Aygırlar 21 Ekim 2011 06:39

SPORTS HERO


SPORTS HERO
Hara – 2007 (Cidago 1,65)
Mr.Prospector (Usa) – Alysoft (Usa) / Alydar (Usa) (04.03.1999)

Mr.Prospector’un temsilcilerinden olan Sports Hero, 2 ve 3 yaşlı olarak start almamış 4 yaşında başladığı yarış yaşamında katılmış olduğu 2 yarışı da kazanmıştır.
(Yıl 2003, Maiden / Şartlı Koşu)

Babası; Mr.Prospector, Yarış kariyerinde, 14 startta 7 koşu kazanmış, 4 ikincilik, 2 de üçüncülük elde etmiştir. Whirlaway Handicap, Gravesend Handicap galibiyetleri yanı sıra, Gr.2 Carter Handicap da ikincilik elde etmiştir.
Whirlaway Handicap (1200m kum, pist rekoru 1.08,60) sahibi olmuştur.
Mr.Prospector, son 50 yılın en çok yavrusu aygır olan isimlerinden biridir.
1987 ve 1988 yıllarında Amerika da lider aygır olmuş, 1997,2003 ve 2005, 2006 yılları arasında 8 kez lider kısrak babası seçilmiştir.
Pistlere, burada sayabileceğimizin üzerinde şampiyon isim ve şampiyon (aygır) temsilciler bırakmıştır.

Annesi Aly Soft, kariyerinde bir kez kazanmıştır, hara da Sports Hero dışında, en başarılı yavrusu olan Soft Senorita’ı Senor Speedy den vermiştir. Senor Speedy; Mr.Prospector’un torunudur. Burada 4x3 Raise A Native inbreding’i yapılmıştır.
İkinci annesi Soft Morning, 11 kez kazanma başarısı göstermiştir. Harada 6 kazanan temsilcisi bulunmaktadır.
Üçüncü annesi A Medium Hello, 1 start almıştır. Harada 9 kazanan temsilcisi bulunmaktadır.
Sports Hero’nun kısrak babası Alydar da Raise A Native temsilcisidir. Ve dolayısı ile Sports Hero da 2x3 Raise A Native inbreding’ine sahiptir.
Alydar ülkemizdeki efsane aygırlarımızdan Strike The Gold’un babasıdır.
Kariyerinde; 26 startta 14 koşu galibidir.
1990 yılında Amerika da lider aygır olmuştur, 1997 de Fransa da lider kısrak babası seçilmiştir.
538 tayı koşmuş 376 tanesi kazanmıştır.

SPORTS HERO’nun dozaj profil değerleri DP = 22 – 7 – 23 – 0 – 0 (52) şeklinde olup, güç dağılımı DI = 3,52 / CD = 0,98’dir. Bu değerler kısa ve orta mesafeleri (1500m) işaret etmektedir. Brillant (aşırı hız) değerinin yanı sıra, Classic (Dengeli hız) yoğunluğu, stayer kısraklar ile mesafe başarısını daha yukarılara taşıyacaktır. Dayanıklılığı ile ön plana çıkan ve geç gelişen yavruları ile bilinen kısraklara da sürat kazandıracaktır.

Sports Hero’nun ülkemizdeki aygırlık kariyerine göz attığımızda.
Kronos (Best Of The Bests) Kısrak babası Mr.Prospector torunudur, A3 Bursa Bş.Bld.Başkanlığı koşusunu kazanma başarısı göstermiştir.
Gemici (Sri Pekan) Erken kaybettiğimiz safkan, kısa yarış yaşamında 8 startta 5 kez kazanırken, iki KV7, KV8 Hafız koşularını kazanmış A3 Ceyhan koşusunda ikincilik, A3 Tendürek koşusunda üçüncülük elde etmiştir.
Ez Salvador (Nursultan) A2 Peri Bacaları koşusunu kazanmış, G2 K.II.Elizabeth koşusunda ikinci, G2 M.Akif Ersoy koşusunda üçüncülük elde etmiştir.

Mr.Prospector’un Northern Dancer ve temsilcileri ile müthiş uyumu yavrularında da devam etmiştir.
Northern Dancer’ın Lyphard, Deputy Minister, Nijinsky II, Try My Best, El Gran Senor, Be My Guest, Nurayev, Storm Bird, Sadlers Wells gibi aygırların kanını taşıyan kısraklar ile uyumu söz konusudur, Mr.Prospector’un uyum sağladığı Nasurullah temsilcileri, Bold Ruller, Never Bend, Hail To Reason gibi isimlerin kızları ile de başarı olasılığı yüksektir.
Ülkemiz aygırlarından Akındayım, Alw.A Classic, Bekmezbey, Dai Jin, Dehere, Eagle Eyed, Kaneko, Kurtaran, Marlin, Medya, Mountain Cat, Perfect Storm, Pressing, Bachelor Party, Bin Ajwaad, Indigo Red, Lockton, River Special gibi aygırlarımızın kızları öncelikli olarak değerlendirilmeye açıktır.

Sports Hero, 2015 yılında 1.000 TL aşım bedeli ve canlı tay uygulaması ile Şanlıurfa Aşım İstasyonunda görevini yapmaktadır.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.