Aygırlar 30 Aralık 2014 19:31

FAIRSON


FAIRSON – 2003 – Doru
Hara 2013 Tur – (Cidago _)
Royal Abjar (Usa) – Fair Tail / Cossack Guard (Usa) (19.03.2003)

Fairson’u anlatmak için neresinden başlayacağıma karar veremedim, onun adına ülkemizdeki gelmiş geçmiş tüm zamanların “en iyi kum atı” desem hiç de abartmış olmayacağımı düşünüyorum. 49 yarış sığdırdığı kariyerinde 33 birincilik, 9 ikincilik, sentetik ve çim pistte; 1 üçüncülük, 3 dördüncülük elde ederken, 3 kez de tabela dışında kalmıştır.
2006 yılında KV6 koşuda yarış yaşamına başlayan şampiyon, karşısındaki deneyimli ve tecrübeli rakipler karşısında kazanmayı başarmıştır.
Üç yaşında; TSYD İzmir Şb, Cantatrice, G3 Fehmi Simsaroğlu, Dinçer Cebeci, Özcan Kızılkaya, İsimsiz G3, Pansiyon Hara G2, Byerley Turk G1, H.Basri Karabucak G3 koşularını kazanma başarısı gösterirken, çim pistte 1 dördüncülük, 1 de üçüncülük elde ederken kum pistte hiç geçilmemiştir.
Dört yaşında; Dubai Meydan Hipodromunda 1800m kum pistte start alan safkan Kandidate’in kazandığı G3 koşuda 4.lük elde ederken, 1800m kum pistte 1.50,47 performans gerçekleştirmiştir.
Ardından ülkemizde, G3 Burhan Karamehmet, Açık G2 koşularını kazanmış, çim piste çıktığı Ent. Topkapı koşusunda tabela dışında kalmıştır. Bu yıl kum pistte ilk mağlubiyetini Sarı Lira karşısında almıştır.
G1 Byerley Turk, G3 H.Basri Karabucak koşusu ikincilikleri ile yılı kapatmıştır.
Beş yaşında; G3 Kurtuluş, Fehmi Dinkçioğlu, G3 Adana Bş Bld, G1 Yavuz Sultan Selim, Açık G3, G1 Byerley Turk, G3 Atıf Esenbel, G3 H.Basri Karabucak koşularını kazanmış Ent. Anadolu koşusunda ikincilikte kalmıştır.
Altı yaşında; Kurtuluş, Fehmi Dinkçioğlu, G3 Ertuğrul Gazi, G3 Yıldırım Bayezid koşularını kazanmış, İstanbul da sentetik pistin kurulması ile birlikte start aldığı iki koşuda tabela dışında kalmıştır.
7 yaşında; hiç kaybetmeyen safkan, Fehmi Dinkçioğlu, A3 Adana Bld.Bşkn, A3 İzmir Bld. Bşkn, A2 Akdeniz Derbisi, G3 Hasan Basri Karabucak koşularını kazanmıştır.
2011 yılında 8 yaşında; A3 Kurtuluş, Fehmi Dinkçioğlu, İzmir Bş.Bld başkanlığı koşularını kazanmış iki de ikincilik elde etmiştir. 1200 ila 2200m aralığında kazanma başarısı gösteren safkan’ın üst düzey performans gösterdiği ideal mesafesi 1400 ile 1900m aralığıdır.

Babası ROYAL ABJAR, ülkemizdeki en yetenekli aygırlardan biridir. Şuan yaşlılığa bağlı bazı nedenler ile geriye alınmıştır.
Yarış yaşamına 1994 yılında başlayan safkan, 3 yaşında 7 start 4 ve 5 yaşlarında 2 şer start olmak üzere toplam 11 kez koşulara iştirak etmiş, 6 birincilik, 2 ikincilik, 1 de üçüncülük elde etmiştir.
Mehl Muelhens Rennen Gr.2, German 2000 Guıneas Gr.2, Oettingen Rennen Gr.3, koşularında birincilik elde ederken, Brandenburg Trophy Gr.2, ikincilik, Prix Du Rond Point Range Rover Gr.2 de üçüncülük elde etmiştir.
Almanya da 1400 ve 1900m arasında en yüksek puanlı at seçilmiştir.

Babası Gone West, 17 starttan oluşan kariyerinde 2 ve 3 yaşlarında 6 koşu kazanmıştır. 4 ikincilik, 2 de üçüncülük elde etmiştir. Gr.1 Dwyer Stakes, Gr.2 Gotham Stakes, Gr.2 Withers Stakes gabiliyetlerinden bazılarıdır.
Mr.Prospector’un, Secretariat temsilcisi Secrettame den olma oğlu Gone West’in hara da; 881 tayı start almış 597 tanesi kazanma başarısı göstermiştir.

Annesi FAIR TAIL, ülkemizde boy gösteren efsane kısraklardan biridir. 23 starttan oluşan kariyerinde, biri G1 Gazi koşusu olmak üzere, Şartlı.1, SİAY ve Sah.der G2, Joe Clarke KV8, Sakarya G2, Dişi Tay Deneme G1, Gazi G1 ve Zübeyde Hanım G2 sırası ile 7 kez kazanmıştır. G1 Başbakanlık koşusunda Bold Pilot’a rakip olmuş ikincilikte kalmıştır.
Tamamı çim pistten oluşan kariyerinde ayrıca 11 adet plase başarısı bulunmaktadır.
Harada en başarılı yavrusu, 3 milyona yaklaşan kazancı ile FAIRSON’dur. Start alan 6 tayından 5 tanesi kazanma başarısı göstermiştir. Bunlar, Mountainer (M.Cat), Fair Lady (Distant Relative), Shaylee (Vic.Gallop), Fair Rose (Royal Abjar) sırası ile sayılabilir.
Babası Cossack Guard, Nureyev üzerinden bir Northern Dancer temsilcisidir.
İkinci annesi BURNELLE (Beldford) Bold Ruller kanı taşımaktadır. 3 Kez start alırken, kazanmadan haraya gönderilmiştir.

Fairson’un dozaj profil değerleri; DP = 5 – 5 – 14 – 2 – 0 (26) şeklinde olup, DI = 1,89 / CD = 0,50 şeklindedir. Bu değerler 1900 ila 2400m aralığını işaret etmektedir. Dengeli hız (Classic) ‘ın ağır bastığı tabloda mesafe başarısı da kısrak seçimine göre farklılık gösterecektir.

Babasının yurt dışındaki temsilcileri üzerinden birkaç isme göz atacak olursak, Royal Retrieve (Jevington), West Australian Guineas Gr.2 galibi, Whitbarrow (Dancing Disident), Molecomb Stakes Gr.3 galibi, Royal Lott (Beau Sovereign) Listed galibi olarak sayılabilir. Bunun dışında bir genelleme yapacak olursak.
Main Reef, Law Soceiety, Tennyson, The Minstrel, Cadeaux Genereux, Sharpo, Kalaglow, St.Jovite, Groom Dancer, Dance Of Life uyum gösterdiği aygır kollarıdır.
Ayrıca Bold Ruller kanını taşıyan isimlerin kızlarında da başarısı aşikardır.
Nureyev, Star Kingdom, Nijinsky.II kanı taşıyan kısraklarda uyumu söz konusudur.

Ülkemizde ise Royal Abjar, başta Fairson (Cossack Guard) olmak üzere, Nihalim (Law Society) her iki pistte de başarılı yarışlar koşmuş, Pan River’ın kazandığı Gazi koşusunda az farkla ikincilik elde etmiştir.
Harputlu Gaggoş (Playboy.I) yine kum pistin efsane isimlerinden olmuştur. Kısrak babası Coock Robin üzerinden Raise A Native kanı taşımaktadır.
Elixir (Main Reef) Mill Reef üzerinden, Nasurullah kanı taşımaktadır.
Royal Victory (Danehill Dancer) erken kaybettiğimiz flaş kısraklardandır. Kan hattı Danehill ve Danzig’e uzanır.
Oğlum Emre (Ezy Koter) yine bir Northern Dancer torunudur, ikinci anne üzerinden Kris – Sharpen Up kanı taşırmaktadır.
Stromboli (Doyoun), Leventcan (Devir), My Life (Lockton), Kayadelen (Hoy) Alayel (Lockton) gibi isimler öncelikle akla gelenlerdir.

Ülkemiz aygırları üzerinden gidecek olursak, Akındayım, Alw.A Classic, Strike The Gold, Bosporus, Common Grounds, Dehere, Eagle Eyed, Kaneko, Okawngo, River Special, Sea Hero, Unnacounted For, Velociraptor, Win River Win, Distant Relative, Sümen gibi isimlerin kızları ile uyumu olasıdır.

2015 yılında Fairson, Karacabey pansiyon hara da 6000 TL bedel ile görevine devam edecektir.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

Secretariat

Tahmin başarısı : 977,57 SAΩ

31 Aralık 2014 14:18

@Mysterystorm üstad tespitler çok güzel ancak 1900 ve üzeri mesafelerde Fairson'un rakiplerinin zayıflığı nedeniyle yarış kazandığını söylemek ona karşı çok büyük acımasızlık olmuş. Fairson ve kum pistten bahsediyoruz...

mysterystorm

30 Aralık 2014 23:14

Mükemmel bir yarış atı gerçek bir efsanedir. Ancak mesafe konusunda bence 1400-1600 arası ideal mesafesiydi, zaten bu mesafede kaba kumda hiç geçilmedi. 1900 da bence gerçek gücünde koşmuyordu , genelde zayıf rakiplerinden dolayı yarış kazanıyordu, tabii ki ülkemizde de kaba kum atı düşmanlığından dolayı sahipleri mecburiyetten 1900-2000 2200 gibi mesafelerde yarış koşmak zorunda kaldılar. Eğer ki çim pistte yapılan açık yarışlar kadar kaba kumda açık yarışlar yapılsaydı,fairsonun aygırlığı da çok daha fazla değerli olurdu. Şu anda kaba kumda bir tane bile G1 yarışımız bulunmamaktadır.