Yunus Emre AŞIKHaber 29 Ekim 2016 20:17

Denizim Cumhuriyet Koşusunda Tarih Yazdı


Ankara 75. Yıl hipodromu 3 ve Yk yaşlı arap atları için sezonun ve yılın en önemli mücadelesi olan ve bu yıl 37.'si düzenlenen Cumhuriyet Koşusu’na ev sahipliği yaptı.
14 arap atının katıldığı Gr.1 mücadele de, Semra Aksu'nun sahibi olduğu, Nihat Kaya'nın antrene ettiği bu yılın şampiyon 3 yaşlı tayı DENİZİM (Altaha - İlkehanım / Yelhan) jokeyi Halis Karataş idaresinde kazandı.

1600m çim pistteki koşuda, ön grubu yakın takip etmeyi tercihleyen DENİZİM, düzlük üzerinde kendisinden yaşça büyük rakiplerinden ayrılırken 1.47,80 bitiriş derecesi ile birinciliğe uzanmayı başardı.
Bu koşunun geçtiğimiz yıl ki galibi bir diğer şampiyon isim CANKARDEŞLER (Yalaz - Bedel 2 / Tunca) bu kez ikincilikte kalırken, ULUER (Saruhanağa - Malibu Girl / Monarc Ah) üçüncü, SEMEND (Halid - Betülüm / Tamerinoğlu) de dördüncü oldu.

Koşuya tek 3 yaşlı olarak katılan DENİZİM, kendisinden yaşça büyük rakiplerini önünde kazanarak tarihe geçerken Cumhuriyet koşusu tarihinde bu koşuyu 3 yaşlı olarak kazanabilen 6. isim olarak kayıtlara geçti.
Demirkır (1984), Bükentay (1991), Bamka.III (1994), Odin (1999), Çetin (2005) gibi şampiyon isimlerin ardından tam 11 yıl aradan sonra Denizim (2016) olarak adını devler ligine yazdırdı.
11. startında 7. galibiyetini elde eden safkan, üst üste Gr.1 Hatay, Gr.1 Haralar ve Gr.1 Cumhuriyet galibiyetleri ile şampiyonluğunu ilan etti.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.