Şampiyon Atlar 14 Kasım 2011 18:39

Sıh Taha


SIH TAHA Kır Erkek
Hilalüzzaman.25 / Zehra.97 (18.03.1993)

Yıl 1997 Haziran ayının ortaları idi, söyle cıvıl cıvıl bir Pazar sabahı, günlük güneşlik mis gibi bir hava, tabi ilk işimiz en yakın gazete bayiine gidip şimdilerde olduğu gibi o yıllarda da çok populer olan spor gazetelerinden birinin bülteni almak.
O zamanlar bir hafta öncesinden kimin koşacağını netten takip etme imkanı yok, bülteniniz de ertesi günün programını sığdıramayıp vermedi mi kimin koşacağına daha farklı bir heyecan ile bakıyorsunuz.
Gazeteye hiç bakmadan bülteni çıkardım, o zamanlar program içerde yazılıyor ön taraf biraz daha haber içerikli, arka sayfada yorumlar var, kocaman bir başlık atılmış ‘’ Beşli Ganyan’’ diye…
Hemen göz attığımız da Van Damme, Saruhanağa göze çarpıyor yılın yeni yeni isim yapan tayları, biraz daha aşağılara indik mi 111111 şeklinde bir toto göz alıyor, Yavuzhan…
Tabiki de beşli ganyanın sebebi şampiyon, daha önce hep geride bıraktığı isimler birde gençlerden bir isim, her ne kadar Veli efendi de olmak var dı yaa desek de, en yakın ganyan bayiine giriş yapıyoruz, bu koşuları orda izlemenin keyfi bir başka ordaki havayı teneffüs etmek nabız yoklamak…
Her neyse, kuponumuzu yazıyoruz kendimizce, bültenin arkasında orta sütun da boydan boya yorum yapan biri var ‘’Hipodrom Casusu’’ adı ile, kolay kolay yorumcuları dikkate almam, bir tek onun yazılarını okuyorum, espirili de bir yaklaşımı var, sıra ile koşu koşu değilde genel olarak bahsediyor yarışlardan, Yavuzhan koşusundan hiç bahsetmemiş sadece 5 ayak anlatmış, ‘’eee okadarını da banamı soruyorsunuz, görünen köy klavuz istemez’’ misali, velhasıl oyunlar oynanıyor normalinden kalabalık bir gün, uzatmadan koşumuza geleyim, A grubu Araplara ait, G2/Çifteler koşusu.
Start veriliyor koşu başlıyor, Sarar ve Akyel liderliği peşinde Kartalbey, Yavuzhan, sıralaması düzlük üzerinde Kartalbey gruba hakimiyetini hissettirirken sahneye Yavuzhan çıkıyor, iterek de olsa liderliği bir anda alıyor, hatta bilmeyen derki o gelişle bir anda 5boy yapması lazım, Kartalbey’e 1 boy kadar hakim olmuşken her zamanki gibi vites küçültüyor, son metreler her kez için bir şok… dıştan gelen Süleyman Akdı bir anda aynada beliriveriyor, o an için olan tedirginlik anlatılmaz, yaşanır…
Kuponumuzun yatacağından ziyade Yavuzhan’ın geçilmiş olma ihtimali bize daha çok dokunuyor, ganyanda her kafadan bir ses, ‘’geçti’, ‘’yok geçemedi’’, saçmalamayın yaaa nereye geçiyor ………… !
Süleyman .. …. .. bizi, tutuyordum yazmadım ……yım… v.s v.s
O arada ganyanda ki ihtiyar biraz yüreğimize su serpiyor, ( tabi nede olsa bizim için bilir kişi )
- Geçemeeezzzz..! Yavuzhan’ın fotoda kaybettiği nerde görülmüş ?
Onlar konuşa dursun fotofinish açıklanıyor, 3 salise fark ile pistin dışından gelen Sıh Taha, Yavuzhan’ı geçmeyi başarıyor… Tadımız kaçmış evin yolunu tutuyoruz…
Hemen hemen bir ay kadar sonrası, yine bir Pazar günü G2 Mohaç koşusu, bülten başlıkları ‘’Bu sefer Yavuzhan’’ olarak değişmiş, hipodrom casusuna bir göz atıyorum, Yavuzhan bu kez aynı hataya düşmeyecektir yazmış… Yavuzhan’ın hatası ? tabii o içerdeki Kartalbey’e kendini öylesine kaptırmış ki, dıştan gelen Sıh Taha’nın farkında dahi değil.
Mohaç koşusunda İmprator, Yavuzhan’ı bir kez daha uyutmayı başarıyor, hemde tam 1 salise fark ile, Tümerbey mücadelesine dıştan ortak olan Sıh Taha bu kez kırmızı bariyerler de beliriyor dış kulvardan bu kez Yavuzhan fark ediyor etmesine fakat toparlayana kadar ayna geçiliyor, fotofınısh den ikinci kez Sıh Taha çıkarken, o zamanlarda kızıyor olsak da şimdi böyle koşuların at yarışlarına ne kadar renk kattığını bir kez daha anlıyoruz…
Sıh Taha, ünlü Hilalüzzaman.25’in tayıdır, aynı zamanda şampiyonun baba kardeşidir…
Hikayemizin kahramanı Sıh Taha, 28.02.1996 da Adana da 800m kum pistte yarış yaşamına başlar, Beyefendinin kazandığı koşuda 4. olarak tabelayı tamamlamıştır, ikinci startında maiden’e veda ederken, galibiyeti yaklaşık 3 ay kadar aradan sonra İstanbul da 1200m çim pistte gelmiştir.
1400m çim pistte bir Şartlı 3 daha kazanarak Rişvanbey, Asunilay ve Kırşerifeyi geride bırakır.
Sırada ki sınav 3 yaşlıların önemli mücadelelerinden biri olan G2 Aziziye koşusudur, koşuda G3 galibiyet sahibi olan ve tecrübeli isim Yıldızağa favoridir, sonuç beklenildiği gibi olur, Yıldızağa koşuyu kazanırken henüz daha yeni parlayacak olan Caş ikincilikte kalmış, Beyefendi koşuyu üçüncü olarak tamamlarken Sıh Taha da dördüncü olarak ayrılmıştır.
KV6 bir koşuda Rişvanbey ve Nurtaç’a, geçilirken, Nurtaç, Sabutay, İzzetbey, Melihhan biten KV7 koşuda 5. kalmıştır.
Sıh Taha aslında daha çok şey yapabilecek bir isimdir, en azından o zamanda beklentiler o yönde olsa da jenerasyonun da oldukça sivri bir jenerasyon olması nedeni ile de kendisini ispatlaması biraz zaman alacaktır. G1 Çanakkale Zaferi, Caş’ın zaferi ile sonuçlanırken Çiğdemcan ikinci Sıh Taha ise üçüncü olur, G3 Tarzan koşusuna Yıldızağa adını yazdırır, Denizaltı ikinci, Rişvanbey üçüncü, Sıh Taha ise dördüncülükte kalır.
Kv6 mücadelede ikincilik elde eder, daha öncede belirttiğimiz üzere jenerasyon oldukça parlaktır, her ne kadar adı şaibeli olsa da zamanının fırtınalar koparan ismi Tansel koşuyu kazanır, Sıh Taha ikincilikte kalır. İkinci kum startı olan KV23 koşu Rükentay, Börühan ve Sebina önünde kolay bir galibiyet ile biter. G3 Babakuruş koşusunu Caş kazanırken, Sıh Taha tabela dışında kalmıştır.
Sıra da üçlü tayların derbisi olan G1 Hatay koşusu vardır, o güne kadar henüz geçilmemiş Mirhat koşuyu kazanırken, Yücehan ikinci, Benkar üçüncü, Sıh Taha ise dördüncü olur.
Mirhat da adı şaibeli olsa da koştuğu dönemin ünlülerinden sadece biridir.
Rişvanbey, Haberbatur biten KV8 koşuda 5.likte kalır, Hand.20 bir koşu kazanırken, Kv8 bir koşuda Haberbatur ardında ikincilikte kalmıştır.
G3 Akbatur koşusu, pek çoğumuzun aklında olan o meşhur son ayak…
Koşuda namağlup Mirhat ağır favoridir haklı olarak, Sıh Taha ilk grup galibiyetine Selim Kaya ile bu koşuda olaşır sürpriz bir şekilde, Mirhatın tabelaya giremediği koşuda Sebina ikinci, Börühan üçüncü Deli Mavi de dördüncü olurlar.
Yılın son koşusu Adana da 1400m kum pistte G3 Gap koşusudur, MBH koşan Mirhat kolay bir birincilik elde elderken, Beyefendi ikinci, Sıh Taha ise üçüncü olur.
Yeni yıldaki ilk koşusu G3 Seyhan Belediye Başkanlığı koşusudur, kendisinden büyük isimler ile koşuya katılan Sıh Taha, Kartalbey ve İbocan ardında üçüncülük elde eder.
Heybetli II, Beyefendi, Tümerbey, Haberbatur biten KV7 koşuda dereceye giremezken, sonrasında katıldığı G3 Yıldırım Beyazıd koşusunda 4. lükte kalır, aynı zamanda bu koşu Mirhat’ın ikinci kez geçildiği koşudur, Kartalbey kazanırken, Halid de üçüncü olur.
G3 Adana koşusunda Halid ve Kartalbey ardında üçüncülük, G3 Adana Vali kupası koşusunda Kartalbey ve Beyefendi ardında üçüncülük ve birde KV6 birincilik ile İstanbulun yolunu tutar, G3 23 Nisan koşusunu Caş kazanır, Sıh Taha ikincilik elde eder, G1 TBMM koşusuna çıkar, Yavuzhan, Caş eküri biten koşuda yakın bir üçüncülük elde eder.
Kv7 bir koşu kazanarak G1 Niğbolu koşusuna çıkar, Mirhat’ın uzak fark ile kazandığı koşuda fotoda Caş’ı geçerek ikinciliği kurtarır.
Ve girişte bahsettiğimiz Çifteler koşusu, başarılı yarışlarının tesadüf olmadığını kanıtlarcasına bir galibiyet çıkarır koşudan ve şampiyon Yavuzhan’ı geride bırakır.
İmparator ile G2 Mohaç koşusuna çıkar, yine ikinci plandadır, yine aynı strateji ile Yavuzhan’ı avlar.
Belki de bu iki koşu Sıh Taha’nın seneler sonra da hatırlanmasını sağlayacak en önemli başarısıdır.
Mirhat’ın kazandığı G1 Malazgirt koşusun da ilk rakip verilse de ilk dört dereceye giremez.
G3 Nedim Ökmen koşusunda Deli Mavi’ye geçilir, G1 Veliefendi koşusu uzak fark ile Mirhat’ın galibiyeti ile sonuçlanırken Sıh Taha ikinci, Deli Mavi üçüncü, Kartalbey de dördüncü olur.
Ne yazık ki formunu üst seviyelere taşıdığı koşular sonrası belki de daha çok işler yapacakken sakatlanarak pistler den uzak kalır.
Yaklaşık 1 yıl kadar koşmaz, tadavi sonrası ilk koşusu sınıfının çok altında olan bir grupta Şartlı 3 koşudur, çok inanılmamış olsa da o koşuyu kazanarak sevenlerinin yüzünü güldürür.
İkinci koşusu, altılının da İstanbul daki rekor ikramiyeye taşındığı koşulardan biri olan son ayaktaki Şartlı 3 koşudur, Seyithan, Sebina biten koşuda Sıh Taha üçüncü Ezhar da dördüncülükte kalır. Ardından bir (Şartlı 5) koşu daha koşar, Mah, Ginza Çimen I, Gülayfer, Müge.6 biten koşuda beklenilenin çok altında olup ancak 8.olabilmiştir.
Bu koşu ile birlikte yarış yaşamını noktalar, kısa bir süre aygırlık yapan safkan'ın 88 tayı koşmuş, bunlardan Altınalp, Binde gör, Bonkör, Mustafa ağa, Ömerbey akla gelen isimlerden bazılarıdır.

Koşuları;
(41143534216451213364533153231211622138)


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

bigemri

12 Haziran 2015 23:55

Alavgan şimdi sıh taha yasemin3 yavrusu akşen bende 12 yasinda

alavgan

12 Mayıs 2015 00:25

2003 aralık ayında İstanbul At Hastanesinde kucağımda öldü , Sağ ön ayağında iflah olmaz bir kemik hastalığı vardı, bundan dolayı ölür denilince Mahmudiye TJK dan oraya götürdük. Spermasının alınıp saklanmasının yolları araştırılacaktı. Fakat o yıllarda henüz sperma saklayacak yasal ve teknik imkanlar hazır değildi. 3 ay beraber hastane de kaldık. Sonra ölüm düşmeleri başladı, Kurtuluş ümidi kalmayınca uyutuldu. Ve o günden beridir bir atın öleceğini anladığımda uzaklaşırım. Güzel oğlumun ölümü çok acı olmuştu. 2011 yılında basılan bu yazıda aygırlık yaptığı yazılmış, onu düzeltmek istedim. En son 2003 sezonunda aygırlık yaptı.