Aygırlar 21 Ekim 2011 06:58

INDIGO RED


INDIGO RED – 2001 - Doru
Hara – 2009 TUR (Cidago – 1,63)
A.P. Indy (Usa) – Red Slippers (Usa) / Nureyev (Usa) (11.05.2001)

Indigo Red hiç yarış koşmamıştır, A.P. Indy (Usa) – Red Slippers (Usa) / Nureyev (Usa) pedigrisine sahip şampiyonların babası A.P.Indy’nin oğludur.

Babası A.P.İndy 11 koşuda start almış 8 biricilik elde etmiş bir isimdir. Belmont Stakes G1, Breeders Cup Classic G1, Hollywood Futurity G1, Santa Anita Derby G1, Peter Pan Stakes G2, San Rafael Stakes G2 önemli başarıları olurken, Jockey Clup Gold Cup G1 de üçüncülük elde etmiştir.
1600m den 2400m aralığında kazanma başarısı göstermiştir.
1992 yılında Amerika da yılın atı seçilmiştir 2003 ve 2006 yıllarında Amerika da lider aygır olmuştur.

Lane’s End Farm, Kentucky de aşım yapan A.P Indy’in aşım bedeli; 300.000 $’ı görmüştür.
Harada;
Mineshaft (Mr.Prospector) özellikle 2003 yılında zirve yapmış, Diplomat Way Handicap, Gr.2 New Orleands Handicap, Gr.3 Ben Ali Stakes, Gr.1 Pimlico Special Handicap, Gr.1 Suburban Handicap, Gr.1 Woodwars Stakes, Gr.1 Jockey Clup Gold Cup’ı kazanmış, Gr.1 Stephen Foster Handikap da ikincilik elde etmiştir.

Bernardini (Quiet American) yine Mr.Prospector hattı temsilcisinden gelen safkan 8 startında 6 birincilik, 1 ikincilik, 1de dördüncülük elde etmiştir. 2006 yılında, Maiden Stakes, Gr.3 Withers Stakes, Gr.1 Preakness Stakes, Gr.2 Jim Dandy Stakes, Gr.1 Travers Stakes, Gr.1 Jockey Clup Gold Cup’ı kazanmış son startında; (Breeders’ Cup Classic Gr.1) kariyerinde bir kez kaybetmiş bir başka şampiyon isim, Invasor ardında ikincilikte kalmıştır.

Aptitude (Northern Dancer) A.P. Indy’in Gr.1 kazanan yavruları arasında, anne kan hattında bu kez bir Northern Dancer ismi görüyoruz. Gr.1 Hollywood Gold Cup, Gr.2 Saratoga Breeders Cup Handicap, Gr.1 Jockey Clup Gold Cup Stakes de kazanan safkan, 2000 yılında Gr.1 Kentucky Derby ve Gr.1 Belmont Stakes de ikincilik elde etmiştir.

Rags To Riches (Deputy Minister) 7 starttan oluşan kariyerinde 5 kez kazanan başarılı kısrak, 1 ikincilik, 1 de dördüncülük elde etmiştir. Maiden Stakes, Gr1 Las Virgenes Stakes, Gr.1 Santa Anita Oaks, Gr.1 Kentucky Oaks, Gr.1 Belmont Stakes koşularına adını yazdırırken 2007 yılında zirve yapmış Belmont da ki galibiyetinde şampiyon isim Curlin’i geride bırakma başarısı göstermiştir. Son startı olan Gazelle Stakes Gr.1 de ikincilikte kalmıştır.

Girolamo (Mr.Prospector) Gr.2 Jerome Handicap, Gr.1 Vosburgh Stakes galibiyetleri ile dikkat çeken safkan, Maiden Stakes ve Allowance Race galibiyetleri ile toplam 5 birincilik elde etmiştir.

Stephen Got Even (Cox’s Ridge) (Turn-To temsilcisidir) Üst üste 3 kez kazanarak başladığı 99 yılındaki kariyerinde sene sonuna doğru biraz gerileme gösterirken, 2000 yılında almış olduğu ilk ve tek startı olan Gr.1 Donn Handicap’ı kazanma başarısı göstermiştir.

Bahsettiğimiz isimler harada da başarı göstermişlerdir.
Mineshaft (30.000$), Bernardini (100.000$), Aptitude (10.000$), Girolamo (12.500$), Stephen Got Even (5.000$) gibi bedeller ile aşım yapmaktadır. Bu durum A.P Indy’in aynı zamanda iyi bir aygır babası olduğunun göstergesidir.

Annesi Red Slippers, Sun Chariot Stakes G2 galibidir. Fransa da kısrak koşusu olan Prix de Diane Hermes-French Oaks G1 koşusunun galibi, West Wind ile anneden kardeştir.
İkinci Annesi Morning Devotion, şampiyon Affirmed’in kızıdır. Harada 10 kazanan temsilcisi bulunurken, Storm Bird den, Gr.1 Energizer Oaks, Gr.1 Budweiser Irısh Derby galibi Balanchine’ı vermiştir.

Indigo Red’in dozaj profil değerleri, DP = 7 – 11 – 32 – 0 – 0 (50) şeklindedir. Güç dağılımı ise DI = 2,13 / CD = 0,50 değerlerini vermektedir. Bu değerler 2000/2400m aralığını işaret etmektedir.

A.P İndy çok değerli bir isim olup, en fazla yavrusu sınıf koşu kazanmış aygırlardan biridir.
Temsilcileri de farklı kategorilerde bir çok önemli başarıya imza atmıştır.
Pistlerde boy gösteremeyen INDIGO RED, babasının başarılarını haraya taşıyacaktır.
Ülkemizde bulunduğu aygırlık süresi içerisinde yine çok fazla sayıda temsilcisi bulunamamaktadır.
Hayatım (Seeking The Gold), Eymenim (Bosporus), Parti Padre (Manila), Silverado (Tomba), İlknur Sultan (Sri Pekan) başarılı yavrularından bazılarıdır.

Mevcut doneler üzerinde dikkat çeken ilk isim Mr.Prospector olacaktır, artı ülkemizde bir hayli bulunan Northern Dancer temsilcileri ile de uyumu söz konusudur.
Okawango, Royal Abjar, West By West, Mujtahid, Woodman, Cuvee, kızları ülkemiz aygırlarından sayabileceğimiz öncelikli isimlerdir, Alw. A Classic, Dehere, Distant Relative, Barnato, Sri Pekan, Red Bishop, Dinyeper, Strike The Gold kızları ile uyumu olasıdır.

Indigo Red, Ereğli Kahraman Harasında 1.000 TL bedel ve canlı tay uygulaması ile görevini sürdürmektedir.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.