Şampiyon Atlar 04 Şubat 2013 01:19

Ersoylu


Ersoylu – Al Erkek
Servet.2 - Neame.19 / Hilalüzzaman.10 (30.04.1977)

Sa’d III günümüzdeki en zengin aygır kolunun büyük büyük dedesidir, 60’lı yıllarda Akbatur, daha sonra Satvet ve Albatura uzanan bu hattın bir diğer uzantısı da Servet.2 idi, SATVET haraya alındıktan sonrada şampiyon ünvanını aygırlık kariyerinde de korudu. 78 doğlumlu taylarından olan Albatur, bu hattı gelecek nesillere taşıyacak en vasıflı oğluydu. Bundan bir yıl kadar önce; 1977 Yılında ise, Servet 2’nin bir oğlu da, H.Zaman kızı 19.Neame’den doğmuştu. Bu tay 1980 yılında başladığı yarış yaşamı sonrasında 4 yıllık kariyeri ile tarihe damga vuracak isim ERSOYLU’dan başkası değildi…

24 Şubat tarihinde Adana da, Altılı ganyan’ın ikinci ayağını oluşturan maiden koşuda ilk startını alır, Barbaros koşudan birincilik ile ayrılırken Ersoylu ve Çamdalı ikinci – üçüncü olarak koşudan ayrılır.
Mart ayındaki ikinci startında Barbaros bir kez daha mağlup eder Ersoylu’yu, ikinci ikinciliğini alırken Yusufçuk 2’yi geride bırakmıştır.
Bir hafta sonra Koçero ve Çayıralan önünde kazanarak üçüncü startında maiden’a veda eder.
Sonrasında katıldığı Şartlı koşudan da galibiyet ile ayrılırken, Martı ve Gökçam’ı geride bırakır. Giderek artan bir form grafiği ile ilerlerken yine katıldığı Şartlı koşuda ağır favorilerden biridir. Fakat 8,45 ganyanı ile Köroğlu sürpriz bir galibiyet ile Ersoylu’yu geride bırakır, Gökçam üçüncü olur.
Bu koşu ile birlikte İstanbul’a gelir, ilk startın da Handikap bir mücadeleye katılır, biraz kilo fazlası taşımasına rağmen Ersoylu, Bahri Konuk idaresinde fotoya uzanırken, Egemen ve Havuçerol’u geride bırakmıştır.

Haziran ayında katıldığı ilk Açık mücadele, İhsan Abidin koşusudur, Havuçerol, Bodrum, Önen Panosu gibi isimler arasında katıldığı ilk zorlu mücadelesidir. Kadir Altınöz ile Tulgad ve Bodrum’u 7,20 ganyanı ile geride bırakırken sınıfını da belli etmiştir.
22 Haziran da Açık Aziziye koşusuna katılır, yine Kadir Altınöz ile start alan safkan bu kez rövanşı Tulgad’a kaptırmıştır, ikincilik elde ederken bir diğer başarılı isim Çetiner’i geride bırakmıştır.

3 ay kadar bir ara sonrasında, 18 Eylül Tarihinde Açık Enver Erlat koşusuna katılır. Jenerasyonun 10 başarılı tayının bulunduğu koşuda Kadir Altınöz idaresindeki Ersoylu, S.Akdı’lı Tulgad’ı bir kez daha mağlup etmeyi başarmıştır.

Sırada şampiyon tayı taçlandıracak olan G1 Hatay koşusu vardır. 9 tayın katılımı ile gerçekleşen koşuda Ersoylu, Kadir Altınöz ile 4 numarada start alır.
Biraz yumuşak pistte koşulan koşuda 1.48,48 bitiriş derecesi elde ederken, Bodrum ve Çetiner’i geride bırakır.
Katıldığı 10 starttan 6 birincilik ile ayrılan safkan, %100 ikili başarısı gösterirken, Hatay koşusu galibiyeti ile şampiyonluğunu ilan eder…

Ay sonunda 1400m çim pistte koşulan Açık Haralar koşusuna katılır, günün bankosu iken, güvenenlerini yanıltmıştır. Hatay da kolay geride bıraktığı Çetiner, 5,90 ganyan ile şampiyonu geride bırakmayı başarır. Cembey koşunun 3.sü olur.
9 Kasımda 1600m çim pistte G1 Haralar koşusu koşulur, ( O yıl 2 hafta ara ile 1400 ve 1600m mesafede Haralar koşusu koşulmuş ) altı atın katıldığı koşuda 4 numara ile Kadir Altınöz idaresinde start alır.
Sıralama, Çetiner, Ersoylu, Cembey, Tulgad şeklinde oluşurken, Çetiner ikinci kez güçlü rakibi önünde fotoya uzanmıştır…

Yıl sonun da katıldığı son koşu G1 Başbakanlık koşusu olarak kayıtlara geçmiş olan 1600m çim pistte ki TBMM koşusudur. Yaşça büyük rakipler arasında 9 atın katılımı ile gerçekleşen koşuda, Ersoylu büyüklerini geride bırakarak önemli bir başarıya imzasını atar. Koşu Ersoylu, Kaplan 7, Umut 2, Tulpar sıralaması ile biter.

13 Startında %100 ikili başarısı ile yılı kapatır.

Yeni yıla Ocak ayında Adana da girer, Açık Adana koşusunu Kafkas ve Yusufçuk önünde kazanır. 4 ay kadar ara verir, mayıs ayında İstanbul da katıldığı Açık koşuda kendisinden 2 yaş büyük döneminin önemli isimlerinden Umut.II ardında ikincilik elde ederken Çetiner’i geride bırakır.

28.06.1981 Tarihinde koşulan önemli yarışlar ve Dersim’in kazandığı Gazi koşusu ile renklenen yarış gününde, o yıla özel olarak koşulan Açık - Atatürk’ün 100.Doğum Yılı koşusuna 11 at katılır.
Gazi koşusunun hemen öncesinde koşulacak olan yarışta 8 numara ile S.Akdı idaresinde start alan Ersoylu, girdiği güzel mücadele de bir kez daha güçlü rakibine boyun eğerek ikincilikte kalır.
Bu önemli mücadele de bir öncekinin kopyası gibi Umut 2, Ersoylu, Çetiner sıralaması ile bitmiştir.

Açık Mohaç koşusu da ikincilik getirir, Tulgad’ın kazandığı koşu Ersoylu ve Çetiner sıralaması ile biter, sonraki mücadelesi Niğbolu koşusunda yine ağır top’lardandır. Fakat Çetiner daha önceki becerilerinin tesadüf olmadığını kanıtlarcasına koşarak, 5,15 ganyanı ile birinciliğe uzanırken Havuçerol da ikinciliği Ersoyludan almıştır. Bu koşu ile Ersoylu ilk kez ikili dışında kalıp üçüncülük elde etmiştir.
Veliefendi koşusunu, Kaplan7 ve Gündoğdu önünde kazanır, sonrasında Malazgirt koşusunda Tolga ve Nemrut’u geride bırakır.
2400m mesafeli Açık Babakuruş koşusu ile bir birincilik daha gelir, Gündoğdu, Kaplan7 ve Nemrut önünde.

81 Yılı ile birlikte G1 Cumhuriyet koşusu koşulacaktır. Yeni jenerasyon isimler, gençler ve yaş olarak büyük rakipler bir aradadır. Bu taylardan biri de gelecek yıllara damga vuracak olan Albatur’dur.

Ersoylu, Albatur mücadelesi ile oluşan koşu, 1.45,87 ile sonuçlanırken Oymapınar üçüncülük elde eder. S.Akdı idaresinde fotoya uzanan Ersoylu ilk Cumhuriyet koşusunu kazanan isim olarak tarihe geçer.

1982 Yılına Adana da giriş yapar, Açık Adana koşusunda birinciliğe uzanırken Bilgehan ve Kayhanbey’i geride bırakır.
Ardından Açık Mercimek koşusuna katılır, Ersoylu’nun seri birinciliklerine Barbaros dur derken, şampiyon beklenenin altında bir yarış çıkartarak Kayhanbey ve Bilgehan’ın gerisinde dördüncülükte kalır. Bu da yarış yaşamı boyunca bu güne kadar tabelanın son sırasında kaldığı ilk koşu olur.
Bir sonraki Açık mücadele de Barbaros güçlü rakibini bir kez daha mağlup etmeyi başarır, koşu Ersoylu, Yusufçuk ve Kafkas sıralaması ile bitmiştir.

1,5 ay kadar kısa bir aranın ardından İstanbul da bir kez daha Albatur ile bir araya gelir, koşuyu kazanmayı başarırken sıralama Ersoylu, Albatur, Özüşan, Gün Doğdu şeklinde oluşur.
Bu koşu ile birlikte G1 Tarım Ve Orman Bakanlığı koşusuna katılır. Koşuyu Albatur, 2.41,66 derece ile kazanırken pist rekoru kırmıştır. Bu koşu ile birlikte Albatur, uzun mesafelerde ne kadar etkili olduğunu artık tescillemiştir. Ersoylu’yu ikincilikte kalırken, Özüşan ve Hakan da tabelayı tamamlayan isimler olmuşlardır.

Albatur kısa mesafede güçlü rakibine iki kez kaybederken, uzun mesafede bir araya geldikleri ilk koşuda farklı bir üstünlük sağlamıştır rakibine.
Mesafeli yarışlarda bir kez daha bir araya gelen ikili Niğbolu koşusunda buluşur. Bir nevi rövanş mücadelesi olarak beklenilen koşuda Albatur bir kez daha Ersoylu’yu geride bırakmayı başarır, Özüşan koşudan ikinci olarak ayrılırken mesafeli koşularda Ersoylu’yu tahtından isim’dir Albatur.

2800m mesafedeki Veliefendi koşusuna biri MBH olmak üzere 12 at katılır. Mesafe nedeni ile favori Albatur’dur.
Fakat Albatur beklentilerin altında bir koşu çıkartarak tabela dışında kalırken, Ersoylu koşuyu Tulgad ve Tulhak ekürileri önünde kazanmayı başarır, Hakan tabelayı tamamlayan isim olur.

8 Atın katıldığı Malazgirt koşusu ile mesafesine dönen Ersoylu, S.Akdı idaresinde Hakan, Tulgad ve Oymapınar önünde birinciliğe koşar.

Yine mesafe 2400m olurken Babakuruş koşusunda Albatur ile bir araya gelir. S.Akdı ile Ersoylu ; Tulgad ve Tulhak ekürilerini bir kez daha ikinci ve üçüncü sıraya bırakır, beklenenin altındaki performansı ile Albatur tabelayı tamamlayan isimdir.

2000m mesafedeki Açık Seklavi koşusu birinciliği, Oymapınar, Tulhak ve Tatarhan önünde gelir.

Yıl sonun da ikinci Cumhuriyet koşusu koşulacaktır. 9 Atın bir arada olduğu koşuda üst jenerasyon isimler yanı sıra yeni tayların başarılı ismi Sadun, üst üste kazanan Erdener gibi isimler start alır.
Bu önemli mücadeleyi ikinci kez kazanarak önemli bir başarı elde eden Ersoylu; Tulhak, Sadun ve Kahkaha’yı geride bırakarak birinciliğe uzanmıştır.

2 ay kadar kısa bir ara sonrasında 1983 yılına Adana da giriş yapar. Koşuyu Bilgehan kazanırken, Ersoylu ikinci, Kafkas üçüncü, önceki senenin galibi Barbaros da dördüncü olmuştur.

Açık Mercimek koşusuna sadece 4 isim katılır, Adana koşusunda tabelayı oluşturan isimlerin katıldığı koşuda bu kez sıralama değişmiştir. Kafkas koşuyu kazanırken sıralama Ersoylu, Bilgehan ve Barbaros şeklinde oluşmuştur.

Kısa ara sonrasında İstanbul sezonuna Mert, Tulhak ve Tulyad önünde kazanarak başlar.
Ardından 7 atın katıldığı Tarım ve Orman Bakanlığı koşusuna katılır. Mesafenin başarılı ismi Albatur ikinci kez fotoya uzanan isim olmuştur. Önceki yıl 2.41,66 ile kırdığı pist rekorunu 2.40,91 ile yinelerken tabela sıralaması, Tulhak, Ersoylu ve Mert şeklinde oluşmuştur.
2000m mesafede Niğbolu koşusuna çıkar, 6 atın mücadelesinde Albatur bir kez daha rakibini mağlup ederken, Tulhak üçüncü, Oymapınar da dördüncü olur.
2800m mesafeli Veliefendi koşusunda büyük favori Albatur’dur. Beklentiyi boşa çıkarmaz Ersoylu, Tulhak ve Sadun önünde bir kez daha birinciliğe uzanırken mesafeli koşularda rakipsiz olduğunu kanıtlamıştır.

Ve mesafe kısalır, Ersoylu lehine dönen mesafede Malazgirt koşusunun favori ismidir. O gün Sadun üst düzey bir performans ile birincilik mücadelesine dahil olurken, Albatur müthiş spirinti ile bir kez daha fotoya uzanan isimdir.
Albatur ve Sadun sıralaması ile biten koşuda Ersoylu üçüncülük elde ederken, Özüşan tabelayı tamamlar. Müthiş formu ile Albatur kısalan mesafede de Ersoylu’yu geride bırakmayı başarmıştır.

2400m mesafeli Babakuruş koşusuna 6 at katılır, Albatur tartışmasız favori konumundadır. Sonuç tahmincileri yanıltmaz, mesafesinde Albatur bir kez daha fotoya uzanan isimdir.
Ersoylu, ikinciliği Sadun’dan alırken Elhan tabelayı tamamlayan isim olur.

2000m mesafeli Seklavi koşusuna 4 at iştirak eder, bu kez Albatur yoktur, uygun grupta Ersoylu için kolay bir koşu beklenirken, yine bir ikincilik gelmiştir. Bahadır koşuyu kazanırken, Ersoylu ikinci, Elhan üçüncü, Kahyanbey de dördüncü olur.

83 Yılı Cumhuriyet koşusunda yine iddialı isimler bir aradadır. Müthiş formdaki Albatur ve yeni jenerasyon isimler ile 11 atın katıldığı mücadelede bir çok isme şans verilemektedir. Formunda gerileme gösteren Ersoylu, kısa mesafede Albatur’un ne yapacağı merak konusu iken alternatif isimler aranmaktadır. Albatur’un Erbatur ile eküri olarak katıldığı koşuda Albatur bir hayli startta oyalanırken şansını baştan yitirmiştir. Ersoylu adına yakışır bir yarış çıkartırken 1.45,12 bitiriş derecesi ile Nihavent, Bodrum ve Erbatur’u geride bırakır.
Bu galibiyet ile üçüncü kez Cumhuriyet koşusuna adını yazdırırken günümüzde dahi halen konuşulacak bir başarıya imza atmıştır.

Üçüncü Cumhuriyet koşusu galibiyeti ile Ersoylu tarihe geçerken, bu koşu sonrasında Erol İçingir artık bırakma kararı alır. Devlet harasına vermeyi düşündüğü Ersoylu için at sahiplerinden 15 milyon ve hatta daha üzeri teklifler gelmesine rağmen, ‘’ben atımın baba olmasını istiyorum’’ diyerek 10 milyon karşılığında aygırlık vazifesini yapmak üzere hara’ya göndermiştir.
Yarış yaşamı boyunda 42 start alıp, 20 birincilik elde etmiş, 18 kez de ikincilik elde ederek %92 ikili başarısı göstermiş, 1 kez dördüncülükte kalan şampiyonun tabela başarısı %100 olmuştur.
Koşuları;
(221121121122112223111114212211111223223221)

Aygırlık döneminde, Aktolgalı, Bababersoy, Bükentay, Demeter, Erbaba, Güney, Hürsoy, Haberbatur, Karaca.5, Rükentay gibi bir çok önemli ismi pistlere kazandırmış, Özellikle Haberbatur gibi bir şampiyon vererek kan hattının devamlılığında önemli bir rol oynamıştır.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

murti

03 Mayıs 2013 09:29

sayın yunus emre bey ilginize çok teşekkür ediyorum saygılarımla.

Yunus Emre Aşık

02 Mayıs 2013 18:09

Southern Dancer'da gelecek içerik arasında, tüm hayatı mevcut. İlerleyen günlerde yerinie alacaktır. Çalışmayı sizin için öne çekebiliriz. saygılarımla.

murti

02 Mayıs 2013 09:14

beni ogünlere götürdünüz allah ne muradınız varsa versin, sizden küçük bir rica sayın ahmet tokdemirin southerndancer isimli safkanı hakkında ne bulabilirseniz yazarmısınız

Yunus Emre Aşık

04 Şubat 2013 20:36

Eee Nostalji deyince, üzerimize tanımıyorum :))

Karayel

04 Şubat 2013 14:30

yaşamış kadar olduk, emeğinize sağlık tşk..

Emre Divar

04 Şubat 2013 13:47

İyide ben onu Facebookta yazdım ama Gölge adam olmuyor :)Hakkaten ya çok keyifliydi

GölgeAdam

04 Şubat 2013 13:44

Oymapınar geliyorrrrrrrrrrrr :D Bunuda atla gel şaban dan bilirdik :))

NALBEY

04 Şubat 2013 13:42

Haberbaturdan dolayı bilirdim ama o kadardı.Bu yeterince açıklamalı olmuş :)

Bekir

04 Şubat 2013 13:40

gerçekten harika olmuş elinize sağlık