Aygırlar 05 Şubat 2012 20:26

MALİ


MALİ – 2004 - Doru
Hara – 2008 Tur (Cidago 1,60)
Distant Relative (Ire) – Nicomedia / Most Welcome (Gb) (20.02.2004)

20.02.2004 doğumlu safkan yarış yaşamına 2006 yılında başlamış olup katıldığı 11 koşuda; ilk startın da almış olduğu Şartlı1 koşu birinciliği ile 1 birincilik elde ederken, 4 adet ikincilik elde etmiştir.
G2 Tay Deneme koşusu, G2 S.İ.A.Y ve Sah. Derneği koşusu, G3 MRA koşusu ikincilikleri önemli başarılarıdır.

Babası, Distant Relative
Turn-to kan hattının temsilcisi Habitat’ın oğludur.
Yarış yaşamında 18 start almış, 8 birincilik, 4 ikincilik, 5 de üçüncülük elde etmiştir.
Başarılarının tamamı 1200/1600m’ler arasındadır.
G2 Celebration Mıle, G3 Hungerford Stakes, G2 Challenge Stakes, G1 Prıx Du Moulin De Lomgchamp, G1 Susex Stakes önemli başarılarından bazılarıdır.
Annesi Royal Sister, Hyperion hattı kızıdır. Yarış yaşamında 8 birincilik, 7 ikincilik, 3 üçüncülük elde etmiştir.
My Volga Boatman, Kılıçaslan, Eastern Star, Barnato, Fasht Eldebi, Karayel, Galetto, Topsider, Barbar, Villeroy, Lockton, Golden Prince, Gerald Martin, Pas De Soul gibi aygırların kızlarında başarı göstermiştir.

Annesi, Nicomedia
Almış olduğu 19 startta 10 birincilik sahibi olurken, G3 Atıf Esenbel, G1 Fatih Sultan Mehmet koşusu galibidir. Ayrıca, Fikret Yüzatlı, Sadun Atığ, Talha Dinçel, Eşref Somtürk, Vehbi Koç koşularını kazanma başarısı göstermiştir. Harada, G1 Kısrak koşusu Galibi Nikoş’u vermiştir.

Turn-to kan hattı temsilcilerinden Habitat’ın oğlu 2005 Yılında Kaybettiğimiz Distant Relative’in aranan temsilcilerinden biri olacaktır. Yine Distant Relative’in bir diğer başarılı temsilcisi Luxor gibi Mali de bu hattaki başarıyı koruyacağı görünmektedir.
Nicomedia, Northern Dancer’in temsilcilerinden Be My Guest’in torunudur. Luxor, Northern Dancer kanı taşımayan hattı ile ülkemizde en çok bulunan kan olan bu hattın çaprazlamaları ile uyumludur. Anneden Northern kanı taşıyan Mali de, Raise A Native-Mr.Prospector kan hattından gelen kısraklar ile de uyum göstermesi beklenilebilir.

Bu güne kadar 4 tayı koşan Mali’nin 4 tayı da başarılı olmuştur diyebiliriz.
Angry Bird, A3 ikinciliği elde etmiş, KV ve Hand. Düzeyi koşularda başarı göstermiştir. Maiden – Şart4 ve Hand.16 olmak üzere 3 birinciliği mevcuttur.
Bu ismi, Northern Dancer’ın temsilcisi Danzig hattından gelen Grand Lodge’nin kızından vermiştir.
Efekanbey, henüz 2 start almış bir üçüncülük birde ikincilik elde etmiştir.
Rainbow Quest temsilcisi Spectrum kızından olmadır.
Tınkerbell, 15 startta 7 birincilik elde ederken, Şartlı ve KV düzeyi koşular kazanmış aynı zamanda KV düzeyi koşularda plase olma başarısı göstermiştir. Bu imside ülkemiz aygırlarından Always A Classic kızından vermiştir.
Pargalı, toplam 5 start alırken 3 birincilik 1 ikincilik 1 de üçüncülük elde etmiştir. Şartlı2 ve KV7 yanı sıra G2 Tay Deneme Koşusu galibidir. Pargalı da Lyphard temsilcisi olan Manila kızından olmadır.
Bu isimler üzerinden yola çıkarak ülkemizdeki aygırlardan, Akındayım, Always A Classic, Arsenic, Bin Ajwaad, Eagle Eyed, Popular Demand, River Special, Barnato, Marlin, Ramadan, Strike The Gold, Sun Music, West By West gibi isimlerin kızları ile başarı göstermesi beklenilebilir.

İstenilen grup başarısı olmadığı için TJK da aşıma alınmayan Mali, Adil Mert Kaya’nın kendi çiftliğinde aşım yapmaktadır. Distant Relative gibi bir ismi kaybetmişken az sayıdaki temsilcilerinden biri olan Mali, start alan sadece 4 tayı ile babasının başarısından aşağı kalmayacağını göstermiştir.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.