Aygırlar 21 Ekim 2011 07:44

BEKMEZBEY


BEKMEZBEY – 2006 - Doru
Hara – 2010 TUR (Cidago – 1,59)
Perfect Storm – Power Cat / Mountain Cat (08.02.2006)

Yarış yaşamına 2008 yılında başlayan safkan 2 yaşlı olarak katıldığı 6 koşuda 6 birincilik elde ederken, 3 yaşındaki tek startında 3.lükte kalmış. Geçirdiği sakatlık nedeni ile pistlere erken veda etmiştir.
Kazanmış olduğu önemli koşular arasında, Çaldıran G1, Ent.Kraliçe II.Elizabeth G2, Sakarya G2, Açık G2, Prof.Kazım Köylü G3 koşuları bulunmaktadır.

Babası Perfect Storm, 8 starttan oluşan kariyerine 5 birincilik sığdırırken, 2 ikincilik 1 de dördüncülük elde etmiştir. Gazi favorilerinden olan safkan, sakatlandığı koşu ile birlikte yarış yaşamını noktalamıştır.

Annesi Power Cat, koşmadan haraya alınmış Bekmezbey ve Bekmezkız gibi iki başarılı isim verirken, koşan dört tayından üçü kazanma başarısı göstermiştir.

Bekmezbey’in babası bir Storm Cat torunudur, Annesi Power Cat da, Mountain Cat kızı olup Storm Cat kanı taşımaktadır. Bu kan hattı bilindiği üzere erken gelişim gösteren ve sürati temsil eden bir yapıya sahiptir. Bu nedenle erken yaştaki sakatlıklar oldukça sık görülmektedir.

Babası Perfect Storm’un başarı gösterdiği kısraklar içerisinde öncelikle dikkat çeken, Dıstant Relative, Armanasco, Mujtahid, Wolf, College Chapel, Holding Society, Private Tender hattı kızlarıdır.
Eşleşmelerde Bekmezbey’in Storm Cat de bulunan akrabalığı değerlendirilebilir.
Bu aygırın başarı gösterdiği kan hatlarında başarı göstermesi muhtemeldir.
Mr.Prospector, Rahy, Alydar, Blushing Groom, Seeking The Gold, Fappiano, Deputy Minister, Seattle Slew, Sharpen Up hattı kızlarında uyum sağlaması olasıdır. Ülkemizde Barbar, Mujtahid, Alw.A Classic, Marlin, Eagle Eyed, Sri Pekan, Bin Ajwaad, Red Bishop, West By West, Distant Relative ve yukarıdaki benzer kan hatlarına mensup kısraklar için uyumu söz konusu olacaktır.

Bekmezbey’in bu güne kadarki mevcut 26 tayından 8 tanesi koşmuş, 6 tanesi kazanma başarısı göstermiştir. Son Of Peace, Adakarası, Karabekmez kısa sürede oldukça başarılı işler yapan taylarındandır.

Bekmezbey, 05.04.2012 tarihinde yaşamını yitirmiştir.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.