Aygırlar 21 Ekim 2011 07:53

CHAMPS TO CHAMPS


CHAMPS TO CHAMPS – 2002 - Doru
Hara – 2008 TUR (Cidago – 1,65)
Mountain Cat (Usa) – Tanamanda (Ire) / Tender King (Ire) (25.04.2002)

Pistlerimizden geçmiş efsane isimlerden biridir Champs To Champs 2004 yılında başlamış olduğu 3 yıl süren yarış yaşamında 17 koşuda start almış, 10 birincilik ve 5 ikincilik elde etmiştir.
Cumhurbaşkanlığı G1, Başbakanlık G1, Çaldıran G1, Ankara G1, Ent.Boğaziçi G2, Ent.Kraliçe II.Elizabeth G2, Ankara Bş.Bld.Bşkn.G3, Başkent G3 koşularını kazanırken TJK G1, Fevzi Çakmak G2, Mehmet Akif Ersoy G2 koşularında da ikincilik elde etmiştir.

Babası Mountain Cat, Ülkemizin başarılı aygırlarından olup, 92 yılında başladığı kariyerinde 2 yaşında sekiz, 3 yaşında üç start almış, 11 startta 6 birincilik, 2 ikincilik elde etmiştir. İki yaşında, Breeders Futurity G2, Alysheba G3, Sandford S G3, Bashford Manor G3, Ellis Park Juvenile Listed, koşularını kazanırken, Kentucky Budweiser Breeders Cup da ikincilik elde etmiştir. 3 yaşındaki 3 startında bir kez plase olmuştur. Bu koşuda Clarinet King ikinciliğidir.

Annesi Tanamanda, harada 5 tayı koşmuş hepsi kazanma başarısı göstermiştir, C.To Champs dışında, Point To Point, Brain To Brain, Jaw To Jaw, Brain To Brain kazanma başarısı gösteren taylarıdır.
İkinci annesi Skyway yarış hayatında 1 kez kazanmış, harada G1 galibi Maelstorm Lake’i vermiştir.

Champs To Champs’in dozaj profil değerleri, DP = 4 – 2 – 5 – 1 – 0 (12) şeklindedir. DI = 2,43 / CD = 0,75 güç dağılımı değerleri ise 1600 ila 2000m’ler aralığını işaret etmektedir.
Yarış yaşamında Champs To Champs, 1200m den 2800m’ye kazanma başarısı göstermiştir. Babasının en önemli özelliği erken gelişen taylar vermesidir, bu nedenle ismi 2 yaşlı tay kazanç listelerinde hep üst sıralardadır.

Babasının uyumlu olduğu kan hatları ve kısrak babalarına göz atacak olursak, Mr.Prospector ve Northern Dancer temsilcileri sıkça görülmektedir. Başarılı taylarında Danehill, Shining Steel, Place Pageant, The Best, Danzig, Try My Best, Kris, Distant Relative, Strike The Gold, Always A Classic, Sharpen Up, Barbar gibi isimler kısrak babası olarak dikkat çekmektedir.
Chapms To Champs’in en başarılı yavrusu, İl Nero’dur. Anne hattı, kısrak babası Grand Lodge üzerinden Danzig ve ikinci annesi Jural dan Kris kanı taşımaktadır.
Ülkemiz aygırları ile birlikte bir genelleme yapacak olursak, Mr.Prospector temsilcileri, Always A Classic, Akındayım, Eagle Eyed, Try My Best, Bin Ajwaad, The Best, Distant Relative, Strike The Gold, Common Grounds uyumu olası isimlerdir, Storm Cat inbreeding’i ile Bekmezbey, Perfect Storm gibi isimler ile yapılacak eşleşmeler, olumlu sonuçlar getirebilir.

Champs To Champs, Adana Seyhan aşım istasyonunda 3000 TL bedel ile görevini sürdürmektedir.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.