Şampiyon Atlar 01 Kasım 2011 12:34

Hastay


HASTAY Kır Erkek
Volga.2 / Neame.38 ( 08.02.1992)

Volga.2 yi pek çoğunuz biliyorsunuz, şampiyon taylarından söz ederken bir o kadar da kendisinden bahsetmiştik, yine şampiyon isimlerden biri olan Yozgatlı 1 kızı olan Neame.38 den olmadır Hastay, Neame.38 harada ki şampiyon kısrak kolunun önemli temsilcilerinden biridir.

Yıl 1992, kır bir erkek dünyaya getirir bu ikili, adı Hastay’dır, 95 yılının 4 mart’ında daha önceden start almış koşu kazanmış tecrübeli isimler arasındaki Şartlı 2 koşu ile yarış yaşamına başlayan safkan,o zamanlarda düzlük koşu olarak koşulan 800m kum pistte Şentay’ın kazandığı koşudan bir boyun farkı ile 0.59.80 derece elde ederek ikincilik ile ayrılır, ikinci startı KV8 Mercimek koşusudur, 0.57.61 koşarak Rişa ve Yıldızsever önünde ilk birinciliğini alır…

1000m kum pistte ki Açık G3 Çukurova koşusunu Sertan kazanırken bu kez Şentay ile girdiği ikincilik mücadelesinden galip ayrılır ve bu koşu ile birlikte İstanbul’a gelir..

Koştuğu ilk çim pist denemesi olan G3 Kazım Karabekir koşusunda başarı gösteren Hastay yine jenerasyonunun etkili isimlerinden biri olan Cansucan ardında ikincilikte kalır, bundan sonra Hastay’ı zorlu bir takvim beklemektedir..
Açık G3 Aziziye koşusunda, bir kez daha Cansucan’a geçilirken Sertan’ı geride bırakır. Ardından G2 Satvet koşusuna çıkar, Sertan, Cansucan biten koşuda üçüncülük elde eder.
Şövalye ye kaybettiği G1 Çanakkale Zaferi koşusu sonrasında bir sonraki yarışı olan Açık G3 Tarzan Koşusunda rövanşı rakibine vermemiştir.

01.10.1995 G1 Hatay koşusunda dır sıra, belki de Hatay koşuları içerisinde en keyifli koşulardan biri olur, her ne kadar Hatay koşusuna kadar olan performansını daha ileriye taşıyamasa da sezonun flaş isimlerinden Cansucan Hatay koşusunu kazanmayı başarmıştır, bir baş farkı ile Bozdağ ikinci olurken, bir boyun geride Bayraklı ve bir burun geride Hastay sıralaması ile biter bu önemli koşu…

Bir diğer önemli mücadele G1 Haralar koşusudur, Şövalye bir kez daha geride bırakır Hastay’ı…

95 yılının son koşusunu Adana da G3 GAP koşusu ile 1400m kum pistte yapar, Nurtay ve Özhanbey önünde kazanır.

96 daki ilk koşusu G3 Seyhan Bld.Başkanlığı koşusudur, favori olarak girdiği bu koşuyu kendisinden yaşça büyük rakipler karşısında kazanır, Timurhan ikinci, Gaddar üçüncü, İlter de dördüncülükte kalır.
G3 Ergenekon koşusunda bir kez daha Timurhan ve Gaddar’ı geride bırakır, G2 Yıldırım Beyazid koşusun da sonuç değişmez Timurhanı geride bırakarak birincilikler serisini sürdürür.

2200m kum pistte G3 Adana Vali kupasında bu kez Timurhan rövanşı alan isim olur, Hastay ikincilikte kalmıştır. Bu koşu ile birlikte yeniden İstanbul’un yolunu tutar.
Formunun zirvesindeki tay henüz 4 yaşında dır. Muhakkak ki şampiyonluk yolunda üst düzey mücadelelere girecektir fakat bu zorlu süreç Hastay’ın 4 yaşında pistlere veda etmesine neden olacaktır.

4 Mayıs 96 da G1 TBMM koşusuna çıkar, Yavuzhan, Sergen Akyel biten koşuda 5. likte kalmıştır, yarış yaşamında ilk kez tabela dışı kalmıştır bir sonraki koşusu yine şampiyon Yavuzhan’ın takvimindeki G1 Niğbolu koşusudur, Yavuzhan kazanırken, Akyel ikinci Hastay üçüncü Kartalbey dördüncü Haktan da beşinci olarak koşuyu tamamlar.

Sonrasında G2 Çifteler koşusuna çıkar, yine Yavuzhan, Akyel biten koşuda yakın ara üçüncülük elde ederken Kartalbeyi geride bırakmıştır.
G2 Mohaç koşusu Yavuzhan, Arapkızı VI ve Hastay sırası ile bitmiştir. G2 Kırkpınar koşusunda da kazanan değişmez, birincilik Şampiyon Yavuzhan’ın olurken Hastay bu kez Akyel’i geride bırakarak ikincilik elde eder.
Sırada senenin en önemli koşularından biri olan G1 Tarım ve Köy İşl.Bakanlığı koşusu vardır, Yavuzhan koşuyu ikinci kez ekürisine kazandırırken bu önemli koşuda Hastay hanesine bir ikincilik daha yazdırır, Sam Ay üçüncü, Arap Kızı VI da dördüncü olur.

G2 Karacabey Tarım işl. Koşusunda bir kez daha Yavuzhan karşısına çıkar, yine foto önünde Yavuzhan kazanırken, Hastay, Don juan ve Demeter’i geride bırakmıştır.
Yavuzhan’ın fazla yorduğu Hastay’ın son koşusu G1 Malazgirt koşusudur, Şentay’ın kazandığı koşudan, Bozdağ ardında üçüncülükte kalarak erken yaşta pistlere veda eder.

Her ne kadar sınıf koşulara birincilik yazdıramamış olsa da üst düzey başarı göstermiş, daha farklı bir jenerasyonda çok daha iyi yerlerde anılacağı kesin olup, şampiyon sıfatını hak eden Yavuzhan madurların dan biridir. Yarış yaşamı boyunca 24 start almış, 7 birincilik, 11 ikincilik, 3 üçüncülük, 2 dördüncülük elde eder. Yarış hayatı boyunda bir kez 5. kalarak %96 tabela başarısı göstermiştir.
Koşuları
( 212221212421111254332223)


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.