Aygırlar 21 Ekim 2011 08:13

BIN AJWAAD


BIN AJWAAD – 1990 - Kestane Doru
Hara – 1996 GB – 2001 TUR (Cidago – 1,64)
Rainbow Quest (Usa) – Salidar (Ire) / Sallust (Ire) (16.04.1990)

Yarış yaşamına 92 yılında başlayan aygırımız, 92, 93, 94 ve 95 yıllarında 18 start almış, 5 birincilik, 5 ikincilik ve 2 üçüncülük elde etmiştir. EBF Sancton Maiden Stakes, Avebury Conditions Stakes, Desmond Stakes G3, Sean Coughlan Gladness Stakes G3, Milcars Temple Fortune Stakes (L) sırası ile galibiyetleri olup, Prix De La Foret G1, Prix Du Muguet G2, Dubai Poule Dessai Des Poulains G1, Vodafone Horris Hill Stakes G3, önemli ikincilikleridir. Two Thousand Guıneas G1 de üçüncülük başarısı göstermiştir.

Babası Rainbow Quest, yarış kariyerinde 14 koşuya katılmış, 6 birincilik 6 ikincilik, 1 de üçüncülük elde etmiştir. Great Voltigeur Stakes G2, Coronation Cup G1, Prix De L’Arc Triomphe G1 (1985) önemli galibiyetlerinden bazılarıdır, ayrıca birden fazla G1 ikinciliği bulunmaktadır. Dünyanın en prestijli koşusu L’arc galibi safkan, Fransa ve İngiltere de yukarı yaşlı şampiyon at seçilmiştir.
2003 ve 2004 yıllarında İngiltere de lider kısrak babası olmuştur. Saumarez (Welsh Pageant), Croco Rouge (Alleged), Quest For Fame (Green Dancer), Nedawi (Northern Dancer), Millenary (Dancing Brave), Crowded House (Woodman), Sakura Laurel (Saint Cyrien) başarılı yavrularından bir kaçıdır.

Annesi Salidar, 3 yaşındayken İrlanda da 1 koşu kazanmış ve haraya alınmıştır. Hara yaşamında 5 tayı start almış 3 tanesi kazanma başarısını göstermiştir. Bin Ajwaad dışında, Budapest (Diesis) diğer aygırlık vasfı taşıyan temsilcisidir.

İkinci annesi, Balidaress 3 yarışkazanmış, harada G1 galibi Park Appeal’ı vermiştir. Park Appeal ünlü Cape Cross’un annesidir. Diktat ve İffraaj gibi aygır vasfı taşıyan başarılı isimlerin ikinci annesidir. Anne tarafından oldukça üretken bir kola mensup olup hem sürekliliği korumuş hemde bir çok grup galibi ismi yarış pistlerine kazandırmıştır.

Bin Ajwaad’ın dozaj profil değerleri, DP = 8 – 0 – 14 – 10 – 4 (36) şeklinde olup, dengeli hız, dayanıklılık ve hatta üst düzey dayanıklılık katsayı puanları bir hayli yüksektir, güç dağılımı DI = 0,71 / CD = -0,06 dır. Bu üst düzey dayanıklılığın getirisi olarak 3000’li mesafeleri işaret etmektedir.

Yurt dışında vermiş olduğu taylarında, kısrak baba hattında Northern Dancer kanı yoğun olarak görülmektedir.
Shareef Dancer, Sadlers Wells, Nijinsky II, The Minstrel, Lyphard, Be My Guest, Northern Dancer kanı taşıyan isimler olup kızlarında başarılı olmuştur.
Ülkemizde ki en başarılı yavrusu olan Gazi galibi Inspector’u, Alman aygır Surumu’nun kanını taşıyan Platini kızından vermiştir. Bir diğer önemli temsilcisi Adonise (Tagula) Hail To Reason kanı taşımaktadır, en başarılı yavrularından bir diğeri ise Salvatore dir, Sun Music’in kısrak babası olduğu safkan, Sadlers Wells kanı taşımaktadır.
Ülkemizde G1 kazanma başarısı göstermiş olan Karatutkum da Grand Lodge üzerinden Danzig kanı taşımaktadır.
Yurt dışında da olduğu gibi yine Northern Dancer temsilcilerinin kızları öncelikli olup, Alw.A Classic, Sun Musıc, Mutamanni, Be My Guest, Eagle Eyed, Barbar, River Special, Fasht Eldebi, Marlin, Palace Pageant, Doyoun, Manila, Asakir, Sea Hero ve Velociraptor kanı taşıyan kısraklar ile uyum gösterecektir.
Ayrıca, Mr.Prospector ‘un temsilcilerinin kızları ile de başarı göstermesi olasıdır.

Bin Ajwaad, Karacabey Pansiyon Hara da 9000 TL bedel ile görevini sürdürmektedir.

Ülkemizde koşan temsilcilerinden Inspector, Adonise, Black Junior, Blue Saphire, Captain Kıng, Defina, Doctors Dancer, Impassable, Karatutkum, Kurus, Little Gangster, Mavi Kumsal, Mia Nur, Orhideya, Salvatore, Unforgettable dikkate değer başarı gösteren yavrularından bazılarıdır.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.