Aygırlar 22 Ocak 2014 20:22

AGRESIVO


AGRESIVO – 2009 – Doru
Hara 2014 TR (Cidago_)
Harlan’s Holiday (Usa) – Maddalena (Usa) / Good And Tough (Usa) (03.04.2009)

Kısa süren yarış yaşamında gösterişli galibiyetinin ardından, henüz 3. startında G1 Çaldıran koşusundaki ikinciliği (Kalimdor) ile dikkat çeken safkan, geçirdiği sakatlık nedeni ile geriye alınmış, yaklaşık 1,5 ara sonrasında katıldığı Avrasya Ekonomi Zirveleri koşusunu kazanırken, gündeme bomba gibi düşmüştü.
Kariyerinde, sentetik pistte ikinci (Dayı) kaldığı koşu sonrasında, Şart.5 koşuda (1200/1.10,52) performansı ile kazanırken, Çaldıran koşusunda ikinci olup, uzun bir süre pistlerden uzak kalmıştı. Ara sonrasındaki Avrasya Ekonomi Zirveleri galibiyeti kariyerinin ikinci birinciliği oldu, ayrıca G3 Vehbi Koç koşusunda üçüncülük elde eden safkan, 7 startında 2 birincilik, 2 ikincilik, 1 de üçüncülük elde etti.

Babası Harlan’s Holiday, kısa sürede zirve yapmış çok önemli bir aygırdır. 2013 Yılı 2 Kasım tarihinde, geçirdiği ani rahatsızlık ve bağırsak sarkması nedeni ile şok yaşayan, 14 yaşındaki, Harlan'ın başarılı temsilcisi (Harlan - Christmas In Aiken / Affirmed) tedavi için yapılan müdahaleler neticesiz olunca, yaşamını sürdürdüğü Arjantin deki Firmamomento çiftliğinde ötenazi edilmişti. (Uyutuldu)
Harlan’s Holiday’in başarılı yarışlarına göz attığımızda, G3 Iroquois Stakes, G1 Florida Derby, G1 Toyota Blue Grass Stakes, G2 Pennsylvania Derby, G2 Allowance, G1 Donn Handicap gibi önemli klasikleri kazanırken, G1 Dubai World Cup, G1 Hollywood Gold Cup, G1 Fountain Of Youth ikinciliği önemli plase başarılarıdır.

2004 yılında başladığı aygırlık kariyerinde kısa bir sürede zirve yapan Harlan’s Holiday, 8 startında 6 kez kazanan Shanghai Bobby (Orientate) gibi bir şampiyon isim vermiştir. Yine Gr.1 kazanma başarısı gösteren, Into Mischief (Tricky Creek) 5 startında ikiliden düşmezken, hara da G1 Breeders’ Cup Dirt Mile galibi Goldencents’i (Banker’s Gold) vermiştir. Böylelikle Harlan's Holiday iyi bir aygır olmanın yanı sıra iyide bir aygır babası olmuştur. Buda Agresivo için önemli tercih nedenlerinden biri olmalıdır. Katıldığı 2 koşudan da galibiyet ile ayrılan ve Gr.1 Alfred G Vanderbilt Handicap’ı kazanan Majesticperfection (Wavering Monarch), yine ülkemizde aygırlık yapacak olan Gr.2 galibi Mendip (Coronado’s Quest), daha sonra Willcox Inn (Gone West), Denis Of Cork (Unbridled), Silver Reups (Silver Hawk) başarılı yavrularından sadece bir kaçıdır. Ülkemizdeki en başarılı temsilcisi Agresivo olan safkan, aynı zamanda Hakeem’in babasıdır.

Annesi Maddalena, Good And Tough üzerinden bir Mr.Prospector temsilcisidir. 12 starttan oluşan yarış kariyerinde, 4 birincilik ve 4 ikincilik sahibi olmuştur. Gr.3 Old Hat Stakes ve (listed) Legal Light Stakes önemli galibiyetleri olurken, G1 Prioress Stakes, Gr.3 Victory Ride Stakes, Gr.3 Safely Kept Breeders Cup Stakes ikincilikleri önemli plase başarılarıdır.
Harada Bern Identity (Bernstein) 7 start da 3 kez kazanmış 2 ikincilik ve 1 üçüncülük elde etmiştir. Gr.2 Sanford stakes’i kazanırken, G2 ve G3 plase başarısı göstermiştir. Babası Bernstein bir Storm Cat oğludur. Maddelena’nın bir diğer başarılı yavrusu Agresivo’dur. Agresivo’yu da bir Storm Cat temsilcisi olan Harlan’ın oğlu, Harlan’s Holiday den vermiştir.
İkinci Annesi Two Foxie, Fair Skies den olma bir Storm Bird torunudur. 16 starttan oluşan kariyerinde 3 kez kazanmış, 4 ikincilik, 4 üçüncülük elde etmiştir. Harada verdiği başarılı yavrusu Haley’s Lolipop, iki kez kazanmıştır, Two Foxie bu safkanı, aygırlarımızdan Cuvee den vermiştir.
Üçüncü annesi Powick, start almadan haraya alınırken, Two Foxie (ikinci anne), Foxie (Horatius), Miss Fox’y (Horatius) ve Ms.Katherine (Kukulcan) gibi kazanma başarısı gösteren isimler vermiştir.

Agresivo’nun dozaj profil değerleri DP = 4 – 2 – 4 – 0 – 0 (10) olup, dağılımı DI = 4,00 / CD = 1.00 dır. Bu değerler özellikle kısa mesafeleri (1000/1200) işaret etmektedir, Brillant (Aşırı hız), Intermediate (Orta Hız), Classic (Dengeli hız) değerleri ve pedigrisini ele aldığımızda erken gelişim gösteren yapısı ile sürati destekler bir isim olduğunu söyleyebiliriz, bu da 1000/1600m aralığının ideal mesafesi olacağını göstermektedir, mesafeyi destekleyen kısraklar ile farklı sonuçlar alınabilir.

Storm Cat üzerinden yola çıkarak, babanın ve kardeşlerinin başarısı ile sürat faktörünün ön plana çıktığı Agresivo için, dengeli hızı getirecek ve dayanıklılığı arttıracak kısraklar öncelikli seçim olmalıdır. M.Cat, Perfect Storm, Bekmezbey, Champs To Champs gibi isimleri ele aldığımızda ve Storm Cat üzerinden gelen süratli isimlerde çoğunuzun bildiği sorun erken sakatlık riski’dir. Bu nedenle sürat temsilcisi kısraklar ikinci planda olmalıdır.

Kan hatlarına genel bir bakış ile, Agresivo için; Raise A Native, Mr.Prospector, Blushing Groom, Forli, Rahy, Alydar, Nasurullah, Never Bend, Roberto, Sadler’s Wells, Nijinsky, Lyphard gibi isimler dikkat çekmektedir.
Ülkemiz aygırlarından yola çıkarak, Bin Ajwaad, Bachelor Party, River Special, Sun Music, Ramadan, Dinyeper, Red Bishop gibi aygırların kızları öncelikli olup, Cuvee, Dr Fong, Sri Pekan, West By West, Okawango, Pardon, Strike The Gold kızları ile uyumu olasıdır. Geniş kapsamlı bir yelpazeye hitap eden pedigride, Islambol, Marlin, Distant Relative, Always A Classic, Royal Abjar, Dehere kızları da başarı göstermeye açıktır.

Agresivo, 2014 yılında İzmit Aşım İstasyonunda görev yapacak olup, canlı tay uygulaması ile aşım ücreti 4000 TL dir.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.