Şampiyon Atlar 22 Mart 2013 21:22

Ramadan


RAMADAN Al Renkli Erkek
Rainbow Quest / Broad Halo (14.03.1993)

Günümüzde, ülkemizde bir Rainbow Quest oğlu koşacak haberi gelse eminim ki bir hayli heyecan duyar merakla beklerdik. Zamanın da ise, gerek teknolojik yetersizlik, gerekse şimdiki kaynak ve imkânların olmayışı nedeni ile pekte ciddi bir etki yaratmamıştı. İlk startında sürpriz gösterilen isimlerden biri oluşu da bu durumu tesciller nitelikteydi. Öyle ki Rainbow Quest’i tanıyacağımız Bin Ajwaad daha aygırlık kariyerine bile başlamamıştı. Annesi Broad Halo, Turn-To hattının önemli temsilcilerinden Halo’nun kızıydı, bir yıl öncesinde eküri; aynı anne den Karabeyhan’ı almıştı. 95 Yılı tayları piste inerken içlerinden biri, doğumundan 20 yıl sonra kalemimize takılacak RAMADAN’dan başkası değildi…

95 Yılının sonlarına doğru yarış yaşamına başlayan safkan, Nedym, No More Best biten koşuda 3. Olarak ilk startını almış oldu. 1400m mesafeli maiden koşuda, Bohem 1, Sharp Habit ardında bir üçüncülük daha elde etti.
Sonraki startı kalabalık bir maiden koşu idi, son metrelerde Sunday Surprise’a geçilen Ramadan bu kez ikincilikte kaldı.
96 Yılına Adana da kum pistte kazanarak başladı, kolay bir gruptu ve fark uzak oldu.
1900m kum pistteki Şart2 koşuda Grup 3.lüğü elde etmiş, Alyoşa 1 ile birlikte ön plandaki isimdi ve rakibinin 2 boy kadar gerisinde bir ikincilik daha elde etti.

Gazi koşusuna az kalmıştı, her ne kadar Bold Pilot nedeni ile pek şanslı olamayacak olsa da mesafeli koşular ile hazırlık sürüyordu. KV6 Burhan Şenemgen koşusunda, 2100m mesafede çok başarılı bir yarış çıkartırken Keyif, Şafak.II ve Alyoşa 1 önünde fotoya uzanmayı başardı.

Bold Pilot, Habitat koşusunu tercihlemişti. G3 Sait Akson koşusunda Keyif ile bir nevi rövanş mücadelesine çıktı. Koşuda senenin flaş tayı Beretta vardı, ilk kez mesafeye çıkacak olmasına rağmen haklı favorilerdendi.
Keyif; Ramadan’a rövanşı vermezken, Beretta üçüncü, Cahill de dördüncü oldular.

Sırada ki sınav Gazi koşusu idi. 17 atın katıldığı mücadelede 1,05 Bold Pilot karşısında tüm isimler en iyisini yapmaya çalışacaktı. A.Atçı idaresindeki Ramadan, M.Altunbaş ile start alacak olan Nursultan ile eküri olarak koşuyordu, henüz sınıf bir koşuda yer almamış olsa da nispeten başarılı taylardan biriydi.
Büyük koşuda Kırboy ve Nedym koşuyu önde kabullenen isimler oldular, eküriler son düzlüğe kadar ilk 10 sırada görünmediler. Son 400’e girildiğinde Bold Pilot gelip liderliği alan isim oldu. Ve kısa bir süre içinde fark yapmaya başladı, dıştan Damista, içten Ramadan ikincilik için geldiler, Nursultan mücadelenin az gerisinde dördüncülükte idi. Az fark ile Damista ikinci olurken, Ramadan ve Nursultan 3 ve 4 olarak tabelayı tamamladılar.

Sonrasında G3 Büyük Taarruz koşusuna katıldı, Damista ile birlikte koşunun favorilerindendi. Princess Sera güçlü rakiplerini geride bırakırken günün tatlı sürprizlerinden olmuştu. Ramadan bu kez Damista’yı geride bırakarak ikinciliği aldı. Keyif tabelayı tamamladı.
Bu koşu sonrasında KV8 Atıf Er koşusuna katıldı, tempo verdiği koşuda Tenders Son, Liberty, Keyif önünde fotoya uzanan isim oldu.

Bir sonraki startı 3 Yk yaşlı rakipler ile G1 Cumhurbaşkanlığı koşusu oldu. Yağan yağmur nedeni ile pistin bir hayli ağır olduğu ve Bolt Pilot’un uzun bir süredir devam eden birincilikler serisine Thunder Bolt’un son verdiği koşu.
Atlar pisti ortaladılar ve düşük tempo ile başlayan koşuda Ramadan kendini, Bold Pilot’un ekürisi Dartino önüne attı ve koşuya tempo vermeye başladı, virajda Moon Shine bu isimler arasına dahil olurken son 200m de Thunder Bolt gelip gruba hakim olurken içten gelen Airman ikinci, dışlarındaki Ramadan üçüncü ve yine yakın foto da Moon Shine dördüncü oldular.

Zorlu mücadele sonrasında kısa bir ara verdi, 1997 yılına Adana da başladı. KV7 Karaisalı Bld.Bşkn. koşusunda, Adana kum pistinin iddialı isimleri Kaşemumkara ve Mr.Black ekürileri karşısında idi. Mr.Black ve Ramadan, Kaşemumkara dan sıyrılıp liderlik mücadelesine başladılar ve son metrelerde gülen taraf M.Black oldu.

Bu koşu sonrasında Ramadan yine bir takım sorunlar nedeni ile geri alındı. Bu kez pistlerden bir hayli uzak kaldı. 1,5 yılı aşkın bir süre sonrasında 1998 yılında 2100m mesafedeki KV7 koşuya katıldı.
Koşuya tempo verirken yarışın her yerinde rakiplerine hakimdi, son metrelerde fark uzak oldu. Serener, Binba Star, Balkaya gibi başarılı isimler tabelayı oluşturdular.
2400m mesafeli Şart5 koşuda Moon Shine önünde fark yine uzak oldu. KV7 Çalbatur koşusunda, yeni jenerasyonun başarılı isimlerinden Sam Holme önünde fotoya uzandı.
KV8 Org.Eşref Bitlis koşusuna Nursultan ile eküri olarak çıktı. Müthiş koşuda ekürileri fotofinişh bile zor ayırdı. 1 saliselik fark ile Ramadan ekürisini geride bırakmayı başarmıştı.

G1 TJK koşusunda rakipler bir hayli güçlü idi. Şampiyon Trapper’in Ortak’a kaybettiği koşuda, Ramadan, Karabeyhan ile eküri olarak piste çıktı. Ortak, Trapper, Karabeyhan, Damista biten koşuda koşuyu kendi halinde 7.olarak tamamladı.
Sonrasında kum pistte katıldığı isimsiz G3 koşuda, Çimini, Sivrihisarlı, Green Peace, Mandrake tabelayı oluştururken kum pistin önemli isimlerinin bir arada olduğu koşuda, beklenenin altında bir yarış çıkartarak tabela dışında kaldı.

Kısa ara sonrasında katıldığı Şart5 koşuda, Top Comas, Astra Star, Desert Worrior ardında son sırada 4.lük elde etti.
Adana da çim pistte kazandı, Şart4, Şart5 galibiyetler ile İstanbul’a geldi, Saraylı önünde çok kolay bir birincilik daha geldi.
Yaklaşık 1 yıl kadar start almadı, 2000 yılındaki ilk koşusu olan Şart 3 koşuya Bebecik ile eküri olarak çıktı, genç ekürisine koşuyu kazandıran isim oldu.
Tabela içerisindeki birkaç koşu sonrasında sene sonuna doğru tekrar form bulan safkan. Şart3, Şart4, Şart4 ve KV7 İbrahim Özekici koşusu olmak üzere 4 kez üst üste kazandı.
2001 yılına yine kazanarak girdi, 2400m mesafeli kum pistteki koşuda çok kolay ve uzak kazandı.
Ardından G3 Adana Bld.Bşkn koşusuna katıldı. Ciddi rakibi Dear Star önünde fotoya uzanmayı başardı.
İsimsiz G3 koşunun favorilerindendi, beklenenin altında bir koşu ile yarışı son sırada tamamladı.
İlerleyen yaşı nedeni ile performansı bir hayli gerilemişti.
2002 yılında 9 yaşındaydı artık, 8 start aldı ve bir Şarlı 5 koşuda birincilik elde edebildi. Son startı 14.07.2002 tarihinde oldu. Nerval’in kazandığı Şart5 koşudan etkisiz bir yarış ile son sırada ayrıldı.

Yarış yaşamı boyunca 44 koşuya katıldı, 17 birincilik, 8 ikincilik, 9 üçüncülük, 4 de dördüncülük elde etti.
Koşuları;
(33212123213211117841113344111111632734823217)

Çok güçlü bir pedigriye sahip olan Ramadan’ın aygırlık kariyerinde iyi değerlendirilemediğini düşünenlerdenim.
3 Yıllık hara kariyerinde 16 tay verirken, yüksek verim alınan bir yavrusu olmadı.
(13-1-22-12-4) (52) gibi müthiş bir dozaj profiline sahip olan safkan, üst düzey dayanıklılığı temsil eden ender isimlerden biriydi. Belki de daha fazla kısrak ve farklı kanlarda denense idi, çok daha farklı sonuçlar alınabilirdi. Tabi safkan’ın özel de görevini yapmış olduğu kısmını da atlamamak gerek.
21.02.2006 tarihinde Ramadan yaşamını yitirmiştir...


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

hayalperest1652

09 Nisan 2015 21:54

Ramadan'la ilgili anımı anlatmak istiyorum. 1,5 yıl sonrasında koşup kazandığı yarışta bankomdu ve o günkü altılıyı yakalamıştım. At yarışıyla ilgisi bulunmayan Avusturya da yaşayan o yaz tatili için memleketine gelen arkadaşıma da kupon yapmıştım. Arkadaşım kazandığı ikramiye ile temizlik ürünleri satın alarak mahallemizdeki camiye bağışlamıştı.