Aygırlar 28 Aralık 2013 18:31

TORUK MACTO


TORUK MACTO – 2009 – Doru
Hara 2014 (Cidago _ )
Authorized (Ire) – Mythical Girl (Usa) / Gone West (Usa) (31.01.2009)

2009 Doğumlu Toruk Macto, 2011/2012 yılları arasında 1 yıl süren yarış kariyerine 9 koşu sığdırırken, 6 birincilik, 1 ikincilik, 1 üçüncülük, 1 de dördüncülük elde etmiştir.
Maiden, KV8, KV8 Hafız, A3 Preveze, G2 Mehmet Akif Ersoy, G3 Mimar Sinan galibiyetleri dışında, G1 erkek Tay Deneme üçüncüsü, A3 Süphan koşusu ikincisi olmuştur.
Mimar Sinan koşusu sonrasında geri alınan safkan, geçirdiği sakatlık nedeni ile yurt dışında tedavi edilmiş ve daha sonra aygırlığa ayrılmıştır.

Babası Authorized, 2004 doğumlu olup ünlü Montjeu’nun oğludur. 7 Starttan oluşan kariyerinde 4 birincilik elde ederken, 1’er kez ikinci ve üçüncü olmuştur.
Henüz ikinci startında, G1 Racing Post Trophy’i kazanmıştır. Totesport Dande Stakes G2, Vodafone Derby Stakes G1, Juddmonte International Stakes G1 diğer önemli başarıları olurken 3 Gr.1 galibidir. Ayrıca G1 Coral Eclipse Stakes deki ikinciliği önemli plase başarısıdır.
Montjeu, 16 startta 11 birincilik, 2 ikincilik, 2 dördüncülük ile dönemine damga vurmuş efsanevi bir şampiyondur. Harada da çok başarılı olmuş bir çok şampiyon isim vermiştir. St Nicholas Abbey, Face And Glory, Motivator, Hurricane Run, Camelot, Joshua Tree, Green Moon önemli yavrularından sadece bazılarıdır.
Authorized 2008 yılında Darley Harası’nda aygırlığa başlamıştır.
G1 galibi yavruları arasında Ambivalent (Darshan) Ülkemizdeki 2013 Ent. Boğaziçi koşusundan (ikinci) hatırlayacağımız kısraktır, G1 Qxigen Environmental Pretty Polly Stakes galibidir.
Seal Of Approval (Dr Devious) 6 startında 4 kez kazanmış, G1 Qipco British Champions Fillies Mares Stakes galibi bir kısraktır.
Complacent (Quest For Fame) 3 startında 2 kez kazanırken, Moet Chandon Spring Champion Stakes G1 galibi olmuştur.
Ayrıca Rehn’s Nest (Galileo), Sugar Boy (Danehill), grup kazanma başarısı gösteren yavrularından olurken, Castello Aragonese (king’s Best) Daksha (Rahy), Tenenbaum (Zafonic) başarılı yavrularından bazılarıdır.

Annesi Mythical Girl, 5 startında 3 kez kazanmıştır. Hara da en başarılı yavrusu Toruk Macto’dur diyebiliriz. Bir diğer başarılı yavrusu Alhaarth dan olan Mythical Prince 3 kez kazanma başarısı göstermiştir.
İkinci annesi Yousefia, 4 kez kazanmış Listed koşu galibi olmuştur. Hara da 12 yavru vermiş, 7 tanesi kazanma başarısı göstermiştir.

Toruk Macto’nun dozaj profil değerleri DP = 6 – 8 – 21 – 7 – 0 (42) şeklinde olup, DI – 1,40 / CD – 0,31 şeklindedir. Bu değerler 2400 ve üzeri mesafeleri işaret etse de yüksek bir dengeli hız puanına sahip olan safkan için 1600’den 2400’e geniş bir mesafe aralığında başarı gösterecektir.

İlk kez 2014 yılında ülkemizde aygırlık yapacak olan Toruk Macto için, Montjeu ve Aurhorized’in eşleşme başarılarındaki isimlere göz atarak, Örn; Camelot (Montjeu – Tarfah / King Mambo) Mr.Prospector / St Nicholas Abbey (Montjeu – Leaping Water / Sure Blade) Kris, isimleri dikkat çekerken. Authorized’i Rainbow Quest kanından gelen Funsie den vermiştir. Baba’nın en dikkat çeken 3 yavrusunu incelediğimizde, Ambivalent (Authorized – Darrery / Darshan) Mill Reef, Compalacent (Authorized – Insouciance / Quest For Fame) Rainbow Quest ve Seal Of Approval (Authorized – Hanna / Dr Devious) Ahonoora isimlerini görmekteyiz. Aygırımız Toruk Macto ise, Gone West üzerinden Mr.Prospector kanı taşımaktadır, bu durumu da göz önüne alarak incelersek ülkemiz aygırlarından ; River Special, Okawango, Marlin, Shining Steel, Common Grounds gibi isimler ilk dikkat çekerken, Scream To Scream, Eagle Eyed, Kurtaran, Strike The Gold, Distant Relative, Sea Hero uyumu olasıdır. Sümen, Doyoun, Bin Ajwaad, Başpilot başarı göstermesi olasılığı yüksek isimlerdir.

Toruk Macto, 2014 aşım sezonunda, İzmit Merkez Aşım istasyonunda 5.000 TL bedel ile aşımlara başlayacaktır.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.