Aygırlar 21 Ekim 2011 07:35

COMMON GROUNDS


COMMON GROUNDS – 1985 - Doru
Hara – 1989 IRE / 1999 TUR (Cidago – 1,58)
Kris (Gb) – Sweetly (Fr) / Lyphard (Usa) (20.04.1985)

Yarış yaşamına 87 yılında başlayan safkan 87 yılında 4, 88 yılında 6 start almıştır. 87 yılında kazandığı 2 birincilikten sonra kazanamazken, toplam almış olduğu 10 starttan 2 birincilik, 2 ikincilik, 2 de üçüncülük elde etmiştir.
Prıx Dela Salamandre G1 ve Prıx Yacowlef (L) koşularını kazanırken, Prix Morny G1 de ikincilik elde ederken, şampiyon 2 yaşlı tay seçilmiştir. Yurt dışındaki hara kariyerinde Epitre, Earl of Banking , Bad AsI Wanna Be , Murghem aygırlık vasfı taşıyan başarılı yavrularıdır.

Babası Kris, 16 koşuda start almış, 14 birincilik 2 ikiniclik başarısı ile önemli bir şampiyondur. Horris Hill Stakes G3, ST.Jamess Palace Stakes G2, Challenge Stakes G3, Sussex Stakes G1, Crystal Mile G2, Greenham Stakes G3, Lockinges Stakes G2 bir çok önemli mücadeleye adını yazdırmıştır.
1979 ve 80 yıllarında İngiltere de şampiyon Miller seçilmiştir. Çek Cum. Ve Slovakya da lider kısrak babası olmuştur.

Annesi, 3 yaşında 3 koşu kazanmış, hara yaşamında 14 tayı koşmuş ve 10 tanesi kazanma başarısını göstermiştir.

Common Grounds’ın dozaj profil değerleri, DP = 8 – 1 – 15 – 6 – 4 (34) şeklinde olup, dağılımı DI = 0.94 / CD = 0.09 dur. Bu her mesafeye açık bir taplo olup güç dağılımları ise uzun mesafeleri işaret etmektedir. Aksin Common Grounds’ın kazandığı iki yarıştan biri 1200m diğeri 1400m mesafededir. Ülkemizdeki hara başarısına göz attığımızda ise taylarının performansları daha çok kısa ve orta mesafelerdedir.

Yurt dışı eşlemelerinde, Herbager, Fair Trial, Wind City, Ribot, Ahonoora, Caro, Sir Gaylord kızları yanı sıra birkaç Northern Dancer kolundan aygır bulunmaktadır. Ribot kanı ülkemiz için çok daha uyumlu gözükmektedir.
Aygırlın başarılı taylarından, Marquise ve Shargar’ın kısrak baba hatları da Ribot’a ulaşmaktadır.
Ülkemizde başarı gösteren yavrularından; West River (Serklik), Shargar (Country Pine), Sagaris (Scottish Reel), Come Dancer (Cossack Guard), Thelma (My Volga Boatman), Sarıkamışlı (Bankocu), Barrera (Sanglamore), Dramatic (Stop The Music), Olivium (King Efe), Beşiktaş (Dersim), Maverick (Storm Cat), Heart To Heart (Crystal Glitters), Fair Grounds (Tennyson), Dancing Pearl (Dixiland Band), Commoner (Karayel), Baştacım (Marlin) en çok dikkat çekenler olarak sayılabilir.

2011 yılında emekli edilen Common Grounds, 1 Mart 2014 tarihinde geçirdiği kalp krizi nedeni ile yaşamını yitirmiştir.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.