Aygırlar 28 Ocak 2014 20:52

ARIZONA RED


ARIZONA RED – 2008 – Al
Hara 2014 TR (Cidago _ )
Leroidesanimaux (Brz) – Nappelon (Can) / Bold Revenue (Can) (26.01.2008)

İlgi çekici bir kariyeri bulunmasa da Arizona Red, gösterişli pedigrisi ile değerlendirilmelidir. Yarış yaşamı 2 koşudan oluşan safkan, iki startında da tabela başarısı gösterememiştir.

Babası Leroidesanimaux, 13 startında 9 kez kazanmış, 2 ikincilik, 1 dördüncülük elde etmiştir. İki yaşında maiden Stakes kazanan safkan, 3 yaşında; G3 Allowance Race, Allowance Optional Claiming, G3 Inglewood Handicap, G3 Morvich Stakes, G1 Citation Handikap galibi olmuş Gr.1 kazanma başarısı göstermiştir. 4 yaşında katıldığı 4 starttan 3 birincilik elde ederken bunlar; G1 Frank E Kilroe Mile Handicap, G2 Fourstardave Handicap, G1 Atto Mile’dir. Gr.1 Netjets Breeders’ Cup Mile de Artie Schiller ardında elde ettiği ikincilik önemli plase başarısıdır.
Fourstardave Handicap da kazanırken 1700m çim pistte 1.39,92 ile pist rekoru kırmıştır.

Hara kariyerine baktığımızda, Surumu hattı temsilcisi Acatenango’nun kızı Dalicia dan Animal Kingdom gibi bir şampiyon isim vermiştir. (Animal Kingdom 2011 Kentucky Derby - 2013 Dubai Word Cup galibidir) Una Cabeza (Potrillon) bir diğer G1 kazanma başarısı göstermiş temsilcisidir. Always A Princess (Ashkalani) , Sarah’s Secret (Luhuk) Gr.2 kazanma başarısı gösterirken, Leroy’s Dynameaux (Dynaformer) Gr.3 galibi temsilcilerindendir. Lanwades Stud da aşım yapmakta olan safkanın 2014 aşım ücreti 17,500 $ olarak belirlenmiştir.

Annesi Nappelon, uzun bir yarış yaşamına sahip olup 70 koşu sığdırdığı kariyerinde 17 birincilik, 5 ikincilik, 19 üçüncülük elde etmiştir. 1995 yılı Gr.3 Comely Stakes’i kazanmış, bunun dışında daha çok Listed ve Handicap düzeyi koşularda başarı göstermiştir. Haradaki en başarılı tayı, Ginger Punch (Awesome Again) dır, 12 birincilik sahibi safkan Gr.1 Breeders’ Cup Distaff, Gr.1 Personal Ensing Stakes, Gr.1 Ogden Phipps Handicap, Gr.1 Ruffian Handicap, Gr.1 Go For Wand Handicap gibi önemli koşulara adını yazdırmıştır.
İkinci annesi Sally Go Gray, (Wise Exchange) hara da 4 kazanan isim verirken, Nappelon (1.anne), Oriental Sal (Far Out East), Serendipity Gray (Bold Revenue) taylarından bazılarıdır.

Arizona Red’in dozaj profil değerleri DP = 2 – 2 – 8 - 0 – 0 şeklinde olup, DI = 2,00 / CD = 0,50 şeklindedir. Dengeli hızın ön plana çıktığı tabloda bu değerler 1900 / 2400 mesafe aralığını işaret etmektedir.

Babasının en başarılı temsilcisi Animal Kingdom, 6 kez şampiyon Alman Aygırı seçilen Surumu kanı taşımaktadır. Ülkemizde bu kan pek az bulunmaktadır. Inspector, (Platini) bir Surumu torunudur, Derviş Ağa’nın annesi Mesitas da bir Surumu kızıdır. Aygırlığın yanı sıra Surumu, kısrak babalığında da önemli donelere sahiptir, ayrıca güç ve dayanıklılığı ön plana çıkartan etkisi ile bilinir. Bu kan hattının temsilcileri ile başarı gösterme ihtimali yüksektir.
Dedesi Candy Stripes’ın kısrak babası Lyphard’dır. 5 Kuşak geride kalan bu Northern Dancer etkisi dışında Northern Dancer kanı taşımamakta olup, ülkemizde en çok görülen bu kan hattı ile uyumu söz konusudur. Pedigrisinde yer alan isimler üzerinden örnek alınacak eşlemelerde, Nasurullah ve Mr.Prospector ile uyum göstermesi olasıdır.
Geniş bir yelpazeye hitap edecek gibi görünen Arizona Red için ülkemiz aygırlarından; Sun Music, Akındayım, Mutamanni, Sea Hero, Eagle Eyed, Palace Pageant, Kaneko, River Special öncelikli görünen isimler olup, Bosporus, Always A Classic, Kurtaran, Mountain Cat, Perfect Storm, Sümen, Okawango kızları ile uyumu olasıdır. Daha sonra, Common Grounds, Distant Relative, Strike The Gold, Velociraptor, Sri Pekan, Red Bishop gibi isimlerin kızları düşünülebilir.

Arizona Red, 2014 yılında Karacabey Pansiyon Hara da, 2000 TL ücret ve canlı tay uygulaması ile görevini yapacaktır.
2015 yılında Bursa - Yalçın Harasında aynı bedel ile aşımlara devam etmektedir.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.