Aygırlar 15 Şubat 2014 11:34

MENDIP


MENDIP – 2007 – Doru
Hara 2014 TR – (Cidago 1,67)
Harlan’s Holiday (Usa) – Well Spring (Usa) / Coronado’s Quest (Usa) (09.02.2007)

14 koşudan oluşan yarış kariyerinde Mendip, 6 birincilik, 1 üçüncülük elde ederken 565,524 € kazanç sahibi olmuştur. 2009 yılında Maiden Stakes de kazanarak başlayan safkan, 4Men Conditions Race, Al Bastakiya Stakes (L), Al Maktoum Challenge R1 Gr.3, Burj Nahaar Gr.3, Al Maktoum Challenge R2 Gr.2 koşularını kazanma başarısı göstermiştir. Ayrıca 2010 yılı UAE Derby Gr.2 (Musir Kazandı) de üçüncülük elde etmiştir.

Babası Harlan’s Holiday, kısa sürede zirve yapmış çok önemli bir aygırdır. 2013 Yılı 2 Kasım tarihinde, geçirdiği ani rahatsızlık ve bağırsak sarkması nedeni ile şok yaşayan, 14 yaşındaki, Harlan'ın başarılı temsilcisi (Harlan - Christmas In Aiken / Affirmed) tedavi için yapılan müdahaleler başarısız olunca, yaşamını sürdürdüğü Arjantin deki Firmamomento çiftliğinde ötenazi edilmişti. (Uyutuldu)
Harlan’s Holiday’in başarılı yarışlarına göz attığımızda, G3 Iroquois Stakes, G1 Florida Derby, G1 Toyota Blue Grass Stakes, G2 Pennsylvania Derby, G2 Allowance, G1 Donn Handicap gibi önemli klasikleri kazanırken, G1 Dubai World Cup, G1 Hollywood Gold Cup, G1 Fountain Of Youth ikinciliği önemli plase başarılarıdır.

2004 yılında başladığı aygırlık kariyerinde kısa bir sürede zirve yapan Harlan’s Holiday, 8 startında 6 kez kazanan Shanghai Bobby (Orientate) gibi bir şampiyon isim vermiştir. Yine Gr.1 kazanma başarısı gösteren, Into Mischief (Tricky Creek) 5 startın da ikiliden düşmezken, hara da G1 Breeders’ Cup Dirt Mile galibi Goldencents’i (Banker’s Gold) vermiştir. Böylelikle Harlan's Holiday iyi bir aygır olmanın yanı sıra iyide bir aygır babası olmuştur. Buda Mendip için önemli tercih nedenlerinden biri olmalıdır. Katıldığı 2 koşudan da galibiyet ile ayrılan ve Gr.1 Alfred G Vanderbilt Handicap’ı kazanan Majesticperfection (Wavering Monarch), (Bahsedilen Aygır) Gr.2 galibi Mendip (Coronado’s Quest), daha sonra Willcox Inn (Gone West), Denis Of Cork (Unbridled), Silver Reu nion (Silver Hawk) başarılı yavrularından sadece bir kaçıdır. Ülkemizdeki en başarılı temsilcisi Agresivo olan safkan, aynı zamanda Hakeem’in babasıdır.

Annesi Well Spring, 3 kez start almış kazanmadan haraya alınmıştır, en başarılı yavrusu Harlan’s Holiday den olan Mendip olurken, Waterfall (Harlan’s Holiday), Hot Spa (Latent Heat), Baddle Board (Harlan’s Holiday) diğer dikkat çeken taylarıdır.
İkinci Annesi Chaposa Springs, 23 starttan oluşan kariyerine 14 birincilik 5 ikincilik sığdırmış önemli bir kısraktır.
1995 yılında; Virginia Handicap Gr.3, Jasmine Stakes, Test Stakes Gr.1, Hibiscus Breeders Cup Stakes, Forward Gal Breeders Cup Stakes Gr.2, 1996 yılında; Ballerina Handicap Gr.1, First Lady Handicap Gr.3, Princess Rooeny Handicap Gr.1, Poinciana Breeders Cup Handicap, Gold Beauty Handicap galibi olmuştur.
Harada 3 kazanan isim verirken, bunlar; Chalybeate Springs (Dynaformer), Spring Mambo (Kingmambo), Great Sphinx (Giant’s Causeway) dir.
Üçüncü annesi La CHaposa, 18 startında 13 birincilik 5 ikincilik ile %100 ikili başarısı göstermiş şampiyon bir kısraktır.
Premio America Gr.1, Premio Velocidad Gr.1, Premio Dos Mayo Gr.3, Premio Atahualpha Gr.3, önemli galibiyetlerinden sadece bazılarıdır.
Harada 11 kazanan tayı olurken bunlar; Chaposa Springs (Baldski), You And I (Kris.S), Point Gold (Point Given), Cascabella (Afleet Alex), Tenfold (Tiznow), Palestino (Stash), Ransom’s Pride (Red Ransom), Navajo (Spend One Dolar) başarılı yavrularından bazılarıdır.

Mendip’in dozaj profil değerleri, DP = 4 – 3 – 6 – 1 – 0 (14) olup dağılımı; DI = 2,50 / CD = 0,71 dir. Sürat, dengeli hız artı dayanıklılık faktörünün görüldüğü tabloda İdeal mesafesinin orta – uzunluktaki mesafeler olduğu kanaatine varabiliriz. Dağılım merkezinin işaret ettiği mesafe ise 1600 / 2000m aralığıdır. Kısrak tipine göre çeşitli mesafelerde etkili isimler vermeye açıktır.
Storm Cat’in temsilcilerinden olan safkan, anne tarafından Mr.Prospector, ikinci annesi üzerinden de Nijinsky kanı taşımaktadır. Başarılı eşlemeler de öne çıkan kan hatlarında; Blushing Groom, Raise A Native, Danzig, Mr.Prospector, Gone West, Turn – to, Forli, Alydar, Nasurullah, Never Bend, Roberto, Nijinsky gibi isimler dikkat çekmekte ve bu soya tabi olan aygırların kızları öncelikli olarak düşünülmelidir.
Ülkemiz aygırları üzerinden bir sıralama yapacak olursak, Bin Ajwaad, Mujtahid, Ramadan, Sea Hero, Unnacounted For, River Special, Dinyeper, Red Bishop, Rolay Abjar, Strike The Gold, öncelikli olup, Sri Pekan, West By West, Okawango, Pardon, Distant Relative, Always A Classic, Dehere, Marlin gibi aygırlarımızın kızları ile de başarı göstermesi olasıdır…

Mendip, 2014 yılında İzmit Aşım İstasyonunda görev yapacak olup, canlı tay uygulaması ile aşım ücreti 6000 TL dir.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.