Aygırlar 25 Aralık 2014 20:06

PLEASANTLY PERFECT


PLEASANTLY PERFECT – 1998 – Doru
Hara 2005 Usa - 2015 Tur (Cidago _)
Pleasant Colony (Usa) – Regal State (Usa) / Affirmed (Usa) (04.02.1998)

Eylül ayında; yetiştirici ve at sahiplerimizden Hayrullah Doğan, Levent Sarıkaya ve Soner Sökmen'in birlikte satın aldıkları Pleasantly Perfect (Pleasant Colony - Regal State / Affirmed) ‘in 2015 yılı aşım sezonunda Türkiye gelişinden bahsetmiştik. Kasım ayında ülkemize gelen ve 2015 aşım sezonunda İzmit Aşım İstasyonunda görevine başlayacak olan Pleasantly Perfect’i tanıyalım.

Pleasantly Perfect, Şubat 1998 doğumlu bir safkan olup, kariyerine 18 koşu sığdırmıştır. 2 yaşında start almayan safkan 3 yaşında Hollywood Park da tek bir Maiden Stakes’e iştirak etmiş ve 4 yaşına kadar start almamıştır. 4 yaşından sonra 9 birincilik, 3 ikincilik, 2 üçüncülük, 3 de dördüncülük elde etmiştir. $ 7.789,880 kariyer kazancına sahip olan Pleasantly Perfect, Ülkemize gelen aygırlar arasında en yüksek kazanca sahip isimdir.

2002 yılında, Maiden Stakes galibiyeti sonrası, yıl içinde bir Allowance Race kazanırken Gr.1 Pacific Classic de 4. Olmuştur. Sonrasında Gr.2 Goodwood Breeders’ Cup Handicap kazanma başarısı göstermiştir. (1800m kum pist 1.46,80)

2003 yılına, Gr.2 San Antonio Handicap üçüncülüğü ile başlamış, ardından Gr.1 Santa Anita Handicap da dördüncülük elde etmiştir. Sonrasında Gr.2 Goodwood Breeders’ Cup Handicap’ı bir kez daha kazanma başarısı gösterirken, 2003 Gr.1 Breeders’ Cup Classic de; Medaglia d’Oro’yu geride bırakarak 2000m kum pistte 1.59,88 derecesi ile kazanma başarısı göstermiştir.

Kariyerinin son senesi olan 2004 yılına, Gr.2 San Antonio Handicap galibiyeti ile başlayan safkan, hemen ardından Nad Al Sheba hipodromunda Gr.1 Dubai World Cup’ı Medaglia d’Oro’yu geride bırakarak kazanma başarısı göstermiş ve kariyerinde zirve yapmıştır.
Gr.2 San Diego Handicap da ikinci olurken, Gr.1 Pacific Classic galibiyetine adını yazdırmış ve kariyerinin son startı olan Gr.1 Breeders’ Cup Classic de elde ettiği 3.lük ile yarış yaşamını noktalamıştır.

Babası His Majesty, efsane RIBOT’un (Ribot, 16 starttan oluşan kariyerinde önünde rakip görmemiş olup, yenilgisiz bir şampiyondur) oğlu olup, 5 birincilik, 6 ikincilik, 3 üçüncülük sahibidir. 1971 yılı Gr.3 Everglades Handicap’ı kazanmıştır.
Annesi Regal State, 12 startta 2 kez kazanmış 4 kez de plase başarısı göstermiştir. Şampiyon AFFIRMED’in kızı olan safkan Gr.1 Prix Morny de River Dancer önünde kazanma başarısı göstermiştir.

Pleasantly Perfect’in dozaj profil değerleri DP= 5 – 15 – 21 – 0 – 2 (44) şeklinde olup, DI = 2,52 / CD = 0,50 dir. Bu değerler 1900 ila 2400m aralığını işaret etmektedir.

Hara kariyerine 2005 yılında Lane’s End Farm, Kentucky de başlayan safkan, 2014 yılına kadar burada aşım yapmıştır.

Başarılı yavrularına göz attığımızda,
Shared Account; Gr.2 Lake Placid Stakes, Gr.3 All Along Stakes, Gr.1 Breeders’ Cup Filly & Mare Turf galibidir. Gr.2 Garden City Handicap, Gr.1 Q.Elizabeth.II Challenge Cup Stakes, Gr.1 Diana Stakes ikinciliği önemli plase başarılarıdır.
Kısrak babası Smart Strike olan Silkn Sapphire (Mr.Prospector) kanı taşımaktadır.

Cozi Rosie; Gr.3 Senorita Stakes, Gr.2 Bueno Vista Handicap, Gr.2 John C Mabee Stakes galibidir. Gr.1 Yellow Ribbon Stakes, Gr.3 Beverly Hills Handicap, Gr.2 Santa Barbara Handicap da ikincilik başarısı göstermiştir.
Kısrak babası, Golden Fleece olan Felidia, Nijinsky torunu olup, Northern Dancer kanı taşımaktadır.

Nonios; Gr.3 Affirmed Handicap da kazanan safkan, Gr.2 Swaps Stakes, Gr.1 Haskell Invitational Stakes, Gr.1 Awesome Again Stakes, Gr.3 Native Diver Stakes ikincisidir.
Kısrak babası Touch Gold olan Stylish Manner, Deputy Minister kızı olup, Northern Dancer kanı taşımaktadır.

Setsuko; Yarış yaşamında birincilik elde edememiş olmasına rağmen başarılı plaseleri ile dikkat çekmektedir.
Gr.3 Sham Stakes ikinciliği, Gr.1 Santa Anita Derby, ikinciliği, Gr.1 Santa Anita Handicap ikinciliği (2011), Gr.2 Californian Stakes ikinciliği, Gr.1 Santa Anita Handicap ikinciliği (2012) önemli plaseleridir.
Kısrak babası Mr.Prospector olan Dance With Grace, Raise A Native kanı taşımaktadır.

Silverside; Kariyerinde 7 kez kazanırken, Gr.2 Bestwetten de Goldene Peitsche en önemli başarısıdır.
Kısrak babası Silver Ghost olan Lyrical Ghost, Mr.Prospector kanı taşımaktadır.

Light Green; Gr.1 Prioress Stakes ikinciliği önemli plasesi olup, 5 starttan oluşan kariyerinde 2 kez kazanmıştır.
Kısrak babası Sheikh Albadou olan Green Light, Green Desert / Danzig üzerinden N.Dancer kanı taşımaktadır.

Hara kariyerinde 272 yavrusu start alırken, 191 tanesi kazanma başarısı göstermiştir.
5 Kuşak geriye dönük olarak pedigrisinde yakın akrabalık (Inbreeding) bulunmayan Pleasantly Perfect’in taşımış olduğun kan hatları üzerinden ve aygırlık kariyerindeki elimizdeki mevcut örneklerden yola çıkacak olursak.
N.Darncer’ın Danzig, Nijinsky ve Nureyev artı Mr.Prospector temsilcisi aygırların kızları öncelikli düşünülmelidir.
Ülkemiz aygırları üzerinden gidersek, Okawango, Royal Abjar, West By West, Mujtahid, Akındayım, Alw.A Classic, Eagle Eyed, Kaneko, Kurtaran, Marlin, Palace Pageant, Sea Hero, Sun Music ilk akla gelen isimlerdir, yanı sıra; Sri Pekan, Strike The Gold, River Special, Distant Relative, M.Cat, Perfect Storm, Bekmezbey gibi isimlerin kızları ile de başarı gösterme olasılığı yüksektir.

Pleasantly Perfect, 2015 yılında 10.000 TL bedel ile İzmit aşım istasyonunda görevine başlayacaktır !


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.