Aygırlar 21 Ekim 2011 07:03

POWERSCOURT


POWERSCOURT – 2000 - Doru
Hara 2006 Usa / 2010 Tur (Cidago 1,64)
Sadler’s Wells (Usa) – Rainbow Lake (Gb) / Rainbow Quest (Usa) (01.04.2000)

Nisan 2000 doğumlu aygırlımız yarış yaşamına 2002 yılında başlarken, 4 yıl süren yarış hayatında 21 start almış, bunlardan 5 birincilik, 6 ikincilik, 3 üçüncülük elde edip 1.912,727 $ kazanç elde etmiştir.

2 yaşında 4 start alırken 3.startında elde ettiği Maiden Stakes dışında, 3 ikincilik başarılı göstermiştir, 3 ve yukarı yaşlı döneminde ise; Seapoint Race, Gr.2 Daily Telegraph Great Voltigeur Stakes, Gr.1 Tattersalls Gold Cup, Gr.1 Arlington Milion (2004/2005) iki kez, kazanma başarısı gösterirken, Gr.1 Racing Post Trophy, Gr.1 Prince Of Wales Stakes, Gr.1 Grosser Dallmayr Preis, Gr.2 Scottish Derby gibi önemli mücadelelerde ikincilik, Gr.1 Irish St. Leger, Gr.1 Irish Champion Stakes, Gr1 Breeders’ Cup Turf de üçüncülük başarısı göstermiştir.

Babası Sadler’s Wells, tüm zamanların en iyi aygırı olarak bilinen Northern Dancer’ın en önemli temsilcilerinden olmuş soy kurucu bir isimdir.
Kariyeri boyunca 11 start alırken, 6 birincilik, 4 ikincilik elde etmiş ve Fransa da şampiyon miller seçilmiştir.
Gr.2 Bedford Stakes, Gr.2 Derby Trial Stakes, Gr.1 Eclipse Stakes, Gr.1 Phoenix Champion Stakes, Gr.1 Irish 2000 Guineas Stakes’i kazanmıştır.
Hara da, dedesi’nin tahtını devir almaya aday (tüm zamanların en iyi aygırı) Galileo gibi bir efsane’nin babası olmuştur, Montjeu, High Chaparral gibi soy kurucu isimler verip şampiyon bir aygır ve aygır babası olmuştur. 1990 / 1999 yılları arasında Fransa da, 1990 / 2002 yılları arasında İngiltere de, 1992 / 2004 yılları arasında İrlanda da lider aygır seçilmiştir. Aynı zaman da 8 kez lider kısrak babası olmuştur.

Annesi Rainbow Lake, 3 yaşında İngiltere de 3 koşu kazanmıştır. Rainbow Quest kızı olup aygırlarımızdan Bın Ajwaad ve Ramadan ile baba kardeşidir.
Hara da Powerscourt dışında, Kind (Denehill) 6 birincilik sahibi bir diğer temsilcisidir.
Kind; hara da Galileo dan yenilgisiz şampiyon FRANKEL’ı vermiştir.

Powerscourt’ın dozaj profil değerleri, DP = 7 – 1 – 27 – 15 – 2 (52) şeklinde olup, DI = 0,70 / CD = 0,08 olarak güç dağılımı verilmiştir. Bu değerler dengeli hız ve dayanıklılığın baskın oluşu ile oldukça uzun mesafeleri işaret etmektedir. Süratli ve hızı temsil eden kısraklar ile güç-hız dengesi oluşturulabilir.

Yurt dışındaki başarılı taylarını kısaca incelersek;
Termagant (Selkirk) – Sharpen Up hattı temsilcisidir. Gr.1 Moyglare Stud Stakes galibi olmuştur.
Babası; Sadlers Wells'in Selkırk kızlarından 7 yavrusu koşmuş 4'ü kazanmıştır

Finnegans Wake (Silver Ghost) Mr.Prospector temsilcidir. Gr.2 Hollywood Turf Cup’ı kazanmıştır.

Mr.Dany (A.P.Indy) Gr.1 Premio Polla De Potrillos Roberto Alvares Calderon Rey de kazanmıştır.

El Farrero (Northair) Northern Dancer temsilcidir. Gr.1 El Ensayo, Gr.1 Clasico Nacional Ricardo Lyon kazanmıştır.

Ülkemizde koşan taylarından; Lambourn (Red Ransom) Roberto, İpeksu (Mountain Cat) Storm Cat, Cyrstal Clear (Golan) Spectrum Rainbow Quest, Petekcan (Furiously), Dry Cleaner (Common Grounds), Goycochea (Danehill Dancer), Extra Power (Orpen) ilk olarak dikkati çekenlerdir.

Mevcut doneler ve elimizdeki diğer örnekler üzerinden gidecek olursak; Darshaan, Danehill, Shırley Hıghts, Danzig, Habitat, Kris, Mill Reef, Sır Ivor, Riverman, Alleged, Roberto gibi aygırların temsilcileri ile uyum gösterebilir.
Akındayım, Alw.A Classic, Bekmezbey, Bosporus, Common Grounds, Country Reel, Shining Steel, Eagle Eyed, Fantastic Fellow, Kurtaran, Mountain Cat, Okawango, River Special, Royal Abjar, Sümen, Velociraptor, West By West, Win River Win gibi aygırların kızları ile olumlu sonuçlar vermeye açıktır.

Powerscourt, 2017 yılında Karacabey Pansiyon Hara da 50 adet aşım yapacak olup, sıfat ücreti 5.000TL dir.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.