Aygırlar 05 Aralık 2015 12:54

HAKEEM


HAKEEM – 2011 doru
Hara 2015 Tur – Cidago ; 1,65 / Kilo 585
Harlan’s Holiday (Usa) – Michigan Bluff (Usa) / Skywalker (Usa) (25.03.2011)

2015 yılında pistlerden aygırlık kariyerine geçiş yapan Hakeem, 1,5 yıl kadar süren kariyerinde iki yaşında 4, üç yaşında 9 olmak üzere 13 start almıştır. Kısa sürede zirve basamaklarını tırmanan safkan, Şartlı.1 ile kazanarak başladığı ilk startı sonrasında A2 Hitit koşusu ikinciliği, A3 Prof.Tevfik Başer koşusu ve Gr.1 Karayel galibiyetlerine adını yazdırmayı başarmıştır.
3’lü kariyerine kısa bir ara sonrasında başlayan Hakeem, A3 Mevlana, KV-8 Vural Çakım, Gr.1 Erkek Tay deneme ikinciliklerini elde ederken, Gr.3 Anafartalar galibiyeti, Gr.1 Beyoğlu Koşusu, Gr.1 Ankara Kalesi koşularını kazanma başarısı göstermiş 3 farklı pistte (çim, kum, sentetik) 3 Gr.1 kazanarak toplamda 6 birincilik sahibi olmuştur. Enternasyonel Anadolu koşusu ikinciliği sonrasında problemleri nedeni fazla üzülmeden yarış kariyerini noktalamıştır.

Babası Harlan’s Holiday, hara kariyerinde kısa sürede zirve yapmış çok önemli bir aygırdır. 2013 Yılı 2 Kasım tarihinde, geçirdiği ani rahatsızlık ve bağırsak sarkması nedeni ile şok yaşayan, 14 yaşındaki, Harlan'ın başarılı temsilcisi (Harlan - Christmas In Aiken / Affirmed) tedavi için yapılan tüm müdahaleler başarısız olunca, yaşamını sürdürdüğü Arjantin deki Firmamomento çiftliğinde ötenazi edilmiştir. (Uyutuldu)
Harlan’s Holiday’in başarılı yarışlarına göz attığımızda, Gr.3 Iroquois Stakes, Gr.1 Florida Derby, Gr.1 Toyota Blue Grass Stakes, Gr.2 Pennsylvania Derby, Gr.2 Allowance, Gr.1 Donn Handicap gibi önemli klasikleri kazanırken, Gr.1 Dubai World Cup, Gr.1 Hollywood Gold Cup, Gr.1 Fountain Of Youth ikinciliği önemli plase başarılarıdır.

2004 yılında başladığı aygırlık kariyerinde kısa bir sürede zirve yapan Harlan’s Holiday, 8 startında 6 kez kazanan Shanghai Bobby (Orientate) gibi bir şampiyon isim vermiştir.
Shanghai Boby; Gr.1 Breeders’ Cup Juvenile, Gr.1 Foxwoods Champagne Stakes, Gr.2 Hopeful Stakes galibidir.
İki de iki yaparak kariyerini noktalayan Majesticperfection (Wavering Monarch) Gr.1 Alfred G Vanderbilt Handicap’ı kazanma başarısı göstermiştir.
Yine Gr.1 kazanma başarısı gösteren temsilcilerinden, Into Mischief (Tricky Creek) 5 startın da ikiliden düşmezken, Gr.1 Cashcall Futurity koşusunu kazanmıştır. Hara da Gr.1 Breeders’ Cup Dirt Mile galibi Goldencents’i (Banker’s Gold) vermiştir. Böylelikle Harlan's Holiday iyi bir aygır olmanın yanı sıra iyide bir aygır babası olmuştur.
Willcox Inn (Gone West) Gr.3 Washington Park Handicap ve Gr.2 American Derby’i galibi olmuştur.
Dubai Meydan Hipodromunda Gr.2 Al Maktoum Challenge R.2 de kazanan Mendip (Coronado’s Quest), Gr.2 Risen Star Stakes galibi Intense Holiday (Unbridled’s Song) , Gr.3 Rachel Alexandra Stakes, Gr.2 Top Flight Handicap, Gr.3 Allaire Dopond Distaff gabili Summer Applause (Royal Academy) daha sonra Denis Of Cork (Unbridled), Silver Reu nion (Silver Hawk) başarılı yavrularından sadece bir kaçıdır.

Annesi Michigan Bluff; (Sky Walker) Kariyerinde 7 kez kazanırken 381,396 $ kazanmıştır. Harada 9 tayı olurken 6 tanesi kazanma başarısı göstermiştir. En başarılı temsilcisi Hakeem (söz konusu aygır) dir.
İkinci Annesi Middlefork Rapids, Gr.3 Monrovia Handicap galibiyeti yanı sıra Listed ve Handikap koşularda kazanarak 6 birincilik elde etmiştir. Harada ki temsilcilerinden Osumi Stayer Japonya da Gr.2, Gr.3 ve Listed kazanma başarısı göstermiştir.

Hakeem’in dozaj profil değerleri DP= 3 – 0 – 5 – 0 – 0 (8) şeklinde olup, DI= 2,20 ve CD=0,75 değerlerini göstermektedir. Bu değerler orta uzun mesafe idealini göstermekte olup işaret ettiği mesafe ise 1600/2200m aralığıdır.

Henüz koşan tayı bulunmayan Hakeem’in ilk mahsul tayları 2018 yılında start alacaktır. 2015 yılında başladığı görevinde 79 kısrağa aşım yaparken 74 tanesini gebe bırakmış %94,87 oranında gebelik başarısı göstermiştir.

Eşleşme notları ve başta Harlans Holiday’i ön plana çıkartarak mevcut doneler üzerinden yola çıkacak olursak Raise A Native hattı ve bu kolun önemli bir temsilcisi olan Mr.Prospector adı başarıda en çok karşılaştığımız isimdir, Fappiano ile yine başarılı sonuçlar alındığı görülmüştür. Northern Dancer temsilcilerinin adları da bir çok başarılı eşleşmede yer almaktadır.

Yelpazeyi biraz daha daraltıp Ülkemiz aygırlarından da birkaç isim sıralamak gerekirse ; Mujtahid, Okawango, Rey De Cafe, Sports Hero, Strike The Gold, Woodman, Victory Gallop, Alw.A Classic, Arsenic, Banknote, West By West, Dehere, Rolay Abjar, Sabırlı, Sri Pekan öncelikli olarak sayılması gereken isimlerdir daha sonra Akındayım, Dinyeper, Dr.Fong, Fantastic Fellow, Bin Ajwaad, Red Bishop gibi isimlerin kızları ile de başarı göstermesi olasıdır.

2015 Yılında Karacabey Pansiyon Hara da görevini yapan Hakeem, 2016 yılında yine Karacabey de olup, 7.000 TL aşım bedeli ve canlı tay uygulaması ile yetiştiricilerin hizmetindedir.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.