Aygırlar 15 Aralık 2015 19:31

MARCAVELLY


MARCAVELLY – 2004 doru
Hara – 2015 Tur / Cidago _
Johannesburg (Usa) – Darkjewel (Usa) / Majestic Light) (01.01.2004)

Marcavelly, bir dönem Avrupa da fırtınalar estiren Johannesburg’un oğludur. Hara kariyerinde Johannesburg, Gr.1 galibi temsilciler vermeyi başarırken, başarılı aygır vasfı taşıyan temsilcileri ile temsil ettiği kan hattının soy kurucu isimlerinden olmuş iyi de bir aygır babası olmayı başarmıştır.

Marcavelly, 8 starttan oluşan kariyerinde ilk 4 dereceden hiç düşmezken, 4 birincilik, 3 ikincilik, 1 de üçüncülük başarısı göstermiştir. Gr.3 Transylvania Stakes, Gr.3 Hill Prince Stakes önemli başarıları olurken, Gr3 Summer Stakes ve Gr.2 National Museum Of Racing Hall Of Fame Stakes de ikincilik elde etmiştir.
Kazanmış olduğu Hill Prince Stakes de 1600m çim pistte 1.33,45 derece gerçekleştirmiştir.

Babası Johannesburg, Storm Cat’in Hennessy üzerinden gelen bir temsilcisidir. Ülkemizde koşan Hennessy temsilcisi Perfect Storm kısa sürede fenomen olmuş Ülkemizdeki unutulmayacak isimler arasında yerini almıştır. Harada Perfect Warrior, Yaramaz Çocuk, Rüzgar Eto, Bekmezbey, Black King gibi önemli isimler vermeyi başarmıştır. Harada Bekmezbey, Adakarası gibi Gr.1 galibi bir isim verirken soyun süreklilik getiren aygırlık vasfını tescillemiştir.
Johannesburg’un Gr.1 galibi aygır temsilcilerinden Scat Daddy’in, Ashford Stud Kentucky de 2016 yılı için belirlenen aşım ücreti 100.000 $ ‘dır. Bu kısa örneklemede Marcavelly’in genetik aktarımda sadece pistlerde değil harada da önemli vasıflara sahip aygırlar veren bir kan hattına mensup olduğu görülmektedir.

Johannesburg, 10 starttan oluşan kariyerinde 7 birincilik, 1 ikincilik elde etmiştir. İki yaşında geçilmeyen safkan üçlüye döndüğünde sadece 3 start alıp kariyerini noktalamıştır.
Maiden Stakes, Gr.3 Norfolk Stakes, Gr.3 Anglesey Stakes, Gr.1 Independent Waterford Wedgwood Phoenix Stakes, Gr.1 Prix Morny Casinos Barriere, Gr.1 Middle Park Stakes, Gr.1 Bessemer Trust Breeders’ Cup Juvenile önemli galibiyet serisidir.

Hara kariyerinde de önemli başarılara imza atan safkanın temsilcilerinden birkaç örnek isim sayacak olursak;
Sageburg (Linamix); Longchamp da Gr.1 Prix D’Ispahan’i kazanmıştır.

Turffontein (Dr.Grace); Gr.2 Mittys Queensland Guineas, Gr.1 Pulse Pharmacy William Reid Stakes ve Gr.1 Sir Rupert Clarke Stakes galibidir.

Red Jazz (Sword Dance); Gr.2 Victor Chandler Challenge Stakes ile Gr.2 galibi aygırdır.

Scat Daddy (Mr.Prospector); Gr.2 Sanford Stakes, Gr.1 Champagne Stakes, Gr.2 Fountain Of Youth Stakes ve Gr.1 Florida Derby galibidir. Harada da üst düzey başarılarını sürdüren safkan 2008 yılında 30.000$ ile başladığı aşım görevinde 2016 yılında 100.000$ bedele ulaşmıştır.

Strapping Groom (Silver Deputy); Gr.1 Forego Stakes, Gravesend Handicap ve Gr.3 Tom Fool Handicap galibidir.

Eatons Gift (Carson City); Gr.2 Swale Stakes, Gr.2 Smile Sprint Handicap galibidir.

Radiohead (Belong To Me); Gr.2 Norfolk Stakes galibiyeti ile Gr.2 kazanma başarısı göstermiştir.

Tagano Burg, River Seven, Teuflesberg, Once Were Wild, Baroness Teacher, Phola, Hudson Steele,Juhayna ve burada ismini saymadığımız bir çok temsilcisi Grup mücadeleler de başarı göstermişlerdir.

Annesi Dark Jewel sadece 3 start almıştır. Raise A Native temsilcisi olan Mejestic Light’ın kızıdır. Anne hattında ise (ikinci anne Tallahto) Nasurullah kanı taşımaktadır.

Marcavelly, hara kariyerinde 77 tayın babası olurken bunlardan 52 tanesi koşmuş, 30 tanesi kazanma başarısı göstermiştir. Tayları toplamda 606 koşuda 86 birincilik elde etmiştir.
Az sayıdaki temsilcilerinden Killin Me Smalls, Quidi Vidi, Lias Miracle dikkat çeken yavrularından bazılarıdır.

Marcavelly’in dozaj profil değerleri; DP= 5 – 1 – 3 – 0 – 1 (10) şeklindedir. Güç dağılımı ise DI= 3,00 / CD= 0,90 değerlerini göstermektedir. Bu değerler 1600/1900m aralığındaki orta mesafeleri işaret etmektedir.

Eşleşme notları ve elimizdeki mevcut doneler üzerinden yola çıktığımızda; Mendez – Lyphard, Sir Ivor, Nijinsky, Mr.Prospector/Carson City, Deputy Minister, Danzig, Halo, Sunday Silence, Fappiano, Nureyev, A.P Indy gibi aygır babalarının kan hatları başarılı eşleşmelerde karşımıza sıkça gelmektedir.

Ülkemiz aygırları üzerinden bir değerlendirme yapacak olursak; Akındayım, Alw.A Classic, Country Reel, Cuvee, Dai Jin, Dehere, Divine Light, Eagle Eyed, Fantastic Fellow, Indigo Red, Kaneko, Manila, Victory Gallop kızları dikkat çeken isimler olup, Arsenic, Banknote, Perfect Storm, Bosporus, Dr.Fong, Kurtaran, Medya, Okawango, Red Bishop, River Special, Sri Pekan gibi aygırlarımızın temsilcileri ile de uyumu olasıdır.

2016 aşım sezonunda Marcavelly, 8.000 TL aşım ücreti ve canlı tay uygulaması ile Karacabey pansiyon hara da yetiştiricilerimizin hizmetindedir.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.