nın en önemli başarılarından birine imza attığı gün oldu, kum pistte koşulan G1 TBMM koşusunu Şirinoğlu, Yavuzca, Tekelioğlu, Yaşarcık, Tamerinoğlu gibi isimleri geride bırakarak tarihe geçti.

G2 Anadolu Tarım İşl.koşusun da umduğunu bulamayıp tabela dışında kaldı, G2 Ali Rıza Bey koşusu Demirkazık, Anadolu Ateşi biterken Araslı bir kez daha tabela dışındaydı.

G1 Niğbolu koşusunda sıralama Yaşarcık, Ersanhan, Koşanefe ve Gölgesu olurken Araslı ancak 6. olabilmişti. G2 Kosova koşusunda da düşüş sürüyordu, öyle ki koşuda en geri planda şans verilen isimlerden biriydi, Dragon, Şirinoğlu, Yavuzca, Demirkazık biten koşuda 9.oldu.
G1 Ent.Malazgit koşusunda yerli ve yabancı rakipler karşısında başarılı olamazken Ersanhan koşuyu kazanarak göğsümüzü kabartan isim oldu.

G2 Karacabey Tarım İşlt. Beşinciliği ve Ankara da koşulan Özgünhan’ın kazandığı G1 Cumhuriyet koşusundan sonra artık biraz istirahat gerektiği açıktı.
5 ay kadar aradan sonra 2004 yılına KV8/L bir koşu ile başladı, Talya ardında ikincilikte kalırken Ersanhan ve Ağakaracayı geride bıraktı.

İsimsiz G3 koşuda Ağakaraca ve Sebat ardında üçüncülük elde etti.
Kum pistte çime nazaran kuşkusuz daha başarılıydı fakat gösterdiği form düşüşünden sonra bir daha toparlanamadı, G3 Hasan Tahsin koşusunda tabelayı tamamlarken son koşusu 12.05.2005 tarihinde İstanbul’daki KV8/L koşu oldu.

Başarısız bir netice alarak yarış yaşamını noktaladı.
Günümüz de aygırlık yapmakta olan Araslı’nın 18 tayı olurken Arasbeyi, Fehimoğlu, Haydaraki, Şalaras isimli 4 tayı start aldı. Her biri kazanmayı başardı.

Koşuları;
(53111574122334121112167697562349)


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.