Aygırlar 20 Ocak 2014 10:53

TALIPHAN


TALIPHAN – 2010 – Doru
Hara 2014 (Cidago _ )
Oratorio (Ire) – Idle Rich (Usa) / Sky Classic (Usa) (13.03.2010)

Kısa bir süre içinde ülkemizde fenomen olan Taliphan, 14 starttan oluşan kariyerine 6 birincilik sığdırırken, 3 ikincilik, 1 üçüncülük, 1 de dördüncülük elde etmiştir.
Başarıları içinde, G1 Çaldıran koşusu (ki bu ilk galibiyetidir), G3 Sait Akson koşusu, G2 Anafartalar, G1 Başbakanlık, G2 Celal Bayar ve G1 TJK koşuları bulunmaktadır. Ent. Boğaziçi koşusunda, kendisinden yaşça büyük ve yabancı rakipler karşısında kazananın sadece 22 salise gerisinde 4.lük elde etmiştir. 11 yarış çim pistte start alırken, maiden üçüncülük, Feti Atan koşusu ikinciliği ve Anafartalar galibiyeti sentetik pisttedir.

Babası ORATORIO, ülkemizde başarılı temsilcileri ile tanınan bir isimdir. 2004 yılında başladığı yarış kariyerine 2 yıl içinde 15 koşu sığdırırken, 6 birincilik, 3 ikincilik, 1 de üçüncülük elde etmiş, 15 (6/3/1) totosu ile 1.085,278 € kazanç elde etmiştir. Maiden stakes de kazanarak başladığı yarış yaşamında, Dubai Duty Free Anglesey Stakes G3, Gelileo European Breeders Fund Futurity Stakes G2, Prix Jean Luc Lagardere G1, Coral Eclipse Stakes G1, Baileys Irish Champion Stakes G1 diğer önemli galibiyetleri olup, 1200/2000m’ler arasında kazanma başarısı göstermiştir.
Aygırlık kariyerine 2006 yılında Coolmore da başlayan safkan, 2012 yılında güney Afrika’ya transfer edilmiştir.
Hara yaşamında, Military Attack (Dancing Brave), Manawanui (Filante) , Beethoven (Sadler’s Wells), Biz The Nurse (Tobougg) , Temida (Red Ransom), Banchee (Spectacularphantom) gibi Gr.1 kazanma başarısı göstermiş yavrular vermiştir. Ülkemizde ise en başarılı tayı Taliphan olup, Princess Zahra (Dr Fong) ve Mara Despina (Kingmambo) diğer başarılı taylarıdır.

Annesi Idle Rich, 1995 doğumlu bir kısrak olup, 21 starttan oluşan yarış kariyerinde 6 birincilik, 2 ikincilik, 5 üçüncülük elde etmiştir. Daha çok listed koşularda başarı gösteren kısrak, 1000 Guineas Trial Stakes’i kazanmış, ayrıca G2 plase başarısı göstermiştir. Babası Sky Classic, ülkemizde çok başarılı yarışlar yapan unutulmaz kısrak Texas Gale ile hatırlanır.

Taliphan da Northern Dancer kanı yoğun olarak görülmektedir. Babası Danzig ve Danehill temsilcisi olup, annesi Sky Classic üzerinden Nijinsky torunudur. Yine ikinci annesi Idle Affair, Try My Best kızı olup Northern Dancer’in torunudur.

Taliphan’ın dozaj profil değerleri DP= 3 – 2 – 16 – 2 – 3 (26) olup, DI = 1,00 / CD = 0,00 puanlarını işaret etmektedir, bu değerler uzun mesafe başarısını tanımlamaktadır. Tabloda (Classic) dengeli hız puanı oldukça yüksek olan safkan, (solid) dayanıklılık, ve (Professional) Üst düzey dayanıklılık değelerine dikkat edecek olursak, 1600m den, 2400m’ye her mesafe de başarı gösterebilecek temsilciler vermesi olasıdır.

Yoğun olarak Northern Dancer kanı taşıyan safkanda klasik Mr.Prospector çaprazlamaları, yine farklı Northern Dancer temsilcilerinin kızları öncelik taşımalıdır. Yine babasının da başarı gösterdiği kısrak hatları üzerinden yola çıkarak ülkemiz aygırlarından birkaç isim ile açıklamak gerekirse; Okawango, Woodman, Always A Classic, Sun Music, Cuvee, Dehere, Dinyeper, Rey De Cafe, Rolay Abjar, West By West ilk etapta akla gelen isimler olup, Strike The Gold, Başpilot, Dr Fong, Fantastic Fellow, Pardon, River Special, Sri Pekan gibi aygırların kızları ile de başarı gösterme olasılığı yüksektir.
Common Grounds, Kaneko, Akındayım, Bin Ajwaad, Red Bishop gibi aygırların kızları ile de başarı göstermesi olasıdır.

Gençliğinin de vermiş olduğu avantaj ile Taliphan, mutlak başarılı bir aygır olacaktır.
Taliphan, 2014 yılında Karacabey aşım istasyonun da 6000TL bedel ile aşım yapmaktadır.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.