Aygırlar 23 Aralık 2014 19:10

ASTRAKHAN


ASTRAKHAN – 2007 – Doru
Hara 2014 Tur – (Cidago _ )
Sri Pekan (Usa) – Primelta (Gb) / Primo Domine (Gb) (08.03.2007)

Pek çoğumuzun yakından tanıdığı ülkemizin şampiyon Sprinterlerinden Astrakhan, 2009 yılında başladığı yarış kariyerini 2013 yılı başlarına kadar sürdürmüş, kariyeri boyunca katıldığı 32 yarıştan 20 birincilik elde etmiştir.
Geçirdiği operasyon sonrasında 2011 yılında üst düzey performans sergileyen safkan, üst üste 9 yarış kazanmış yıl içinde 11 galibiyete adını yazdırmıştır. 2013 yılında dizinden geçirdiği sakatlık nedeni ile pistlere veda etmiştir.
Şartlı 1, Şartlı 5, Şartlı 3, KV7 galibiyetleri yanı sıra G3 Cemal Kura, G3 Kocatepe koşularını iki ve üç yaşlarında kazanmıştır. Sonrasında, KV birincilikler yanı sıra Avrasya Eko.Zirveleri, G3 Fikret Yüzatlı, G3 Vehbi Koç, G1 Haliç, A3 P.Halim Sait Türkhan, G3 Atıf Esenbel (2011) – G3 Fikret Yüzatlı, A3 P.Halim Sait Türkhan, A3 Atıf Esenbel (2012) koşularını kazanma başarısı göstermiştir.
800m ile 1600m aralığında hem çim hem de sentetik kum pistte kazanma başarısı göstermiştir. 1200m çim pistte 1.08,65 ile 1500m kum (sentetik) pistte 1.28,19 ile kazanarak iki ayrı pist rekorunun sahibi olmuştur.

Babası Srı Pekan, ülkemizin yetenekli aygırlarındandır. Yarış yaşamına 1994 yılında başlamış 2 yaşlı olarak katıldığı 6 koşudan 5 birincilik ve 1 de ikincilik elde etmiş başka yarış koşmamıştır. Laurent Perrier Champagne G2, Rıchmond Stakes G2, Convertry Stakes G3 kazandığı önemli koşularıdır.
Babası Red Ransom 3 koşuda start almış, 2 birincilik elde etmiştir. Saratoga pistinde 1000m kum pist rekorunun sahibidir. (0.56,80)
1999-2003 arasında Amerika ve Avustralya da mekik aygır olarak görev yapmıştır.
Sri Pekan’ın ülkemizde ki aygırlık kariyerinde daha çok kısa ve orta mesafelerde başarı göstermiş (miller) temsilciler ile isim yapmıştır. Fakat Danzig torunu Polish Precedent kızı Number Ten den mesafe başarısı göstermiş TRANSACOUSTIC, daha sonra Stalwart torunu, Down The Flag kızı Satılmış dan MIRAMIS (Gazi şampiyonu) ve Kris temsilcisi Shining Stell kızı, Steel Girl den üst düzey mesafe performansı ile dikkat çeken VILLAGE WIND’i vermiş ve bu isimler ile kısa mesafe tabusunu yıkmıştır.

Sri Pekan, Roberto hattı temsilcisidir. Babasının genelde Northern Dancer hattı ile uyumu söz konusudur. Sri Pekan da bu hattan önemli temsilcilerini vermiştir.
Nurayev, Lyphard, Be My Guest, Nijinsky2, Danzig, The Minstrel, Storm Bird, Lomond, Nıght Shift, Sadlers Wels gibi isimlerin hattından gelen kızlar ile başarı göstermiştir. Sharpen Up kanında da başarılı olmuştur. (Mary Ellen, Village Wind) Mr.Prospector, Rahy, Castle Rising, Bold Ruller, Mujtahid, Palace Pageant, Pivotal gibi isimlerin kızları ile oldukça başarılı neticeler alınmıştır.

Annesi Primelta, 1 kez kazanmıştır. Oldukça başarılı bir hara kariyerine sahiptir. Başta Astrakhan olmak üzere, Kiss Of Steps, Momentum, Suharry gibi isimleri pistlere kazandırmıştır. Koşan 9 tayından 7 tanesi kazanma başarısı göstermiştir.

İkinci Annesi Pounelta kariyerinde 1 kez kazanma başarısı gösterirken, hara da 7 kazanan isim vermiştir. Lots Of Magic, Top Pet, Durneltor, Magelta kazanan yavrularından bazılarıdır.

Astrakhan’ın dozaj profil değerleri, DP = 2 – 1 – 7 – 0 – 0 (10) şeklinde olup, DI = 1,86 / CD = 0,50 şeklindedir. Dengeli hızın yüksek olduğu tabloda bu değerler uzayan mesafeleri işaret etse de Astrakhan üstün sürati ile hızın temsilcisi olmuş sprint yarışlarının en iyilerinden olmuştur.
Aygırlık kariyerinde babası gibi çeşitli mesafelerde başarı gösterecek isimler vermeye açıktır, keza hız faktörünü yarış kariyerinde çok ön plana çıkartan safkanı, stayer kısraklar ile tercihleyip hız – güç dengesi oluşturulabilir.

Babasının başarı gösterdiği benzer kan hatları da Astrakhan’a açıktır, Northern Dancer kanı taşımayışı ile ülkemizde bir hayli bulunan kanın temsilcileri ile uyumu söz konusudur.
Alw.A Classic, Bin Ajwaad, Bosporus, Common Grounds, Eagle Eyed, Kaneko, Okawango, Royal Abjar, Sea Hero, Strike The Gold, Sun Music, West By West gibi isimlerin kızları ile uyumu olasıdır.

Astrakhan 2014 yılında canlı tay uygulaması ve 4000 TL bedel ile Karacabey pansiyon harada görevine başlamıştır. 2015 yılında İzmit aşım istasyonunda görevini yapacaktır.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.