Aygırlar 20 Kasım 2015 17:31

CARDINAL PIONEER


CARDINAL PIONEER – 2010 - Al
Hara 2015 Tur – Cidago; __
Galileo (Ire) – Bartrobel / Dilum (Usa) (14.04.2010)

Cardinal Pioneer, 2010 doğumlu bir safkan olup kısa süren yarış kariyerine 5 koşu sığdırmıştır. 2013 yılında İngiltere de Wolverhampton ve daha sonra Kempton Park da şansını denemiş istenilen sonuçlar alınamayınca Türkiye’ye dönmüştür. Problemleri nedeni ile düzenli bir yarış kariyeri olmayan Cardinal Pioneer, fazla üzmeden haraya alınmış olup 2015 yılında aşımlara başlarken ülkemize bir Galileo temsilcisi kazandırılmıştır.

Erken haraya alınmış olması yetiştiricilerimiz için önemli bir avantajdır. Bir Galileo temsilcisinin ülkemizde aşım yapacak olması tahmin ettiğimizden daha heyecan verici sonuçlar getirecektir.

Babası, Galileo; Efsane aygır Sadler’s Wells’in Urban Sea dan olma mahsulüdür. Urban Sea, Listed galibiyetleri ve plase başarıları dışında, Gr.3 Prix Exbury, Gr.3 Prix Gontautbiron, Gr.2 Prix D’Harcourt koşularını kazanırken 93 yılında dünyanın en prestijli koşusu olan Gr.1 De L’arc Triombhe’u kazanma başarısı göstermiş önemli bir kısraktır.

Galileo, 2000 yılındaki tek startı ile Maiden’a veda ederken, 2001 yılında Ballysax (L), Gr.3 Derrinstown Stud Derby Trial Stakes, Gr.1 Vadafone Derby Stakes, Gr.1 Budweiser Irish Deby ve Gr.1 King George VI and Queen Elizabeth Diamond Stakes’i kazanarak üçü Gr.1 olmak üzere üst üste 6 galibiyet elde etmiştir.
Gr.1 Ireland The Food Island Irish Champion Stakes de Fantastic Light arkasında ikincilikte kalırken, son startı Tiznow’un kazandığı Gr.1 Breeders’ Cup Classic de olup 6.lıkta kalmıştır.

Hara kariyerinde Galileo, gelmiş geçmiş tüm zamanların en iyi aygırı olarak bilinen Northern Dancer’ın tahtına kısa sürede göz koymuştur. 2002 yılında başlayan hara kariyerinde aşım ücreti 2007 yılında 150.000 Euro’ya ulaşmıştır, 2008 yılı aşım ücreti canlı tay uygulaması ile 225.000 Euro olarak belirlenirken, kısrağa özel fiyat uygulamasına geçilmiştir. Aşım ücreti olarak 2014 yılında zirve yapmıştır, 350.000 Euro gibi astronomik rakamlar ile aşım yapmıştır, günümüzde ise kısrağa özel fiyat uygulaması ile aşımlarına devam etmektedir.
2013 yılında yavruları kazanç olarak mevcut aygırlar arasında uzak farkla ayrılırken, kendisine en yakın aygırın yavrularının kazancının 2 katı kazanç elde etmiştir.
Aynı yıl koşan 319 yavrusundan 32 tanesi black-type galibiyetler elde etmiş 65 yavrusu ile plase olma başarısı göstermiştir. Buda demek oluyor ki; Galileo'nun önceki yıl ki black-type galibi yavruları tüm yavrularının %10'u; black-type plasesi yapan yavruları ise tüm yavrularının %20 'sinden fazlasıdır. Bu durumda başarı oranının ne denli yüksek olduğunun kanıtıdır.

Gelileo yavrularının 2013 yılında Dünyanın en gözde koşularındaki başarısına bakacak olursak: Epsom Derby (İngiltere Derbisi) galibi Ruler Of The World (Galileo - Love Me True / Kingmambo); Breeders’ Cup Turf ve Irish 2,000 Guineas (İrlanda Erkek Tay Deneme) galibi Magician (Galileo - Absolutelyfabulous / Mozart) ve Prix du Jockey-Club galibi Intello (Galileo - Impressionnante / Danehill) gibi isimleri sayabiliriz.

Ayrıca Galileo, bizlere; otoritelerce yüzyılın en iyi atı olarak kabul edilen Frankel’ı izleme fırsatı vermiştir.
Avrupanın en önemli mücadelelerinde üst üste 8 tane Gr.1 kazanan, Timeform da 1948 yılından bu güne tarihin en yüksek handikap puanını alan (147) Frankel, 14 starttan oluşan kariyerinde hiç geçilmemiştir.

2013 yılında aşımlara başlayan Frankel’ın aşım bedeli 125.000 Pound (takriben 200.000 dolar) dır.
Goffs satışlarında Frankel tayları, çok yüksek meblalar ile satılırken, 2014 doğumlu bir dişi tayı (Frankel – Finsceal Beo / Mr.Greeley) 1,8 Milyon Euro (5,5 milyon TL) fiyatla alıcı bulmuştur.
Galileo temsilcileri tay satışlarında yine rekor fiyatlar ile el değiştirmektedir. Geçtiğimiz yıllardaki Tattersalls Ekim satışlarında bir yavrusu 5.000.000 Gns’e (16 milyon TL) satılmıştır.

Bu güne kadar 353 koşan tayı bulunan Galileo yavruları Avrupanın en önemli koşuları dahil olmak üzere 130 Grup ve 75 Listed koşuda kazanma başarısı göstermişlerdir.
2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 yıllarında Büyük Britanya ve İrlanda da lider aygır olmuştur.
Racing Post’ın bir yayınında Tony Morris, bir yazısında Galileo’yu şu şekilde tanımlamıştır. “Galileo gerçek bir fenomendir, dünyanın en iyisidir ve herkesçe tüm dünyadaki en iyi aygır olarak kabul edilmelidir”

Tüm bunlardan sonra zaten Galileo sözün bittiği yerdir.

Galileo’nun şampiyon temsilcilerini ya da grup galibi yavrularını yazmaya kalksak bir hayli uzun bir liste çıkartmamız gerekecekti. Kısa bir özet geçecek olursak ;

ADELAIDE (IRE) (Elnadim (USA): Sportingbet WS Cox Plate, Moonee Valley, Gr.1, Secretariat Stakes, Arlington, Gr.1, Airlie Stud Gallinule Stakes, Curragh, Gr.3, second in Belmont Derby Invitational Stakes, Belmont Park, Gr.1, King Edward VII Stakes, Ascot, Gr.2, Prix Hocquart, Longchamp, Gr.2, third in Qatar Prix Niel, Longchamp, Gr.2).

ALLEGRETTO (IRE) (Caerleon (USA): Prix Royal-Oak-Principaute de Monaco, Longchamp, Gr.1, ABN Amro Goodwood Cup, Goodwood, Gr.2, Bet365 Lancashire Oaks, Haydock Park, Gr.2, Goffs/Doncaster BS Park Hill Stakes, Doncaster, Gr.2, wbx.com Henry II Stakes, Sandown Park, Gr.2, second in Darley Yorkshire Oaks, York, Gr.1, Prix Royal-Oak, Longchamp, Gr.1, third in Darley Yorkshire Oaks, York, Gr.1, Great North East. Railway Doncaster Cup, Doncaster, Gr.2, Irish Thoroughbred Park Hill Stakes, York, Gr.2).

AUSTRALIA (GB) (Cape Cross (IRE): Dubai Duty Free Irish Derby, Curragh, Gr.1, Investec Derby Stakes, Epsom Downs, Gr.1, Juddmonte International Stakes, York, Gr.1, ICON Juv.Turf Trial Golden Fleece Stakes, Leopardstown, Gr.3, second in QIPCO Irish Champion Stakes, Leopardstown, Gr.1, third in Qipco 2000 Guineas, Newmarket, Gr.1; sire).

BALLYDOYLE (IRE) (Storm Cat (USA): Total Prix Marcel Boussac, Longchamp, Gr.1, Breast Cancer Research Debutante Stakes, Curragh, Gr.2, second in Moyglare Stud Stakes, Curragh, Gr.1, Chesham Stakes, Ascot, L.).

FRANKEL (GB) (Danehill (USA): Dubai Dewhurst Stakes, Newmarket, Gr.1, JLT Lockinge Stakes, Newbury, Gr.1, Juddmonte International Stakes, York, Gr.1, Qipco 2000 Guineas, Newmarket, Gr.1, Qipco Champion Stakes, Ascot, Gr.1, Qipco Queen Elizabeth II Stakes, Ascot, Gr.1, Qipco Sussex Stakes (twice), Goodwood, Gr.1, Queen Anne Stakes, Ascot, Gr.1, St James's Palace Stakes, Ascot, Gr.1, Juddmonte Royal Lodge Stakes, Ascot, Gr.2, totesport.com Greenham Stakes, Newbury, Gr.3; sire).

GALIKOVA (FR) (Blushing Groom (FR): Qatar Prix Vermeille, Longchamp, Gr.1, Prix Guillaume d'Ornano, Deauville, Gr.2, Prix Cleopatre, Saint-Cloud, Gr.3, second in Darley Prix Jean Romanet, Deauville, Gr.1, Prix de Diane Longines, Chantilly, Gr.1, third in Grand Prix de Saint-Cloud, Saint-Cloud, Gr.1).

INTELLO (GER) (Danehill (USA): Prix du Jockey Club, Chantilly, Gr.1, Prix Messidor, Maisons-Laffitte, Gr.3, Prix du Prince d'Orange, Longchamp, Gr.3, Ebm-papst Feilden Stakes, Newmarket, L., third in P. Fresnay le Buffard Jacques Le Marois, Deauville, Gr.1, Poule d'Essai des Poulains Le Parisien, Longchamp, Gr.1, Qatar Prix de l'Arc de Triomphe, Longchamp, Gr.1; sire).

NATHANIEL (IRE) (Silver Hawk (USA): Coral Eclipse Stakes, Sandown Park, Gr.1, King George VI & Queen Elizabeth Stakes, Ascot, Gr.1, King Edward VII Stakes, Ascot, Gr.2, second in King George VI & Queen Elizabeth Stakes, Ascot, Gr.1, Red Mills Irish Champion Stakes, Leopardstown, Gr.1, third in Qipco Champion Stakes, Ascot, Gr.1, second in MBNA Chester Vase, Chester, Gr.3; sire).

NEW APPROACH (IRE) (Ahonoora: Bank of Scotland (Ire) National Stakes, Curragh, Gr.1, Darley Dewhurst Stakes, Newmarket, Gr.1, Emirates Airline Champion Stakes, Newmarket, Gr.1, Tatts Millions Irish Champion Stakes, Leopardstown, Gr.1, Vodafone Derby Stakes, Epsom Downs, Gr.1, Galileo EBF Futurity, Curragh, Gr.2, Tyros Stakes, Leopardstown, Gr.3, second in Boylesports Irish 2000 Guineas, Curragh, Gr.1, stanjamesuk.com 2000 Guineas, Newmarket, Gr.1, third in Juddmonte International Stakes, Newmarket, Gr.1; sire).

RIP VAN WINKLE (IRE) (Stravinsky (USA): BGC Sussex Stakes, Goodwood, Gr.1, Juddmonte International Stakes, York, Gr.1, Sony Queen Elizabeth II Stakes, Ascot, Gr.1, Tyros Stakes, Leopardstown, Gr.3, second in Coral Eclipse Stakes, Sandown Park, Gr.1, Sony Queen Elizabeth II Stakes, Ascot, Gr.1, Sussex Stakes, Goodwood, Gr.1, Tatts Millions Irish Champion Stakes, Leopardstown, Gr.1; sire).

Gr.1 kazanma başarısı gösteren yavrularından sadece bazılarıdır.

Annesi Bartrobel, hepinizin tanıdığı unutulmaz kısraklarımızdan biridir. 1999 yılı Gazi şampiyonu olarak tarihe adını altın harfler ile yazdırmayı başarmıştır.

Dilum’un temsilcisi kısrağın hara kariyerinde 6 tayı olmuş bunlardan 4 tanesi start alırken en başarılısı Wolfs Revenge’dır. Babası Dilum ülkemizde görev yapmış önemli isimlerden biridir. Ne yazık ki hara kariyerinde kıymeti bilinmeyen isimlerden olmuştur. Populer bir aygır ortalama da senede 70 ila 80 civarı aşım yaparken, Dilum’un tüm kariyeri boyunca 70 yavrusu olmuş, bunlardan 61 tanesi start alırken, 30 tanesi kazanma başarısı göstermiştir.
Nalın İsyanı, Playfellow, Royal Signature, Çubukçu, Anavarza Mazgalı, Bartrobel, Unicornus, White Diamont, Kurtkaya başarılı yavrularından bazılarıdır.

Cardinal Pioneer’ın dozaj profil değerleri; DP= 3 – 1 – 8 – 4 – 0 (16) şeklinde olup, DI= 1,00 / CD=0,19 dur.
Bu değerler 2200 / 2600 gibi oldukça uzun mesafeleri işaret etmektedirler.

2015 yılında aşımlara başlayan Cardinal Pioneer, çekilen 39 kısraktan 36 tanesini gebe bırakırken %94,7 gebe bırakma başarısı göstermiştir.

Henüz koşan tayı bulunmayan Cardinal Pioneer’ın pedigrisi üzerindeki eşleşme notların dan yola çıktığımız da baba’nın Northern Dancer ile olan muthiş uyumunu görüyoruz.
Gr.1 kazanan temsilcilerine yeniden bir göz atacak olursak, ADELAIDE’ın kısrak baba hattında Danzig ve dolayısı ile Northern Dancer kanı yer almaktadır, ALLEPRETTO ise Caerleon – Nijinsky üzerinden N.Dancer kanı taşımakta, şampiyon isimlerden AUSTRALIA ise bir Cape Cross kızından olma ve Danzig tonurudur. BALLYDOYLE ise Storm Cat kızından olan bir başka Gr.1 galibi isimdir.
Listeyi kısrak babaları üzerinden biraz daha uzatacak olursak FRANKEL (Danehill – Danzig), INTELLO (Danehill – Danzig) RIP VAN WINKLE (Nureyev) üzerinden her biri Northern Dancer kanı taşımaktadır.
Ayrıca, GALIKOVA (Blushing Groom – Nasurullah), NATHANIEL (Roberto), NEW APPROACH (Ahonoora) farklı eşleşmelerde önemli başarılar gösteren isimlerden bazılarıdır.
Ülkemizde bir hayli fazla bulunan Northern Dancer temsilcilerinin kızları ile Cardinal Pioneer uyumunu anne üzerinden değerlendirecek olursak, Bartrobel bir Dilum kızı olup Dilum’ın da Northern Dancer temsilcilerinin kızları ile olumlu sonuçlar verdiğini görebiliriz.
Ülkemizde başarılı yarışlar yapan temsilcilerine göz atacak olursak, Nalın İsyanı (Shareef Dancer – Northern Dancer), Playfellow (Halling – Sharpen Up), Royal Signature (Sadler’s Wells – Northern Dancer), Çubukçu (Shareef Dancer – Northern Dancer), Rains Of Fire (Habitat – Turn-To) isimlerini görmekteyiz.
GALILEO’nun aygırlık yapan oğullarında başarılı birkaç torununa göz attığımız da; Dawn Approach (Phone Trick), Mays Dream (Archway – Forli), Sultanina (Zafonic – Gone West), Talent (Nureyev – Northern Dancer), Dick Whittington (Danehill – Danzig) isimleri yer almaktadır.

Bu örneklere devam edecek olursak yine liste bir hayli uzayacaktır. Lakin Galileo, sadece iyi bir aygır değil aynı zamanda iyi bir aygır babasıdır. Temsilcileri de farklı kan hatları üzerinden oldukça başarılı sonuçlar elde etmiştir.
Yukarı da ki notlar dahilinde, Ülkemiz aygırlarından yola çıkacak olursak, Banknote, Başpilot, Common Grounds, Country Reel, Dai Jin, Dehere, Distant Relative, Divine Light, Dr.Fong, Eagle Eyed, Fairson, Fantastic Fellow, Islambol, Kurtaran, Lion Heart, Okawango, Pressing, River Special, Sabırlı, Scream To Scream kızları öncelikli olarak değerlendirmeye açıktır.
After Market, Akındayım, Adonise, Anatoly, Bosporus, Cuvee, Kaneko, Luxor, Sea Hero, Trapper, Win River Win kızları daha sonra yelpazeyi biraz daha genişletecek olursak Alw.A Classic, Arizona Red, Strike The Gold, Bekmezbey, Bin Ajwaad, Power Scourt kızları ile başarı olasılığı yüksektir.

Cardinal Pıoneer, 2016 aşım sezonunda; İstanbul Silivri Aşım İstasyonun da 3.000 TL bedel ve canlı tay uygulaması ile kısraklarınızı beklemektedir…


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.