Aygırlar 20 Ekim 2011 14:32

YONAGUSKA


YONAGUSKA – 1998 - Doru
Hara – 2003 USA / 2010 TUR (Cidago – 1,63)
Cherokee Run (Usa) – Marital Spook (Usa) / Silver Ghost (Usa) (10.04.1998)

Yarış yaşamına 2000 yılında başlayan aygırlımız 3 yıllık yarış yaşamında 18 start almış bunlardan 6 birincilik, 1 ikincilik, 5 üçüncülük elde ederken 536.355 USD kazanç sağlamıştır.
2 yaşında; Hopeful Stakes G1 ve Flash Stakes’i kazanmış, Sandford Stakes G2’de ikinci olmuş, Champagne Stakes G1 ve Hollywood Prevue G3’te üçüncü olmuştur.
3 yaşında; Fall Highweight Handicap G2, Hutcheson Stakes G2, Sport Page Handicap G3 kazandığı yarışlar olup Forest Hills Handicap G2, Lafayette Stakes G3 ve Swale Stakes G3 de ise üçüncülükler elde etmiştir.

Babası Cheroree Run, Nasrullah hattından Red God oğlu Blushing Groom’un bir yavrusu olan Runaway Groom’un temsilcisidir. Cherokee Run 28 startta 13 birincilik elde etmiş bir aygırdır. Birincilikleri G3 Derby Trial, G2 Dwyer Stakes, G3 Şafayette Stakes, G1 Breeders Cup Sprint, G2, Frank J.De Francis Memorial Dash Stakes ve G3 Gulfstream Park Sprint Handicap şeklindedir.

Yonaguska’nın kısrak babası Mr.Prospector temsilcisi Silver Ghostdur.
6 Startta 3 kez kazanmış, bir ikincilik, birde üçüncülük elde etmiştir.
1.Annesi Marital Spook yarış kazanmadan haraya alınmıştır. Hara da koşan 9 tayından 7 tanesi kazanma başarısı göstermiştir.Yonaguska, Call It Off, Halo Hamewrecker başarılı tayları olarak sayılabilir.
2.Annesi Hornewrecker, Harada, koşan 10 tayından 7 tanesi kazanma başarısı göstermiştir. Cat’s At Home, Honor The Hero, Prenup başarılı taylarından bazılarıdır.

Yonaguska’nın dozaj profil değerleri DP = 9 – 2 – 7 – 0 – 0 (18) şeklindedir. Güç dağılımı ise DP = 4,14 / CD = 1,11 şeklindedir. Bu değerler, 1000 ila 1200m gibi kısa mesafeleri işaret etmektedir.
Yonaguska da kariyerindeki galibiyetlerini 1000/1400m aralığında kazanmıştır.

Yurt dışındaki taylarını incelediğimizde;
Musket Man (2006) bu güne kadar 16 start almış 6 birincilik, 3 ikincilik, 5 üçüncülük elde etmiştir. $ 1.236,820 kariyer kazancına ulaşmıştır.
Illinois Derby (G2), Tampa Bay Derby (G3), Pasco Stakes, Super Stakes de kazanma başarılı göstermiş, Carter Handicap (G1), The Metropolitan Grade (G1), Monmouth Cup Stakes (G2) de ikinci olmuş, Churchill Down Stakes (G2), Kentucky Derby (G1), Preakness Stakes (G1), Sam F. Davis Stakes (G3), Sam F. Davis Stakes (G3) de üçüncülükler elde etmiştir.
Kısrak babası Fortunate Prospect; Mr.Prospector hattı temsilcisidir.

Cherokee Country (2004), bu güne kadar 30 start almış 12 birincilik, 5 ikincilik, 5 de üçüncülük ile $ 473,710 gibi bir kazanca ulaşmıştır. Anderson Fowler Stakes, Oh Say Stakes, Rumson Stakes, Fall Highweight Handicap (G3) galibiyetlerinden bazılarıdır.
Kısrak babası Tri Jet; Tom Fool hattına mensuptur.

Coffee Boy (2007) 19 startta 3 kez kazanmış, 5 kez de ikincilik başarısı göstermiştir.
Unbridled Stakes, Gr.2 Carry Back Stakes önemli galibiyetleri olarak sayılabilir.
Kısrak babası Unbridleds Song da yine Mr.Prospector’un oğlu olan Fappiano’nun torunudur.

Yawanna Twist (2007) 13 startında 5 kez kazanmış, 3 ikincilik, 2 de üçüncülük elde etmiştir.
Safkan 2012 yılında Gr.2 General George Handicap’ı kazanma başarısı göstermiştir.
Kısrak babası Oliver Twist’in kan hattı Never Bend’e kadar uzanmakatadır.

Bir başka grup koşu kazanma başarısı gösteren tayı da Marilyn’s Guy (Gr.3 Excelsior Stakes) da Unbridleds Song kızından olup, Mr.Prospector hattına mensuptur.

Ülkemizde koşan taylarına göz attığımızda, Duquan (Rock Of Gibraltar), Bordonaro (Giants Causeway), Saint Hilarion (Gone West), Laser Girl (Mountain Cat), My Kronos (Lion Cavern), Daskyleion (Holding Society), El Azra (Muhtahid), Bavi Reş (Dilum), İkibaki (Chico), Celsius (Sun Music) gibi isimler sayılabilir.

Nasurullah oğlu Red God temsilcisi Blushıng Groom, Yonaguskanın dedesidir.
Bu hattın başarı sağladığı Mr.Prospector ve Northern Dancer kanı Yonaguska ile iyi sonuçlar verecektir.
Royal Abjar, West By West, Mujtahid, Sea Hero, Akındayım, Eagle Eyed, Cuvee, Strike The Gold kızları öncelikli olarak Yonaguska için ideal isimler olacaktır. İlaveten Storm Cat’in temsilcisi olan aygırların kızları ile başarı göstermeye yakındır.
Başarılarının fazla olduğu Nasurullah hattının 3 kolu TV Lark, Bold Ruller, Never Bend, ülkemize göre incelersek; Never Bend’e mensup Doyoun, River Special, Ghathanfar, Velociraptor ve My Volga Boatman bulunuyor, Bold Ruller hattından gelen ise, Pennıne Walk, Bold Pılot ve Accelerator görev yapan aygırlarımızdandır.
Ve Grey Sovereign kolundan Devir, Sheer Honor, Galetto ve Chico da ülkemizde aygırlık yapan isimlerdir, bahsi geçen isimlerin kızları ile Yonaguska’nın uyum göstermesi olasıdır.

Yonaguska, 2017 aşım sezonunda İzmir Torbalı Aşım istasyonunda 100 adet aşım yapacak olup, sıfat ücreti 7.500TL’dir.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

megalodom

08 Mart 2014 21:47

kazandığı yada table yaptığı yarış mesafelerini yazmamanız eksik gördüğüm yan olmuş