Aygırlar 14 Aralık 2015 18:10

KING DAVID


KING DAVID – 2009 Doru
Hara – 2015 Tur / Cidago _
Hat Trick (Jpn) – Storm West (Usa) / Gone West (Usa) (13.03.2009)

2016 aşım sezonun da Ülkemizde görev yapmak üzere Fedai Kahraman tarafından satın alınan King David, Amerika da Gainesway Kentucky de 15.000$ bedel ile aşım yapan Hat Trick’in oğludur.
Hat Trick’in babası Sunday Silence, yine Ülkemiz aygırlarından (kaybettiğimiz) Divine Light dan hatırlayacağımız şampiyon bir aygır ve aygır babasıdır.
King David, iki yaşında dikkat çekici bir performans göstermese de üç yaşına girdiğinde artan bir başarı ivmesi ile 8 startta 5 birincilik 2 ikincilik elde etmiştir. Arligton Park da 3 kez kazanan safkan bir ikincilik elde ederken, Belmont Park da katıldığı Claiming Race’in galibi olmuştur. Ardın dan Belmont Park da bayan binicisi Rosie Napravnik idaresinde Gr.1 Jamaica Handicap’ı kazanarak üç yaşlı kariyerinde zirve yapmıştır. Gr.3 Commonwealth Turf Stakes ikinciliği ve Claiming Crown Emerald Stakes dördüncülüğü diğer plase başarılarıdır.
2013 yılında Churchill Downs da Allowance kazanırken, Gr.3 John B.Connally Turc Handicap da ikincilik elde etmiştir.

2016 yılında ilk kez Ülkemiz de görevine başlayacak olan King David’in dedesi Sunday Silence; 2 ila 4 yaşlarında 14 koşuda start almış 9 birincilik, 5 ikincilik elde etmiştir. %100 ikili başarısı gösterirken, 4,968,554$ kazanç elde etmiş, 1989 yılında Amerika’da yılın atı ve 3 yaşlı şampiyon erkek tay seçilmiştir.

Kentucky Derby Gr.1, Preakness Stakes Gr.1, Californian Stakes Gr.1, Breeders’ Cup Classic Gr.1, Super Derby Gr.1, Santa Anita Derby Gr.1, San Felipe Handicap Gr.2 gibi birçok önemli klasiğe adını yazdırmayı başarmış, Belmont Stakes Gr.1, Hollywood Gold Cup H. Gr.1, Swaps Stakes Gr.2. ikincilik elde etmiştir.
Şampiyon safkan hara yaşamında da çok başarılı olurken, Japonya’da 1995 - 96 - 97 - 98 - 99 - 00 - 01 - 02 - 03 - 04 - 05 - 06 - 07 yıllarında lider aygır olmuştur. 2007 yılında lider kısrak babası seçilmiştir.

İlk jenerasyon yavruları 1992 yılında doğmuştur. 12 yarış yaşına gelmiş 12 jenerasyon tay babası olmuştur. 1547 tayı olmuş 1410 tayı koşmuş, 955 tayı koşu kazanmıştır. 169 Blacktype koşu kazanan yavrusu olmuştur. Tayları 23769 startta 2935 birincilik elde etmiş çeşitli Avrupa ülkelerinde şampiyon olmuşlardır.
Amerikada start aldığı dönemde klas koşular çıkartan Sunday Silence japonların dikkatini çekmiştir.
Nearco'nun Royal Charger isimli oğlunun hattına mensup olan Halo'nun oğlu Sunday Silence harada japon kısrakları ile müthiş bir uyum göstermiştir. Ayıca harada Roberto, Northern Dancer ve Nasurullah hatları ile iyi neticeler almıştır. Son dönemlerinde de Raise A Native hattı ile de başarılı olmuştur.

Ülkemiz de görev yapan ilk Suday Silence temsilcisi 12 mayıs 2014 tarihinde kaybettiğimiz Divine Light’dır. Erken kaybettiğimiz safkan Renk ve Divine Heart olmak üzere iki Gazi şampiyonu vermiş , Cach Akçe, My Dear Son,Yegane,Twinsea gibi önemli isimleri pistlerimize kazandırmıştır.

Babası Hat Trick; Kariyerinde 8 koşu kazanırken, Kyoto da Gr.1 Mile Championship, Sha Tin hipodromun da Gr.1 Cathay Pacific Hong Kong Mile’i kazanma başarısı göstermiş, Tokyo Shimbun Hai ve Spors Nippon Sho Kyoto Kimpai galibi olmuştur. 3.122,708 $ Kariyer kazancına ulaşmıştır.

2008 Yılında Kentucky aşımlara başlayan Hat Trick, harada da başarılı bir aygır olmuştur. Grup koşularda başarı gösteren temsilcilerini birkaç örnek ile özetlemek gerekirse;

DABIRSIM (Royal Academy) (USA): Darley Prix Morny, Deauville, Gr.1, Qatar P. Jean-Luc Lagardere-Gd Criterium, Longchamp, Gr.1, Prix de Cabourg Jockey Club Turquie, Deauville, Gr.3, second in Prix de Fontainebleau, Longchamp, Gr.3; sire).

GIANT KILLING (ARG) (Giant's Causeway) (USA): Gran Premio Dardo Rocha-Internacional, La Plata, Gr.1).

KING DAVID (USA) (Gone West) (USA): Jamaica Handicap, Belmont Park, Gr.1, second in Commonwealth Turf Stakes, Churchill Downs, Gr.3, John B Connally Turf Stakes, Sam Houston, Gr.3). (Söz konusu aygır)

ZAPATA (ARG) (You and I) (USA): Gran Premio dos Mil Guineas, San Isidro, Gr.1, Clasico Republica Federativa del Brasil, Palermo, Gr.3, second in Clasico Pippermint, San Isidro, Gr.2, Clasico Japon, Palermo, L.).

BRIGHT THOUGHT (USA) (Smart Strike) (CAN): John Henry Turf Championship Stakes, Santa Anita, Gr.2, San Luis Rey Stakes, Santa Anita, Gr.2, third in Del Mar Handicap, Del Mar, Gr.2, Thunder Road Stakes, Santa Anita, Wickerr Stakes, Del Mar).

TRY TWICE (ARG) (Luhuk) (USA): Clasico Ciudad de la Plata (twice), La Plata, Gr.2, Clasico Club Hipico de Tandil, La Plata, L., Clasico Intendente Melchor Posse, Palermo, L., Clasico Japon, Palermo, L., Clasico Jockey Club Argentino, La Plata, L., Clasico Jockey Club de Azul, La Plata, L., Clasico Jose M Boquin, La Plata, L., Clasico Onesto Puente, La Plata, L., third in Clasico Ciudad de la Plata, La Plata, Gr.2, Clasico General Manuel Belgrano, La Plata, Gr.2, second in Clasico Benito Lynch, La Plata, Gr.3, third in Clasico Horacio Bustillo, San Isidro, Gr.3, Clasico Pedro Chapar, San Isidro, Gr.3, second in Clasico Espana, La Plata, L., third in Clasico Austria, San Isidro, L.).

HOWE GREAT (USA) (Western Winter) (USA): Palm Beach Stakes, Gulfstream Park, Gr.3, Kitten's Joy Stakes, Gulfstream Park, L., Jersey Derby, Monmouth Park, second in Del Mar Derby, Del Mar, Gr.2, third in American Turf Stakes, Churchill Downs, Gr.2, second in Fort Marcy Stakes, Belmont Park, Gr.3, Hill Prince Stakes, Belmont Park, Gr.3, Oceanport Stakes, Monmouth Park, Gr.3, Poker Stakes, Belmont Park, Gr.3, third in Cliff Hanger Stakes, Monmouth Park, Gr.3, Knickerbocker Stakes, Belmont Park, Gr.3).

THREE HEARTS (USA) (Fort Wood) (USA): Red Carpet Handicap, Del Mar, Gr.3, second in Santa Ana Stakes, Santa Anita, Gr.2, third in Red Carpet Handicap, Del Mar, Gr.3, Robert J Frankel Stakes, Santa Anita, Gr.3, Santa Barbara Handicap, Santa Anita, Gr.3, Virginia Oaks, Colonial Downs, Gr.3, second in Little Silver Stakes, Monmouth Park).

Annesi Storm West, koşmadan haraya alınmıştır. Mr.Prospector’un en önemli soy kurucu temsilcilerinden olan Gone West’in kızıdır. İkinci annesi, Storm Attack ise Northern Dancer’ın erken gelişen temsilciler veren bir kolu olan Storm Bird kızıdır.

King David’in dozaj profil değerleri DP= 9 – 9 – 16 – 0 – 0 (34) şeklindedir. Güç dağılımı ise DI= 3,25 / CD= 0,79 değerlerini vermektedir. Bu değerler orta uzun mesafeleri işaret etmekte olup ideal mesafe aralığı 1500 / 1900 olarak düşünülebilir. Sürat etkenini ön plana çıkaran faktörlerin yanı sıra yüksek değerli bir dengeli hız puanlamasına sahiptir, uygun kısrak seçimi ile oldukça farklı mesafelerde başarılı temsilciler vermeye açıktır.

Henüz koşan tayı bulunmayan King David’in pedigrisi üzerinden sahip olduğumuz eşleşme notlarından yola çıkarak;
Nijinsky, Storm Cat, Kris S, Raise A Native – Mr.Prospector, Gone West, Sadlers Wells, Nureyev gibi soy kurucu isimlerin temsilcilerini görmekteyiz, ilave olarak Riverman, Woodman, Night Shift notlarımıza takılan isimler arasında. Ayrıca King David’in anne kan hattından taşıdığı Gone West etkisi ile zaten ön plana çıkan Northern Dancer temsilcilerinin uyumu daha bir dikkat çekici olacaktır.

Ülkemiz Aygırları üzerinden birkaç isim sıralamak gerekirse; Bosporus, Bekmezbey, Common Grounds, Dai Jin, Dr.Fong, Kaneko, Marlin, Mountain Cat, Okawango, Perfect Storm, Sun Music, Sümen, Win River Win kızları öncelikli dikkat çekenler olup After Market, Akındayım, Alw.A Classic, Cuvee, Kurtaran, River Special, Unnaccounted For, Velociraptor gibi aygırlarımızın kızları ile de uyumu olasıdır.

2016 aşım sezonun da King David, İzmit aşım istasyonun da 8.000 TL aşım bedeli ve canlı tay uygulaması ile siz yetiştiricilerin hizmetindedir.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.